Новини / Аналітика     21 вересня 2023 14:14

У 2024 році виробництво й експорт зерна в Україні можуть скоротитися удвічі — гендиректор Kernel

Україна, яка виробляє половину світового експорту соняшникової олії та 10 відсотків пшениці, експортувала близько 35 мільйонів тонн зерна через Дунай за минулі 12 місяців. Поряд із залізничними вантажними перевезеннями через Європу, це забезпечило життєво важливу економічну підтримку для війни країни проти російських загарбників

Протягом минулих двох місяців рф влаштувала хвилю атак безпілотників на дунайські порти України. Їхньою метою було зруйнувати економічну інфраструктуру України та експортні шляхи, створені для прориву морської блокади Чорного моря москвою.

Україна, яка виробляє половину світового експорту соняшникової олії та 10 відсотків пшениці, експортувала близько 35 мільйонів тонн зерна через Дунай за минулі 12 місяців. Поряд із залізничними вантажними перевезеннями через Європу, це забезпечило життєво важливу економічну підтримку для війни країни проти російських загарбників.

Водночас через високі витрати на логістику виробництво й експорт зерна у 2024 році в України можуть скоротитися удвічі у порівнянні з минулим роком, прокоментував ситуації генеральний директор агрохолдингу Kernel Євген Осипов, інформує Financial Times.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Українським фермерам усе частіше немає сенсу вирощувати зернові культури, оскільки вони просто втрачають гроші,— зазначив Євген Осипов.

Міжнародні ціни на пшеницю у серпні впали на 3,8% порівняно з липнем, згідно з індексом цін на продовольство ФАО ООН. Це означає, що ціни зараз значно нижчі за рівень, до яких вони зросли минулого року після повномасштабного вторгнення рф в Україну.

Водночас експерт побоюється, що коли ринок усвідомить розмір майбутнього дефіциту наступного року, світові ціни на продовольство знову злетять. Він назвав це “великою грою для рф” із трагічними наслідками для світового голоду.

То ж нині розблокування портів України є критично важливим для нашої країни та продовольчої безпеки світу. Тоді як альтернативні маршрути не виправдовують себе через високу вартість.

Нагадаємо, висока врожайність цього сезону може зіграти злий жарт з агросектором. Половина від вартості зернових йде на логістику, трохи краща ситуація з олійними.

Через саботаж рф роботи “зернового коридору” світ не отримав додаткові 25 млн тонн агропродукції. 17 липня кремль заявив про зупинку “зернової угоди”.

На думку Мінагрополітики Україна зможе продовжувати експорт зерна через Чорне море в межах плану Б без участі росії.

Реалізація сценарію з припиненням роботи “зернового коридору” матиме негативні наслідки для українського експорту; в Нацбанку не виключають можливого посилення тиску на гривню.

Наразі в Україні розробили альтернативний план для продовження експорту аграрної продукції.

22 серпня під час зустрічі президента Володимира Зеленського та прем’єр-міністра Хорватії Андрея Пленковича на саміті Україна – Балкани, що проходить в Афінах, сторони прийняли рішення стосовно полегшення експорту українського зерна. Зазначалося, Хорватія готова надавати Україні порти в Адріатичному морі та на Дунаї для транспортування зерна.

Україна експортує зерно через порт на півночі Хорватії вже понад рік.

Експорт української сільгосппродукції протягом минулих місяців залишається на рівні до 3 млн т, однак нині Україні потрібно експортувати не менше 6,5 млн т на місяць

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також