Новини / Аналітика     20 березня 2023 15:21

В Україні прогнозують значне підвищення ціни на хліб

Різкого подорожчання не очікується, але поступово ціни на хліб зростатимуть

Виробники хліба зізнаються, що через ситуацію в Україні працюють на межі збитковості. З цієї причини вони й змушені постійно підіймати ціни на свою продукцію, передає znaj.ua.

У січні в порівнянні з груднем хліб подорожчав на 0,1%, за рік — на 28,8%. Станом на середину березня хліб додав в ціні ще 1,5%, якщо порівнювати з січневими цінами. Згідно з поясненням виробників зростання цін пов’язане з використанням генераторів та впливом міжнародних ринків.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Своєю чергою, у Всеукраїнській асоціації пекарів та об’єднанні “Укрхлібпром” відзначили, що крім питання електропостачання є й інші проблеми. Зокрема, мовиться про нестачу кадрів на виробництві, та напружені стосунки з торговими мережами через затримки з оплатою продукції.

Так, якщо не враховувати соціальний хліб, то найдешевший батон коштує від 11-12 грн. А середня ціна становить близько 20-25 грн залежно від виробника, торгової мережі та сорту.

Читайте також: Збитки українського бізнесу за час війни сягнули 13 мільярдів доларів – KSE

Водночас виробники відзначають постійне здорожчання сировини, зокрема, в порівнянні з 1 січня у березні ціна на борошно зросла на 3%. Голова “Укрхлібпром” прогнозує, що різкого подорожчання не очікується, але поступово ціни на хліб зростатимуть.

З огляду на те, що в собівартості виробництва хліба борошно займає десь близько 40%-45%, то це якраз і пояснюється те підвищення ціни на хліб, яке відбулося у січні-лютому. Надалі ціни на хліб зростатимуть на 1,5-2% щомісяця.

Нагадаємо, у Снігурівці на Миколаївщині після вимушеної перерви в майже 11 місяців відновив роботу хлібзавод. Окупанти розікрали та пошкодили обладнання, лишили після себе уламки. Попри це, після деокупації громади власники повернулися та знову печуть хліб для місцевих жителів.

Наразі близько 20% підприємств хлібопекарської галузі зруйновані або не повернулися до виробництва з початку війни. Але в Україні є мережа потужних хлібозаводів, розрахованих на виробництво масових хлібів зі значним резервом потужностей. Вони дозволяли нагодувати 50 млн людей.

На сьогодні повністю відновили роботу 54% компаній – членів Європейської бізнес асоціації (ЄБА), ще 46% – працюють з певними обмеженнями.

Міністерство економіки України пропонує скасувати 47% інструментів державного регулювання: дозволів, ліцензій, декларацій погоджень.

Через війну та частково – невизначеність перспектив реалізації податкової реформи в Україні темпи релокації підприємств за кордон значно перевищують показники внутрішнього переміщення.

Український бізнес оцінив податковий режим в Україні за період воєнного часу. Переважна кількість респондентів оцінила податкові умови ведення бізнесу як незадовільні.

Ціна на хліб у Європейському Союзі в серпні зросла майже на 20%, оскільки вторгнення рф в Україну, яка є основним експортером зерна та добрив, продовжувало підривати світові ринки та прискорювало загальну інфляцію.

Навіть в умовах окупації території та замінувань полів Україна зможе забезпечити зерном внутрішній ринок та виділити частку на експорт. В поточному році,  українські аграрії можуть отримати врожай зернових та олійних культур близько 66,5 млн тонн з площі близько 18,8 млн га.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також