Новини / Аналітика     07 січня 2023 10:03

У 2022 році ціни на продовольство були рекордно високими – звіт ФАО


Світові ціни на продовольство в середньому за 2022 рік були на 14,3% вищими, ніж у 2021 році. Індекс цін на продовольство ФАО зріс до максимуму з початку розрахунку 1990 року – 143,7 пункту.

Про це йдеться у публікації ФАО (Продовольча та сільськогосподарська організація ООН).

За даними ФАО, індекс знижується дев’ять місяців поспіль, і в грудні він опустився на 1,9% до 132,4 пункту. Крім того, у грудні індекс був на 1,0% нижчим, ніж в аналогічному місяці 2021 року.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

У грудні індекс цін на олію знизився на 6,7% порівняно з листопадом і досяг найнижчого рівня з лютого 2021 року, відображаючи попит та перспективи зростання виробництва соєвої олії в Південній Америці, а також зниження цін на сиру нафту.

Індекс цін на зернові знизився на 1,9% порівняно з листопадом. Поточні врожаї у південній півкулі збільшили експортні постачання пшениці, тоді як сильна конкуренція з боку Бразилії призвела до зниження світових цін на кукурудзу.

Індекс цін на м’ясо у грудні знизився на 1,2% порівняно з листопадом, при цьому нижчі світові ціни на яловичину та м’ясо птиці переважують вищі ціни на свинину та баранину. На міжнародні ціни на яловичину вплинув млявий світовий попит на середньострокове постачання, тоді як більш ніж достатні експортні постачання призвели до зниження цін на м’ясо птиці. Ціни на свинину зросли на тлі сильного внутрішнього попиту, особливо в Європі.

Індекс цін на молочні продукти зріс на 1,2% у грудні після п’яти місяців зниження. Вищі світові ціни на сир, що відображають посилення ринкових умов, призвели до місячного зростання індексу, тоді як світові котирування на вершкове масло та сухе молоко знизилися.

Індекс цін на цукор також зріс, збільшившись на 2,4% порівняно з листопадом, в основному через побоювання щодо впливу несприятливих погодних умов на врожайність в Індії та затримок з переробкою цукрової тростини в Таїланді та Австралії.

Нагадаємо, на тлі повномасштабної війни та значних економічних втрат в Україні у 2023 році інфляція, за прогнозами уряду, не сповільниться і може сягнути 28% у разі песимістичного сценарію. Найбільше вона проявиться у подорожчанні продуктів.

Мережі супермаркетів працюють над забезпеченням усіх магазинів альтернативним електричним живленням, і не скрізь це будуть потужні генератори. Тому в магазинах доведеться відмовитись від деяких категорій товарів, зберігання яких потребує найбільшої кількості електроенергії.

Через відключення електроенергії в Україні ціни на продукти зростуть на 3-5 відсотків. Таке подорожчання очікуються, якщо ситуація буде такою, як зараз.

Українська молочна продукція може подорожчати на 10−15% через зростання вартості сировини та підвищення тарифів на електроенергію.

Оптові ціни на фрукти в Україні станом на кінець 2022 року були в середньому на 98% вищими, ніж на кінець 2021 року.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також