Новини / Аналітика     01 листопада 2023 17:53

Ціни на соняшник не змінюють під тиском збільшення пропозицій

У цьому сезоні експортний попит на соняшник майже не впливає на ціни, оскільки постачання до сусідніх країн ЄС заборонені, а в Румунії та Болгарії ціни на соняшник дуже низькі

Нині обсяг пропозицій соняшника в Україні та попит на нього з боку переробників залишаються незначними, тому й закупівельні ціни знаходяться на низькому рівні, інформує graintrade.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Станом на 27 жовтня в Україні з 4,69 млн га або 88% площ зібрано 11,07 млн т соняшника з урожайністю 2,36 т/га. Завдяки сприятливій погоді прогнози урожаю соняшника залишаються на рівні 13-14 млн т, що відповідає оцінкам USDA. Попри активне збирання кількість пропозицій на ринку не виросла, оскільки фермери очікують підвищення цін на соняшник слідом за цінами на сою, які за останні тижні виросли на 1-1,5 тис грн/т завдяки посиленню експортного попиту.

У цьому сезоні експортний попит на соняшник майже не впливає на ціни, оскільки постачання до сусідніх країн ЄС заборонені, а в Румунії та Болгарії ціни на соняшник дуже низькі.

Ринок Болгарії насичений соняшником власного виробництва, тому ціни залишаються на рівні минулого тижня 390-405 $/т DAP Болгарія. При витратах на перевезення та мито в межах 90-100 $/т виробники отримають за соняшник 11800-12000 грн/т, що відповідає рівню цін переробників.

Експортні ціни попиту на соняшник складають 310-315 $/т з доставкою в порти Дунаю та 305-310 $/т – на DAP Одеса.

Переробники пропонують 12000-12500 грн/т з доставкою на завод, та поки не планують підвищувати ціни, оскільки низькими залишаються ціни на шрот внаслідок слабкого попиту з боку ЄС та повільного експорту через порти Чорного моря.

Зниження цін на нафту розвернуло донизу котирування на рослинні олії, але ціни попиту на соняшникову олію з доставкою покупцям залишаються на рівні 850 $/т. За українську соняшникову олію з поставкою до Румунії або Болгарії покупці пропонують 780-790 $/т.

Нагадаємо, в Україні високоолеїновий соняшник займає близько 7-10% від загальної посівної площі культури. Даний сегмент все ще вважається нішевим, але має великі перспективи.

В Україні закупівельні ціни на олійні культури продовжили падати на тлі збирання урожаю та блокування портів Чорного моря, а також заборони імпорту соняшнику та ріпаку до п’яти сусідніх країн ЄС.

У південних регіонах України почався перший збір соняшника. Ринок поступово переходить на торгівлю новим врожаєм, на який є як попит, так і гідні ціни, повідомляє пресслужба Всеукраїнської аграрної ради.

У липні значення індексу цін на рослинні олії становило 129,8 пункту, що на 14 пунктів (на 12,1%) вище проти червневого показника, і є його першим приростом після безперервного семимісячного періоду зниження.

У новому сезоні урожай основних олійних культур в Україні може збільшитися на 7,7%, до 19,5 млн тонн проти 18,1 млн тонн у 2022/23 МР. Такий прогноз озвучили в асоціації Укроліяпром.

В асоціації “Укроліяпром” заявили, що не перешкоджають експорту насіння соняшнику, але пропонують запровадити механізм додаткового збору, зокрема, квотування експорту.

Як відомо, представники олійно-жирової галузі України просять Міністерство економіки України про збільшення мита на експорт насіння соняшнику до 10% з 3,5%, це дозволить переробляти його усередині країни в більш прибуткову олію, особливо в умовах скорочення врожаю олійних у 2022 році через агресію рф.

Стало відомо, що в Україні розробили план зростання виробництва олійних та зернових культур до 150 млн т за 10 років.

За сезон-2022/23 в Україні перероблено 13,9 млн т соняшнику, що на 20% перевищило показник сезону-2021/22 та на 4% — показник 2020/21 МР.

Нині ціна соняшнику на внутрішньому ринку іноді становить 2500 грн, експерти наголосили, що це екстремальний рівень вартості.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також