Метеозахист

03 березня 2019 11:02

Раптові неврожаї: прогноз швейцарського кліматолога для України

У зв’язку з глобальними змінами клімату фермерів хвилює багато питань: коли чекати кардинальних змін, як готуватися до них, що при цьому сіяти і як запобігти втратам урожаю?

Наша команда разом із кліматологами намалювали нову карту кліматичних зон України👉 – тисніть сюди. Це великий спецпроект про зміни клімату в Україні. В ньому графік аномальних відхилень температур помісячно. Крім того, фермери діляться власним досвідом – до чого готуватися цього року.

У рамках спецпроекту «Під ударом стихії: як мігрують кліматичні зони» Landlord запитав думку Карла Гутброда, швейцарського клiматолога, генерального директора сервісу прогнозу погоди Meteoblue:

— Погода не зміниться моментально та одразу екстремально… Я не думаю, що ми побачимо спеку в 40 градусів протягом декількох днів або тижнів поспіль. Не буде сухого періоду в два-три місяці без будь-яких опадів. Тому що в Україні ви маєте вплив Чорного моря.

Але нинішні зміни клімату все ж зможуть зашкодити посівам, тому що дво-тритижневі екстремальні періоди є досить шкідливими для посівів. Фермери вже можуть відчути ці явища — на власних полях і кишенях.

ЧитайтеНова карта кліматичних зон України: зміщення на 200 км на північ

Поки що ми не бачимо принципових змін у структурі вирощуваних культур. Але вологи подекуди бракує. Фермери потребують зрошення і культур, стійких до посухи, зокрема кукурудзи та сорго.

Крім того, фермерам варто стати гнучкішими й підстрахуватися фінансово. Наприклад, один рік може бути достатньо вологи, сприятлива погода й відповідно хороший врожай. А другий рік буде посушливим із поганим врожаєм. Ці ризики варто страхувати. Тоді поганий врожай не стане катастрофою.

Попри всі прогнози, неврожаї все одно стаються раптово. Наприклад, у 2018 році в Центральній Європі була рекордна посуха. І фермери, які не є стійкими, які не мають резервів зниження витрат, збанкрутують. Але ферми, які краще обладнані, зможуть пережити цю ситуацію.

Landlord опитав аграріїв та кліматологів на предмет змін клімату в Україні. Ми сформували нову карту кліматичних зон в Україні – вони мігрують на північ. Якщо ви ще не читали – переходьте на спецпроект «Під ударом стихії: як мігрують кліматичні зони». І не кажіть, що ми вас не попереджали!

Метеозахист

02 березня 2019 11:11

Кліматологи назвали головну загрозу для аграріїв в Україні

Кліматичні зміни вже в найближчому майбутньому стануть для вітчизняних фермерів серйозною проблемою. Серед них – значне потепління, зниження річних опадів та зменшення вологи.

Наша команда разом із кліматологами намалювали нову карту кліматичних зон України👉 – тисніть сюди. Це великий спецпроект про зміни клімату в Україні. В ньому графік аномальних відхилень температур помісячно. Крім того, фермери діляться власним досвідом – до чого готуватися цього року.

Глобальний процес зміни клімату вже запущено. Народний метеоролог Леонід Горбань прогнозує у 2019-му повторення минулорічних погодних негараздів. Вони почнуться вже з квітневим різким потеплінням. «Потужні вітри і відсутність опадів будуть висушувати ґрунт», – каже фахівець. Так само посушливими й спекотними понад норму прогнозують травень, червень і липень.

«Межею безпечного землеробства вважають 700 мм річних опадів. Все, що нижче – несприятливі умови. В Україні, на жаль, середня кількість опадів – 568 мм на рік. Тобто щороку нам не вистачає понад 130 мм опадів. Температура в країні підвищилася, а кількість опадів – ні. От волога й випаровується швидше. Крім того, дуже важливо, коли саме та як йдуть опади. Наприклад, торік на Запоріжжі майже 90 днів не було дощів, а потім за 1,5 доби випала третина річної норми опадів. Користі від такого дощу також не було», – Тетяна Адаменко, кліматолог, начальник відділу агрометеорології Укргідрометцентру

В Укргідрометцентрі в точність довгострокових прогнозів не вірять. Кажуть, точно спрогнозувати погоду можна максимум на 10 днів. Ще менше прогнозам довіряють фермери: все, що анонсують на понад 3 дні, рідко справджується. Не дуже допомагають і народні прикмети.

Читайте: Нова карта кліматичних зон України: зміщення на 200 км на північ

Основні тенденції можна спрогнозувати. Трохи краще себе почуватимуть озимі культури. Але в цілому нічого хорошого фермерам очікувати не варто. В найближчі 10-20 років посуха для аграріїв буде проблемою №1. Фахівці радять відновлювати й розвивати зрошення. Інакше врожаї гинутимуть. Відтак, фермерам радять ставати гнучкішими й підстрахуватися фінансово.

«Раніше зернові могли вимерзати, випрівати тощо. Втрати озимих від холодних зим сягали 25-30%. Нині ж таке рідко трапляється. Востаннє у 2012-му році у південних областях. Зими стали м’якішими, а сама зима, як така, стала коротшою на місяць, тож втрати озимих суттєво зменшилися, або ж їх не має взагалі. Крім того, весняно-польові роботи починаються раніше, рослини розвиваються раніше. І зрештою отримують більше тепла для росту та врожаю. За 10-15 років богарне сільське господарство, особливо на півдні країни, стане дуже ризиковим, або й узагалі неможливим! Такі області як Херсонська, Запорізька, більша частина Одеської будуть потерпати від щорічних посух. Навіть минулого сезону в квітні-травні в Україні майже не було дощів, посіви озимої пшениці врятувала лише волога, яка залишилася після танення снігів у березні. Інакше нормального врожаю пшениці не було би», –  Тетяна Адаменко, кліматолог, начальник відділу агрометеорології Укргідрометцентру

Карл Гутброд радить фермерам придивлятися до культур, стійких до посух: зокрема кукурудзи та сорго. Крім того, життєво необхідно бачити чітку перспективу для свого бізнесу, враховуючи всі погодні ризики.

«Нинішні зміни клімату зможуть зашкодити посівам, тому що дво-тритижневі екстремальні періоди є досить шкідливими для них. Фермери вже можуть відчути ці явища – на власних полях і кишенях. Один рік може бути достатньо вологим, зі сприятливою погодою й відповідно хорошим врожаєм. А другий рік – посушливим із поганим врожаєм. Ці ризики варто страхувати. Тоді поганий врожай не стане катастрофою», – Карл Гутброд,
швейцарський клiматолог, генеральний директор сервісу прогнозу погоди Meteoblue.

Нагадаємо, Landlord опитав аграріїв та кліматологів на предмет змін клімату в Україні. Ми сформували нову карту кліматичних зон в Україні, яка вражає та дивує.

Метеозахист

01 березня 2019 17:00

Нова карта кліматичних зон України: зміщення на 200 км на північ

Зі зміною середньорічної температури і кількості накопиченого тепла агрокліматичні зони України - степ, лісостеп та полісся - зазнають крадинальних змін, значно змістившись на північ.

Україна складається з трьох агрокліматичних зон: Степ, Лісостеп, Полісся. Така класифікація була проведена за співвідношенням кількості опадів до кількості накопиченого тепла. Тепер же, зі зміною середньорічної температури і кількості накопиченого тепла, ці агрокліматичні зони зміщуються.

Наша команда разом із кліматологами намалювали нову карту кліматичних зон України👉 – тисніть сюди. Це великий спецпроект про зміни клімату в Україні. В ньому графік аномальних відхилень температур помісячно. Крім того, фермери діляться власним досвідом – до чого готуватися цього року.

За даними синоптиків, кліматичні зони поступово мігрують на північ. Підвищення температури на 1°С зсуває межу агрокліматичних зон в середньому на 100 км на північ. А температура зросла на цілих 2°С! Тож межа кліматичних зон змістилася на цілих 200 км.

– Весни будуть «маленькими». І це вже відбувається, хоч і повільно. Не обов’язково щороку і всюди, але відбувається. Це дуже-дуже повільний, але невідворотній процес, – Карл Гутброд,
Швейцарський клiматолог, генеральний директор сервісу прогнозу погоди Meteoblue.

Звичайно, це не означає, що в наших широтах скоро ростимуть пальми, оливкові дерева чи кактуси. Проте умови для культивування звичних українцям культур значно погіршаться.

Карта звичних кліматичних зон:

А ось як кліматичні зони виглядають насправді:

Жовтим виділено Степ, помаранчевим -Лісостепова зона, фіолетовим – Полісся. Більш детальний опис карти ви дізнаєте тут.

Читайте: Посуха знищує посіви австралійської пшениці. Виробництво впало до 11-річного мінімуму

Практично зникає зона Полісся – зона достатнього зволоження й не таких високих температур. Нині ця зона теплішає швидше за південь.

 30 років тому на Херсонщині посушливих днів було 30-40, а нині – 60-70! На Львівщині +30 °С колись взагалі було дивним. А нині таких днів – 10-20 за літо. Це досить значні підвищення. Через них починаються незворотні зміни клімату, – Тетяна Адаменко,
Кліматолог, начальник відділу агрометеорології Укргідрометцентру.

Нагадаємо, Landlord опитав аграріїв та кліматологів на предмет змін клімату в Україні. Ми сформували нову карту кліматичних зон в Україні, яка вражає та дивує.

Метеозахист

01 березня 2019 14:55

Під ударом стихії: як мігрують кліматичні зони в Україні (МАПА)

Кліматичні зони мігрують на північ. Спека та посухи стають усе відчутнішими. Зміни клімату в Україні змусять фермерів пристосуватися та шукати страхові рішення. Синоптики попереджають – усе тільки починається.

Метеозахист