Новини / Політика     23 березня 2023 11:11

Польща, Болгарія та Румунія отримають компенсації від ЄС через імпорт українського зерна


Європейський Союз активує кризовий резерв для фермерів трьох східних країн, які постраждали від збільшення експорту зерна з України, що призвело до зниження місцевих цін.

Про це пише Bloomberg.

Європейська комісія виділить 56 мільйонів євро Румунії, Болгарії та Польщі, повідомив журналістам у Брюсселі єврокомісар із сільського господарства Януш Войцеховський.

“Це підтримка для країн, фермери яких постраждали від збільшення імпорту з України. Ми спостерігаємо збільшення постачання, величезне зростання імпорту для прикордонних країн”, – сказав він.

Рішення щодо Болгарії та Польщі ухвалили, оскільки поєднання їхнього власного виробництва та імпорту з України перевищило середній п’ятирічний показник до початку повномасштабного вторгнення РФ.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Румунію додали через її центральне розташування для так званих “смуг солідарності”, сказав комісар. ЄС започаткував ініціативу “смуги солідарності” наприкінці травня 2022 року, щоб полегшити транспортування експорту з України.

Румунія отримає 10 млн євро, Болгарія – близько 17 млн євро, а Польща – 30 млн євро. Цю суму можуть подвоїти шляхом співфінансування з бюджетів країн-членів.

Угорщина та Словаччина також отримали більше українського врожаю. Але вони не отримають підтримку, оскільки їхні сукупні обсяги виробництва та імпорту не перевищують середнього п’ятирічного рівня, сказав Войцеховський.

Нагадаємо, виробники зерна з Болгарії оголосили про початок безстрокового протесту через безмитний імпорт зерна з України в Європейський Союз. Наразі ринок зернових у Болгарії обвалився, а склади виробників переповнені непроданим зерном.

У лютому у Польщі на кордоні з Україною відбулася акція протесту місцевих фермерів з організації “Ошукане село”. Польські фермери з групи AgroUnia виступають проти експорту українського зерна до Польщі, заявляючи, що це обвалює ціни на їхню продукцію.  Експорт українського зерна до Польщі різко скоротився, а багато його партій відкликали. Тому Польща запровадила перевірки якості українського зерна.

Міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь заявив, що до українського зерна в Угорщині будуть застосовуватися ті самі вимоги до контролю якості, що і до зерна, вирощеного в Євросоюзі. За словами міністра, такий крок спрямований на допомогу угорським фермерам, які можуть постраждати від збільшення імпорту дешевшого українського зерна.

Румунія імпортувала українського зерна на 1,24 млрд доларів, значно випередивши будь-яку іншу країну у світі. Загалом торік 13,9% українського агроекспорту відправилось до Румунії. В результаті, місцеве зерно не змогло конкурувати з українською продукцією та здебільшого простоює на складах.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також