Думки

15 години тому

В Україні залишиться 7 млн працюючих людей – Бахматюк

Глава агрохолдингу «Укрлендфармінг» Олег Бахматюк критикує політику Нацбанку та уряду, які не вживають дієві заходи, щоб зупинити трудову міграцію.

Незважаючи на величезний попит на працівників технічних професій та спеціальностей, Україна активно втрачає свій трудовий потенціал через трудову міграцію, заявляє власник групи компаній «Укрлендфамінг» Олег Бахматюк. Про тези його виступу на заході, організованому Федерацією роботодавців України, повідомляє прес-реліз «Укрлендфамінгу».

«Ми боремося зараз за такі професії, як водій, агроном, механізатор, комбайнер. Ми втрачаємо цих фахівців, тому що вони масово їдуть до Польщі, а потім – у бік Німеччини. Попит на технічні професії на сьогоднішній день величезний, тому що потенціал наших людей є досить високим, в тому числі і в інтелектуальному плані. Якщо держава не зупинить цей процес, то у нас залишаться тільки бюджетники, пенсіонери, діти і сім мільйонів працюючих людей, які не зможуть забезпечити цю територію», – висловився Олег Бахматюк.

Він вважає, що Нацбанк проводить політику, відірвану від соціально-економічних потреб України, через що трудові мігранти й шукають роботу за кордоном.

На думку Олега Бахматюка, держава має запроваджувати економічну політику здорового протекціонізму, як це роблять найбільш економічно розвинені країни світу, тому що зупинити відтік кваліфікованих кадрів неможливо без підвищення рівня добробуту українців та без підтримки українського виробника.

Читайте: Не вигідно, але правильно – Олег Бахматюк про вільний ринок землі

«Можливість виживання українських виробництв висока, але не така, до яких змушують нинішні умови. Неможливо конкурувати з німецьким або польським підприємством, яке бере кредит на 25 років під 1,5% річних. Держава не займається регулюванням внутрішніх процесів, просто живе в своєму якомусь Ватикані», – сказав Бахматюк.

Як повідомляв раніше Landlord, в Укрлендфармінгу за два роки зарплата працівників зросла майже вдвічі.

Думки

16 липня 2019 12:05

Як стати другом Ілона Маска: фермер Сергій Омельяненко розкриває секрет

В ексклюзивному інтерв’ю Landlord власник фермерського господарства «Омельяненко» на Кіровоградщині Сергій Омельяненко розповів, як увійшов до 1000 друзів Ілона Маска.

Дружба з Ілоном Маском

Стати другом американського генія Ілона Маска — справа не з легких. А тим паче українському фермеру. Утім, пану Омельяненку це вдалося. Хоч і заочно, однак заслужено. Історія розпочалася у 2016 році, коли Сергій разом із дружиною Мариною зайшли до салону Tesla у Міннеаполісі у США і провели тест-драйв S-класу, хоча метою було придбати позашляховик.

Та Tesla X ще у продажу не було, тому його і замовили, не бачачи, що це за автомобіль.

«А до Європи він прибув тільки у наступному, 2017 році, і вже там, під час сервісу у Відні, ми дізналися, що ВІН-код електроавтомобіля входить у коди авто, якими керують 1000 друзів Ілона Маска. Тому до друзів ми потрапили, можна сказати, авансом — мабуть тому, що були першими покупцями, які його замовили. Але, кажу відверто, нам було дуже приємно, що Ілон назвав нас своїми друзями — адже я щирий прихильник екологічного електротранспорту. А Tesla — як іграшка, не треба бензину, мастила. І до того ж найбезпечніша у світі — акумулятори розташовані низько, машина стійка, я не уявляю, наприклад, як вона може взагалі перевернутися. А якщо вже таке й трапиться — просто немає чому горіти, немає займистих речовин. В усьому іншому наш «Ікс» — це класичний позашляховик на два ведучих мости по 180 кінських сил. За лічені секунди розганяється до сотні», — із захватом розповідає пан Омельяненко.

І нічого, що вантажівка Tesla коштуватиме навіть вдвічі дорожче за звичайні тягачі. У Semi (так буде називатися модель) запас ходу обіцяють зробити у 1000 км, а з елеватора фермерського господарства до Миколаївського порту — не більше 300 км. Тобто навіть відсутність зарядних станцій на трасах директора не бентежить: Semi зможе зробити повне коло з баз фермерського господарства до порту і назад на одному заряді.

Читайте: Сергій Омельяненко – бізнесмен, що створює тренди

«Як тільки він з’явиться в Україні, ми купимо — гроші вже відкладені, один або два, подивимося, яка ситуація буде», — каже Сергій Омельяненко.

Екологічний дім

Свою любов до інноваційних технологій Сергій Омельяненко пропускає через усі сфери життя. Особливу увагу викликає дім власника господарства. Це повністю енергонезалежна екологічна будівля площею 600 кв. м із закритим басейном.

Абсолютна енергонезалежність від зовнішнього світу була досягнута шляхом монтажу поруч із будинком сонячної електростанції та сонячних колекторів для нагріву води. Завдяки розташованому поблизу озеру був встановлений тепловий насос, труби якого проходять по дну водоймища. Відтак поєднання сонячних технологій з насосом і вирішило питання опалення будинку у холодну пору року. А останнім штрихом до опису є освітлення і зарядна станція для авто на сонячних панелях і 350 кущів троянд у квітнику, які перебувають під постійним «контролем» Марини Омельяненко…

«Ми хотіли екологічну будівлю, і вона тепер в нас є. Це інвестиція у майбутнє», — резюмував Сергій Омельяненко.

Нагадаємо, раніше Landlord опублікував унікальний кейс прогресивного фермера з Кіровоградщини Сергія Омельяненка, який став не тільки піонером у створенні зеленої енергетики у селі, але й увійшов до найкращих друзів Ілона Маска!

Думки

13 липня 2019 10:02

Встигати все: модель ефективного менеджменту від менеджера господарства Спрінт К

Коли ти керівник агропідприємства і маєш проконтролювати всі ключові процеси господарства, об’їхати 4300 га угідь, про все домовитися та все розпланувати, то повинен мати неабиякий ресурс життєвої активності, знання, а головне — любити свою роботу.

Landlord реалізує медіапроєкт «Німецькі технології на полях українських фермерів», завдяки якому ви зможете дізнатися про ефективний досвід ведення агробізнесу.

У межах цього проєкту пропонуємо унікальний кейс, присвячений організації роботи агропідприємства, яким поділився Юрій Олійник, виконавчий директор господарства «Спрінт К».

«Спрінт К» займається вирощуванням кукурудзи, пшениці, соняшника, ріпака, сої в Бориспільському районі на Київщині. За шість років свого існування господарство наростило земельний банк до 4300 га і зупинятися на цьому не планує.

Його керівник, Юрій Олійник, розпочав роботу в сільському господарстві з 16 років. Ще з дитинства захопився прикладом батька, який працював начальником механічного загону в колгоспі Запорізької області. Приваблювала хлопця робота саме з важкою технікою, тож 13 років пан Юрій відпрацював комбайнером та трактористом, а далі обійняв посаду керівника механічного відділу замість тата.

Читайте: Ставка на інновації. Як прагнення фермера Євгена Вайна до нового збільшує врожайність у господарстві «Відродження»

До господарства «Спрінт К» Юрія Олійника запросили працювати п’ять років тому. Засновники підприємства — із Запорізької області, тож і покликали свого земляка на посаду виконавчого директора. «Спрінт К» було створене у 2013 році, і, як розповідає Юрій Олійник, спочатку тут були три невеликих господарства, які власники вже об’єднали в одне.

Підприємство розташоване в селі Сошників Київської області. Порівнюючи умови роботи в Запорізькій та Київській областях, керівник відзначає, що в Запорізькій посушливіший клімат, але кращий ґрунт. У Київській же більше вологи та врожайність буде вищою.

«Спрінт К» має амбіційні плани щодо розвитку. І для цього тут використовують усі необхідні ресурси, зокрема минулого року залучили кредитні кошти.

«У нас доволі маленький колектив. Дев’ять водіїв техніки, дев’ять механізаторів — вважаю, що це кістяк по вирощуванню. А в загальній кількості 46 осіб», — розповідає керівник.

Юрій Олійник контролює ключові процеси господарства: інженерія, агрономія, продаж, підбір сільськогосподарської техніки та автотранспорту. Щодня виникає багато питань, які вимагають безпосередньої присутності виконавчого директора.

На запитання, як вдається все встигати, господар жартома відповідає, що вдома не з’являється, хіба що коли йдуть дощі. Та одразу ж говорить, що робота — це його хобі та пристрасть.

Вирішуючи робочі справи, керівник «Спрінт К» долає на рік мінімум 50 000 км між Київською та Запорізькою областями. Також щоденно доводиться виїжджати в поле. Тому Юрій Олійник обрав пікап Volkswagen Amarok: на ньому можна підвезти й агрохімічні препарати, і кілька мішків насіння для сівалки, рухаючись просто по ріллі.

Пан Юрiй вважає, що ця машина створена якраз для таких умов та є найбільш оптимальним варіантом для аграрного бізнесу.

Нагадаємо, що в медіапроєкті «Німецькі технології на полях українських фермерів» ви знайдете унікальні кейси агробізнесу й дізнаєтеся про ефективний досвід підприємництва в сільському господарстві. Зокрема, виконавчий директор господарства «Спрінт К» Юрій Олійник презентував унікальний кейс розвитку свого підприємства.

Думки

04 липня 2019 09:04

Луїс Карлос Алонсо назвав умову для світового лідерства України з виробництва high oleic

Україна цього року може стати світовим лідером із виробництва високоолеїнової соняшникової олії, якщо зможе якісно зібрати врожай з усіх площ, відведених під high oleic соняшник.

Як ми бачимо, картина світового ринку високоолеїнової соняшникової олії поки що виглядає дуже суперечливою. Поява нових гравців, збільшення площ під високоолеїновим соняшником у низці регіонів­продуцентів можуть призвести до невиправданого зростання виробництва продукції, зниження премій за неї та падіння інтересу з боку покупців. До того ж на ринку постійно зростає тиск з боку інших видів високоолеїнових олій — насамперед з ріпака.

Які оперативні дані вже поступили з країн щодо площі посівів високоолеїнових гібридів квітки сонця, які перспективи має соняшникова high oleic олія на ринку та які проблеми сезону, що розпочався, вже можна назвати? З цими та іншими запитаннями напередодні чергового засідання «Високоолеїнового клубу» Landlord звернувся безпосередньо до найкращого спеціаліста у цьому питанні у світі — Луїса Карлоса Алонсо, менеджера з розвитку бізнесу олійних культур компанії «Сингента».

Пане Карлосе, на початку весни цього року, на попередньому засіданні Клубу, ви зробили висновок про можливий дефіцит насіння високоолеїнових гібридів соняшника внаслідок різкого збільшення площ під культурою. Чи виправдалися ці прогнози і чи було повністю закрито попит на насіння?

Можна сказати, що негативний сценарій у цілому не виправдався. У більшості країн дійсно спостерігалася певна нестача високоякісного насіння високоолеїнових гібридів. Виключенням тут, мабуть, є лише Франція, де насіння контрактується заздалегідь. Але є одна важлива деталь — вказаний дефіцит насіння більше вплинув на так званих пізніх учасників — фермерів, які вирішили змінити плани в останню хвилину і почати вирощувати high oleic соняшник під впливом сприятливої ринкової кон’юнктури. Господарства, які мають досвід та історію діяльності у цьому сегменті, нестачі насіння не відчували.

Також були озвучені два прогнози щодо самої площі посівів high oleic соняшника — помірний та оптимістичний. Які вже можна зробити висновки? Який з двох прогнозів виправдався?

Якщо брати європейський ринок, то вже можна сказати, що ближчим до фактичного стану став оптимістичний прогноз — площа під high oleic гібридами соняшника зросла приблизно на чверть у порівнянні з минулим роком. Для цього була важлива причина — вкрай сприятлива ситуація на ринку. Річ у тім, що приблизно у січні 2019 року на європейському ринку склався певний дефіцит високоолеїнової соняшникової олії та ціни на продукт почали зростати. Дійшло до того, що останні закупівлі high oleic соняшника у фермерів здійснювалися переробниками з надвисокими для останніх років преміями — понад $150 за метричну тонну. Саме це, до речі, і створило сильний пізній попит на насіння гібридів high oleic, про який я вже говорив.

То яка з країн, за вашим прогнозом, стане лідером у виробництві високоолеїнового соняшника в цьому сезоні?

Знову­таки, повернуся до вже сказаного — Франція була виключенням з усіх країн­виробників і не мала дефіциту насіння. Зараз, за нашими даними, під високоолеїнові гібриди у Франції вже відведено близько 70% всіх площ, які у сівозміні задіяні під соняшник. Це дуже велика цифра у фізичному вимірі — близько 440 000 га і безперечне перше місце серед країн­виробників (минулого року лідером тут була саме Україна).

Але треба зважити на дуже важливий фактор. Так, Україна посадила близько 350 000 га високоолеїнового соняшника, що є другою позицією. Проте середня врожайність high oleic з одного гектара в Україні вища, ніж у Франції. Можу припустити наступне: якщо з усієї вказаної площі 100% врожаю буде зібрано саме як high oleic соняшник, Україна стане лідером з виробництва високоолеїнової соняшникової олії з показником більш ніж 350 000 т. Це буде найбільший результат і в Європі, і у світі в цілому.

Але питання полягає саме в тому, скільки із загального посіву соняшника high oleic в Україні збирають власне як high oleic. За моїми спостереженнями, минулого року українські фермери не змогли зберегти кондиції високоолеїнового для врожаю з усіх площ high oleic, незважаючи на дуже сприятливі умови та високі премії.

У будь­якому випадку це питання часу, оскільки Україна може продовжувати нарощувати площу високоолеїнового соняшника у найближчі роки, тоді як Франція ресурс для нарощування площ майже вичерпала.

Які проблеми ринку цього року ви можете назвати? Чи буде підвищуватися тиск на ринок високоолеїнової соняшникової олії з боку пропозиції ріпакової або соєвої high oleic олії?

Виробництво соєвої та ріпакової олії впливає більше на ціну класичного соняшника та меншою мірою — на соняшникову олію high oleic. Україна, за попередніми даними, цього року посадила на 500 000 га менше звичайного соняшника, ніж минулого року. Це не може не вплинути на пропозицію класичної соняшникової олії в середньостроковій перспективі. Таким чином, я не буду здивований, якщо ціни на традиційну соняшникову олію зростуть після зниження пропозиції.

Який ви можете дати прогноз щодо премій на високоолеїновий соняшник цього року у головних країнах­виробниках?

У більшості країн попередні закладені у контракти рівні премій (або домовленості про рівні премій) до початку посадки становили $50–70 за метричну тонну.

Таким чином, можу зазначити, що фермерам вдалося досягти угод, які забезпечать гарний рівень премій. Хоча вони й не будуть такими високими, як премії пізніх закупівель соняшника минулорічного врожаю, які я згадував. Поки залишається відкритим запитання, як ринок відреагує на початок збору нового врожаю.

При цьому середньострокові пропозиції high oleic олії нового врожаю зараз контрактуються з преміями близько $300–350 за тонну. Але цей ринок дуже швидко «впадає в паніку» — я не здивуюся, якщо рівень премій зменшиться. Якщо споживання продовжуватиме зростати, ринок легко поглине зростання виробництва. Проте дуже високі ціни на високоолеїнову олію протягом червня­липня можуть мати негативний вплив на нових покупців, які почнуть вагатися і відкладати перехід на споживання high oleic олії. Така картина вже спостерігалася у 2015­му, що призвело до різкого падіння премій у 2016­му, і ринку було потрібно три роки, щоб відновити зростання споживання.

Текст: Михайло Дикаленко

Думки

25 червня 2019 11:58

Економічні відносини між Україною та Аргентиною: міністр агроіндустрії провінції Буенос-Айресу назвав 3 сектори розвитку

Міністр агроіндустрії провінції Буенос-Айресу (Аргентина) Леонардо Хорхе Саркіс звернувся до аграрії України. За словами Хорхе Саркіса, незважаючи на те, що Україна й Аргентина хоч і є конкурентами на ринку зернових, проте нині країни мають об’єднатися заради спільної взаємовигоди та значного прогресу в  торговельно-економічних відносинах. І для цього, на думку чиновника, є всі можливості.

Відносини між Україною та Аргентиною звичайно можуть зростати і мають можливість для значного покращення. Варто зазначити, що Україна і Аргентина є виробниками схожих зернових культур.

Хотів би відмітити, що нещодавно я приймав участь у Міжнародному Конгресі виробників пшениці у Кордові (Аргентина) і можу сказати, що Буенос-Айрес є головним виробником цієї культури в країні, а саме 52-58% за кількістю і якістю.

У провінції Буенос-Айрес виробляється 40 мільйонів тонн зерна, включаючи сою, кукурудзу, пшеницю, ячмінь та соняшник.

З іншої сторони Україна за своїми кліматичними та сільгосподарськими характеристиками також є виробником зерна, а тому й нашим конкурентом, але світ потребує зерна, тому, мені здається, що робочі місця знайдуться для кожного.

Читайте: Перевірка харчових підприємств за новим законодавством: що змінилося ІНФОГРАФІКА

Що можна було б збільшити в економічних відносинах між Аргентиною та Україною? Я не сумніваюся, що це питання імпорту м’яса, яке могло б покращитись. Тема імпорту овочів також є предметом, яке потребує поліпшення. Щодо сільськогосподарської техніки, я впевнений, що допоки є конкуренція та буде поліпшуватись співвідношення, безумовно, матимемо більше можливостей для спільної торгівлі.

Через порт Баїя-Бланка експортується 25% зернових, а з Некочеа – ще 15%.

Відносини можуть значно поліпшуватись, особливо, враховуючи ініціативність аргентинських бізнесменів, а також значну підтримку від держави. У свою чергу, ми підтримуємо їх від провінційного уряду в реалізації економічних проектів та їх зближенні. Уряд провінції Буенос-Айрес має багато можливостей для імплементації слільних проектів з Україною, і я гадаю, що ми повинні збільшити і покращити нашу співпрацю.

Цікаві факти про провінцію Буенос-Айрес

Сьогодні провінція Буенос-Айрес представляє половину виробництва всієї країни:

 • Зерно 58%;
 • Борошно 72%;
 • Кукурудза 45%;
 • Соняшник 56%;
 • Соя 46%;
 • Поголів’я ВРХ 39%;
 • Овочівництво 39%;
 • Картопля 75%;
 • Риболовля 55%;
 • Молочні ферма 28,5%;
 • Свинарство 48%;
 • Бджільництво 55%;
 • Птахівництво 45%;
 • Вівчарство 45%.

Раніше Густаво Гробокопатель, один із найбільших виробників сільгосппродукції в Аргентині, розповів про свою бізнес-модель, яка приносить йому більше $1 млрд.

Текст: Леонардо Хорхе Саркіс, Міністр агроіндустрії провінції Буенос-Айресу (Аргентина)

Думки

Показати ще