Новини / Аналітика     16 січня 2023 20:19

У 2023 році молочні продукти в Україні можуть подорожчати на 25% – прогноз

Враховуючи ріст затрат на виробництво сирого молока, ріст ціни на сире молоко в 2023 році може скласти 25-30%

Виробники молочних продуктів підіймали відпускні ціни восени минулого року, і тенденція збережеться у 2023-му. Причини: проблеми з енергопостачанням, інфляція в Україні та залежність від цін на глобальному ринку. Про це зазначили в Асоціації виробників молока виданню Delo.ua.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

У розрізі року ріст цін складе 20-25%. Основними факторами будуть зростання цін на сировину та енергоносії. Зниження ставки ПДВ на сире молоко та молочні продукти могло б підтримати купівельну спроможність українців і тим самим підтримати галузь загалом, — наголосили керівниця проєкту Асоціації виробників молока Олена Жупінас.

Ціни на готові молочні продукти в січні серйозних змін не зазнають, попри ріст собівартості. Стримуючим фактором буде низька купівельна спроможність українців.

Наразі світові ринки — під впливом глобальної інфляції та рецесії, що є негативним сигналом і говорить про те, що нинішній рік обіцяє бути досить складним, особливо у першому кварталі, — пояснила Жупінас.

Враховуючи ріст затрат на виробництво сирого молока, експерт прогнозує, що ріст ціни на сире молоко в 2023 році складе 25-30%.

Однак у грудні уряд надав молокопереробним підприємствам пріоритет під час визначення груп з першочерговим забезпеченням електропостачання. В АВМ вважають, що тепер молокозаводи можуть розраховувати на більш планомірне ведення бізнесу.

Нагадаємо, світові ціни на продовольство в середньому за 2022 рік були на 14,3% вищими, ніж у 2021 році. Індекс цін на продовольство ФАО зріс до максимуму з початку розрахунку 1990 року – 143,7 пункту.

На тлі повномасштабної війни та значних економічних втрат в Україні у 2023 році інфляція, за прогнозами уряду, не сповільниться і може сягнути 28% у разі песимістичного сценарію. Найбільше вона проявиться у подорожчанні продуктів.

Мережі супермаркетів працюють над забезпеченням усіх магазинів альтернативним електричним живленням, і не скрізь це будуть потужні генератори. Тому в магазинах доведеться відмовитись від деяких категорій товарів, зберігання яких потребує найбільшої кількості електроенергії.

Через відключення електроенергії в Україні ціни на продукти зростуть на 3-5 відсотків. Таке подорожчання очікуються, якщо ситуація буде такою, як зараз.

Українська молочна продукція може подорожчати на 10−15% через зростання вартості сировини та підвищення тарифів на електроенергію.

Оптові ціни на фрукти в Україні станом на кінець 2022 року були в середньому на 98% вищими, ніж на кінець 2021 року.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також