Новини / Політика     06 червня 2023 09:15

Маємо план Б: Сольський про план дій України на випадок блокування зернового коридору


Україна зможе продовжувати експорт зерна через Чорне море в межах плану Б без участі росії, якщо москва розірве поточну зернову угоду.

Про це агентству Reuters заявив міністр аграрної політики України Микола Сольський.

Він зазначив, що росія вже заблокувала використання українського порту “Південний” на Чорному морі, попри угоду. Обіцяє пустити суди, якщо буде відновлено транзит аміакопроводом.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

“Останні дії, які відбуваються там в останні дні, більше говорять про те, що насправді тільки юридично виглядає, що цей коридор працює, а насправді там нічого особливого не відбувається… План Б виключає четверту сторону (росію. — Ред.) у цих відносинах”, — додав він.

Сольський сказав, що уряд уже створив спеціальний страховий фонд у розмірі близько $547 млн для компаній, чиї судна будуть заходити в українські порти Чорного моря за новою угодою.

“Якщо нас повністю заблокують, що майже відбулося фактично, то перевізники можуть пройти через цей коридор з гарантованою страховкою від нашого уряду”, — зазначив Сольський.

Як повідомила Barva Invesat у Telegram, росія заявила, що погодиться 5 червня пропустити 2 судна на вхід до Чорного моря — одне на Китай, інше на Туреччину.

Читайте також: У травні зерновий коридор спрацював найгірше за 9 місяців роботи

“…Є розуміння що російська сторона продовжує змінювати правила гри, як заманеться + немає жодної гарантії, що після цих суден інспекції продовжаться”, — пояснили експерти.

Нагадаємо, збитки, які зазнала Україна через простої кораблів у чергах зернового коридору, склали понад $1 млрд.

З метою збільшення обсягів експорту “великим” суднам, які доставляють агропродукцію з портів Великої Одеси в рамках “зернового коридору”, продовжили пріоритетність при проходженні Босфору.

Під час перевірки кораблів з українським продовольством у Туреччині відбувається звичайний саботаж з боку російської делегації. Перевірка одного судна триває до двох годин, на свою чергу кораблі чекають по 2-3 тижні.

30 травня в російському МЗС заявили, що Чорноморська зернова ініціатива припинить своє існування, якщо не будуть враховані всі вимоги рф.

Країни G7 міркують над майже повною забороною експорту до росії. У рф такий крок викликав незадоволення, тож заступник голови ради безпеки рф Дмитро Медведєв заявив, що спекулюватиме продовженням “зернової угоди”.

ООН хоче провести переговори щодо розширення зернової угоди, щоб включити до неї більше українських портів та інших вантажів.

Від 1 червня виконання зернової угоди знову повністю заблоковане російською стороною.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також