Новини / Кейси     06 вересня 2019 10:06

Як учитель побудував Україну: неймовірна історія Олега Крижовачука

Господарство «Україна» на Тернопільщині – одне з передових вітчизняних агропідприємств, відоме своїми сміливими експериментами і різними профілями діяльності: від звичайного вирощування зернових на продаж до власного насіннєвого заводу та інноваційної ферми великої рогатої худоби.

Про те, як вдалося створити це зразкове господарство, розповів в ексклюзивному інтерв’ю журналістам Landlord засновник «України» – видатний аграрій, Герой України Олег Крижовачук.

У цьому господарстві вражає все: чистота й охайність на вулицях села Скориків, де розташована центральна садиба господарства, усміхнені люди, зразковий порядок на всіх об’єктах «України» – від полів до виробничого комплексу.

Початок

А починалося все в далекі 70-­ті роки минулого сторіччя, коли Олег Крижовачук твердо вирішив, що має отримати вищу освіту, та поїхав вступати до Тернопільського педагогічного інституту.

Там, в інституті, на 2-­му курсі фізико­-математичного факультету він познайомився з майбутньою дружиною Галиною. На 5-­му курсі вони побралися, саме перед розподілом на роботу і разом поїхали працювати у Підволочиський район. Галина влаштувалася у школу-­інтернат, а Олег став учителем у загальноосвітній школі.

Читайте: Україна, яку створив Олег Крижовачук

І невідомо, як би склалася доля майбутнього Героя України, якби вже в перший рік його не призначили класним керівником. Це був, за його словами, найважчий досвід у житті – випускний клас, підлітки всього на 5–6 років молодші за керівника…

«Але нічого, якось впорався. І зрозумів головне – всього треба добиватися власним прикладом. … Я і зараз почуваюся ніби тоді, в молодості – саме класним керівником. Тільки клас у мене тепер на 400 осіб, і кожен з них для мене як рідний, я відповідаю за нього», — каже він.

Згодом Олег Крижовачук став заступником директора школи з виховної роботи, далі працював у комсомольських органах. А в 32 роки йому запропонували стати головою колгоспу.

«Я аж присів, коли почув це – не міг збагнути, як я без досвіду, без знань буду керувати «махіною» на 2000 га. Це зараз у господарстві всемеро більше землі – і нічого, пораємося. Але дуже кортіло зайнятися практичним ділом, і я погодився. Це було у 1986 році», — ділиться майбутній Герой України.

Реформатор

Олегу Крижовачуку дістався колгосп-“­мільйонер” – майже 5,5 млн радянських карбованців боргу, фантастична на ті часи сума.

«Коли мене представляли як нового голову, люди тільки руками розвели: мовляв, всякі тут побували, але таке… Та їх можна зрозуміти – я був тринадцятим головою за декілька років. А я взяв і брякнув: за два роки борги віддамо, жінок з тих клятих буряків приберу. І скільки разів жалкував про ці слова потім, вже і не скажу. Але дав слово людям – тримай його. Почав потроху наводити лад у справах, боротися з крадіжками та пияцтвом», — продовжує господар.

І сталося диво – за два роки колгосп був вже у прибутках. А розрахунок був прямий: у колгоспів, які не мали боргів перед державою, продукцію закуповували вдвічі дорожче, ніж в інших. І так до Скориків почав приходити достаток, люди відчули на собі, що таке працювати в успішному господарстві.

Тому в 1993 році, коли колгоспи реформували у КСП, вибір голови став уже формальним – усі були за Крижовачука. Підприємство почало рости, до нього приєдналися колишні колгоспи поруч… Так у 1998 році і було створено ТОВ «Україна» з директором і співзасновником Олегом Петровичем Крижовачуком із 5000 пайовиків.

Надійні партнери

За словами Олега Крижовачука, досягти сьогоднішніх показників було б неможливо без надійних партнерів. Таким партнером для ТОВ «Україна» став «Ерідон».

«Знаєте, я ж порушив усі закони ринку і геть усі закупки, всі добрива, засоби захисту рослин, насіння, «завів» на одну фірму – «Ерідон», вже більше 10 років працюю тільки так. І ми один перед одним змагаємося, хто швидше і краще дотримає слова. …Як тут працювати без довіри, без партнерства? Мені кажуть, можна знайти дешевше. А мені не треба дешевше, мені треба якісно, потрібна впевненість», – розповідає засновник «України».

Без «Ерідона», за його словами, господарство ніколи не отримало б такого доступу до супереліти – тобто можливості стати виробником насіння.

«Через «Ерідон» ми отримуємо найякісніші гібриди і засіваємо ділянки супереліти, майже все отримане зерно в нас викупають постачальники. А ми засіваємо свої більші ділянки – це вже еліта, яку ми засіваємо для розмноження та отримуємо першу репродукцію, цей врожай йде на обробку і на продаж. Якщо пшеницю продають по 6000, то ми насіння продаємо по 10 000», — каже господар.

Нагадаємо, в медіпроекті «Україна, яку створив Олег Крижовачук» власник господарства ТОВ «Україна» Олег Крижовачук вперше представив кейс розвитку свого агропідприємства, до якого входить найбільший насіннєвий завод України, прогресивна молочна ферма, елеватори та інноваційне фруктосховище.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також