Новини / Аналітика     05 січня 2023 19:04

За рік оптові ціни на фрукти в Україні подвоїлися – банани та виноград лідирують

За рік банани в Україну подорожчали майже втричі в гривні, і у 2,1 раза в доларах США

За інформацією аналітиків EastFruit, оптові ціни на фрукти в Україні станом на кінець 2022 року були в середньому на 98% вищими, ніж на кінець 2021 року. Основна причина такого різкого зростання цін — подорожчання імпортної продукції через девальвацію гривні та підвищення вартості логістики внаслідок повномасштабного вторгнення російських агресорів на територію країни.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

Найбільше подорожчав банан, який повсюдно, зокрема й в Україні, різко подорожчав саме в останній тиждень 2022 року. Якщо раніше Україна завозила зелені банани безпосередньо через власні чорноморські порти, то зараз порти заблоковані росією. Це змушує українських імпортерів ввозити банани автотранспортом із країн ЄС, що призводить до суттєвого зростання витрат на імпорт.

За рік банани в Україну подорожчали майже втричі в гривні, і у 2,1 раза в доларах США.

На другому місці за рівнем зростання цін опинився столовий виноград, який Україна також повністю імпортує (докладніше про те, чому Україна імпортує, а не вирощує виноград, див. у презентаціях експертів галузі за цим посиланням). Ціни на нього у гривні зросли у 2,7 раза, а в доларах – рівно вдвічі. Тут також негативний вплив на ціни надає неможливість імпортувати виноград морем із країн, де ціни на нього доступніші (Туреччина, Єгипет, Індія), ніж у ЄС.

Читайте також: Світові ціни на продовольство впали до рівня 2021 року

Груші подорожчали на 84% у гривні та на 37% у доларах – менше, ніж попередні позиції тому, що тут попит частково задовольнявся продукцією місцевого виробництва. Останніми роками українські садівники активно збільшували площі під грушею.

Зростання цін на цитрусові було не таким різким, як на інші імпортні фрукти. Однак це було зумовлено зниженням рівня цін на них у регіоні, що частково компенсувало зростання внутрішніх цін в Україні.

Оптові ціни на яблуко – найбільш масовий фрукт, зросли лише на 29% за рік у гривні, а в доларах і зовсім виявилися нижчими за торішні на 4%. Головна причина та сама – для успішного експорту яблука Україні потрібен доступ до морських портів. Оскільки зараз українські порти залишаються заблокованими для експорту продукції у контейнерах, то більшу частину продукції доводиться відправляти на внутрішній ринок. А це підвищує тиск на внутрішні ціни.

Нагадаємо, на тлі повномасштабної війни та значних економічних втрат в Україні у 2023 році інфляція, за прогнозами уряду, не сповільниться і може сягнути 28% у разі песимістичного сценарію. Найбільше вона проявиться у подорожчанні продуктів.

Мережі супермаркетів працюють над забезпеченням усіх магазинів альтернативним електричним живленням, і не скрізь це будуть потужні генератори. Тому в магазинах доведеться відмовитись від деяких категорій товарів, зберігання яких потребує найбільшої кількості електроенергії.

Через відключення електроенергії в Україні ціни на продукти зростуть на 3-5 відсотків. Таке подорожчання очікуються, якщо ситуація буде такою, як зараз.

Українська молочна продукція може подорожчати на 10−15% через зростання вартості сировини та підвищення тарифів на електроенергію.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також