Новини / Політика     04 квітня 2023 10:02

Зірвати візит Зеленського: польські фермери вдалися до погроз уряду через українське зерно


Фермери в Польщі, які виступають проти імпорту українського зерна в країну, заявили, що можуть зірвати запланований візит Володимира Зеленського, якщо влада не виконає їхні вимоги.

Про це йдеться в публікації порталу Interia.

Повідомляється, зокрема, що об’єднання польських фермерів Oszukana Wieś (“Ошукане село”) минулого тижня уклало з урядом домовленість про виконання 11 вимог, зокрема посилення прикордонного контролю, компенсації та пільгові кредити. Але в понеділок фермери заявили, що жоден із пунктів так і не було виконано.

Читайте також: Польща обмежить експорт українського зерна – Моравецький

“Значна частина товарів їде далі без перевірки. У найкращому випадку перевіряється кожен другий вагон. Термін “технічна пшениця” був відкинутий, тому що він звучав погано. Його залишили без назви. Ми бачимо, що нічого не змінилося. Навіщо було міністру (сільського господарства – ред.) давати надію, брехати людям?” – стверджує Вєслав Гринь, співорганізатор фермерських протестів.

“На кордоні як ішло (українське зерно – ред.), так і йде. Навіть прискорюється. Щоб переконатися в цьому, достатньо під’їхати до Грубешова чи Дорогуська”, – додає представник Oszukana Wieś Марцін Собчук.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Через це у вівторок фермери відновлять протести в селі Черничин біля прикордонного міста Грубешів і не виключають, що можуть влаштувати протести під час візиту Володимира Зеленського до Польщі в середу.

“Варшаві варто переосмислити це питання. Якщо міністр (сільського господарства – ред.) хоче, щоб йому зіпсували візит до столиці в середу, ми можемо це організувати. Так само, як і приїзд українського президента. Тільки я не думаю, що річ в цьому. Є багато ідей, але про це ще рано говорити”, – заявив Собчук.

За оцінками Європейської комісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини вже втратили €417 млн від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.

Чому у Європі виникли проблеми через українське зерно

Нагадаємо, виробники зерна з Болгарії оголосили про початок безстрокового протесту через безмитний імпорт зерна з України в Європейський Союз. Наразі ринок зернових у Болгарії обвалився, а склади виробників переповнені непроданим зерном.

У лютому у Польщі на кордоні з Україною відбулася акція протесту місцевих фермерів з організації “Ошукане село”. Польські фермери з групи AgroUnia виступають проти експорту українського зерна до Польщі, заявляючи, що це обвалює ціни на їхню продукцію.  Експорт українського зерна до Польщі різко скоротився, а багато його партій відкликали. Тому Польща запровадила перевірки якості українського зерна.

Читайте також: Польща, Болгарія та Румунія отримають компенсації від ЄС через імпорт українського зерна

Міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь заявив, що до українського зерна в Угорщині будуть застосовуватися ті самі вимоги до контролю якості, що і до зерна, вирощеного в Євросоюзі. За словами міністра, такий крок спрямований на допомогу угорським фермерам, які можуть постраждати від збільшення імпорту дешевшого українського зерна.

Румунія імпортувала українського зерна на 1,24 млрд доларів, значно випередивши будь-яку іншу країну у світі. Загалом торік 13,9% українського агроекспорту відправилось до Румунії. В результаті, місцеве зерно не змогло конкурувати з українською продукцією та здебільшого простоює на складах.

Нині Румунія і Польща ведуть переговори з Єврокомісією щодо механізмів відстеження експорту українського зерна, щоб гарантувати, що місцеві фермери не постраждають від потоку дешевого імпорту.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також