Новини    03 лютого 2023 15:07

У Польщі через імпорт українського зерна знову протестують фермери


У Польщі на кордоні з Україною почалася акція протесту місцевих фермерів з організації “Ошукане село”.

Про це пише польське видання Business Insider

Як зазначається, вони протестують через те, що українське зерно нібито обвалило внутрішні ціни в Польщі, і фермери змушені працювати собі у збиток.

Своєю чергою, Державна прикордонна служба України повідомила, що 2 та 3 лютого 2023 року на під’їзних шляхах до пунктів пропуску “Корчова – Краківець”, “Медика – Шегині” та 2 лютого 2023 року на під’їзній дорозі до пункту пропуску “Хребене – Рава-Руська” зі сторони Польщі заплановано проведення акцій протесту, які можуть вплинути рух транспортних засобів, що перетинають державний кордон.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Протестувальники збираються блокувати рух лише вантажних автомобілів, легкові будуть пропускати. Вантажівки з допомогою для України також не зупинятимуть.

Згідно з інформацією видання Business Insider, січень став дуже поганим місяцем для польських фермерів. 23 січня ціни на пшеницю на французькій біржі MATIF впали до 11-місячного мінімуму 279 євро за тонну. На внутрішньому ринку тонна пшениці коштує близько 1200 злотих, хоча у березні минулого року ціни наближались до 2000 злотих.

“Після паніки, яка спостерігалася відразу після початку війни, ризик переривання постачання зерна з України значно зменшився, що сприяє зниженню цін. Є багато ознак того, що виробництво зернових збільшиться цього року у відповідь на його відносно високу рентабельність. Як наслідок, інвестори очікують, що ціни продовжать падати. Тим більше, що світове споживання зернових зараз скорочується”, — пояснив падіння цін старший економіст Credit Agricole Якуб Олімпа.

Читайте також: У Польщі аграрії протестують проти будівництва олієпроводу з України

Але польські фермери, які вийшли на протести, бачать проблему в українському зерні.

“Ми вже на межі прибутковості, і скоро багато хто з нас почне працювати у збиток. Якщо така ситуація збережеться, ми не зможемо працювати. Нас завалюють українським зерном, ціни на місцеву пшеницю падають навіть нижче за тисячу злотих за тонну. Водночас нам доводиться нести дуже високі витрати на добрива, засоби захисту рослин та дорожче паливо. Сезон ось-ось розпочнеться, тому потрібно буде вкластися у посівну. Якщо у фермерів не буде грошей, польське виробництво впаде дуже сильно”, — заявив Марчін Грін, член правління Асоціації виробників зернових.

Нагадаємо, польські фермери з групи AgroUnia виступають проти експорту українського зерна до Польщі, заявляючи, що це обвалює ціни на їхню продукцію.  Експорт українського зерна до Польщі різко скоротився, а багато його партій відкликали. Тому Польща запровадила перевірки якості українського зерна.

За словами міністра сільського господарства Польщі Генрика Ковальчика, в інших країнах, таких як Словаччина, Угорщина, Румунія та Болгарія, також є схожа проблема з надмірним імпортом зерна з України та падінням цін на зерно. А вони на біржі MATIF зараз низькі.

Міністр також повідомив, що в середині січня починає переговори з міністрами сільського господарства країн ЄС для вироблення нових рішень у сфері експорту сільськогосподарської та харчової продукції з України.

Ціни на продукти у Польщі 2023 року знову зростуть. Пік прогнозують перед Великоднем. Левова частка подорожчання спричинена цінами на українське зерно під час війни. Буханець хліба може коштувати 8-10 злотих (67- 84 грн), булочки – 5 злотих (42 грн).

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...