Новини / Політика     01 квітня 2023 10:03

Уряд Польщі домовився з фермерами про заходи проти надлишку українського зерна


Міністерство сільського господарства Польщі та об’єднання фермерів AgroUnion підписали попередню угоду щодо введення обмежувальних заходів на імпорт українського зерна.

Про це пише видання Wprost.

Угода складається з 11 пунктів та покликана врегулювати ситуацію на ринку агропродукції Польщі.

Згідно з документом, уряд Польщі зобов’язався відновити мита та застави за транзит сільгосп- та продовольчих товарів з України до рівня цінової рівноваги з цінами на польському ринку.

Також Польща запустить програму “Щит для агропромисловості” у розмірі не менш ніж 10 млрд злотих ($2,3 млрд) для компенсацій витрат через кризу на ринках зерна, ріпаку та агропродовольчих товарів, спричинену російською агресією проти України.

Читайте також: Польща обмежить експорт українського зерна – Моравецький

Сторони домовилися використати надлишки зернових та ріпаку в енергетичних цілях. У зв’язку з цим до кінця травня очікується ухвалення поправок до закону про біопаливо.

Уряд також зобов’язався внести зміни до бюджету Національного стратегічного плану на 2023-2027 роки, збільшивши співфінансування фермерів до максимально дозволеного Єврокомісією рівня.

У шостому пункті угоди йдеться про транспортні субсидії фермерам та зернотрейдерам у розмірі 100-200 злотих ($23-$46) за транспортування однієї тонни пшениці, кукурудзи та ріпаку до балтійських портів. Це рішення має бути схвалено Єврокомісією.

Далі Польща вирішила постачати на український ринок лише те біопаливо, в якому є біокомпоненти польського походження.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

У наступному пункті Польща зобов’язалася розвивати транспортну, складську та перевалкову інфраструктуру, а також збільшити пропускну спроможність портів.

У пункті 10 оголошено, що транспортування та обробка зерна є пріоритетним, порівнюючи з іншими товарами.

Останній пункт, поділений на чотири підпункти, вказує на необхідність відкриття нових ринків для польського зерна, реальної підтримки економічної дипломатії, ефективної співпраці між дипломатичними службами та підвищення ефективності фітосанітарних заходів.

За оцінками Європейської комісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили €417 млн від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.

Чому у Європі виникли проблеми через українське зерно

Нагадаємо, виробники зерна з Болгарії оголосили про початок безстрокового протесту через безмитний імпорт зерна з України в Європейський Союз. Наразі ринок зернових у Болгарії обвалився, а склади виробників переповнені непроданим зерном.

У лютому у Польщі на кордоні з Україною відбулася акція протесту місцевих фермерів з організації “Ошукане село”. Польські фермери з групи AgroUnia виступають проти експорту українського зерна до Польщі, заявляючи, що це обвалює ціни на їхню продукцію.  Експорт українського зерна до Польщі різко скоротився, а багато його партій відкликали. Тому Польща запровадила перевірки якості українського зерна.

Читайте також: Польща, Болгарія та Румунія отримають компенсації від ЄС через імпорт українського зерна

Міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь заявив, що до українського зерна в Угорщині будуть застосовуватися ті самі вимоги до контролю якості, що і до зерна, вирощеного в Євросоюзі. За словами міністра, такий крок спрямований на допомогу угорським фермерам, які можуть постраждати від збільшення імпорту дешевшого українського зерна.

Румунія імпортувала українського зерна на 1,24 млрд доларів, значно випередивши будь-яку іншу країну у світі. Загалом торік 13,9% українського агроекспорту відправилось до Румунії. В результаті, місцеве зерно не змогло конкурувати з українською продукцією та здебільшого простоює на складах.

Нині Румунія і Польща ведуть переговори з Єврокомісією щодо механізмів відстеження експорту українського зерна, щоб гарантувати, що місцеві фермери не постраждають від потоку дешевого імпорту.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також