Новини / Аналітика     06 серпня 2023 13:19

Проти минулого місяця глобальні ціни на соняшникову олію виросли на понад 15% — ФАО

Значне зростання пояснюється підвищенням світових котирувань соняшникової, пальмової, соєвої та ріпакової олії

У липні значення індексу цін на рослинні олії становило 129,8 пункту, що на 14 пунктів (на 12,1%) вище проти червневого показника, і є його першим приростом після безперервного семимісячного періоду зниження, повідомляє АПК-Інформ.

Значне зростання пояснюється підвищенням світових котирувань соняшникової, пальмової, соєвої та ріпакової олії. Світові ціни на соняшникову олію порівняно з минулим місяцем підвищилися більш ніж на 15%, зокрема через невизначеність, що знову виникла, з експортними поставками з Причорноморського регіону у зв’язку з рішенням РФ про вихід з Чорноморської зернової ініціативи.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Зафіксоване в липні підвищення індексу цін було зумовлене різким підвищенням індексу цін на олію, яке частково компенсувалося суттєвим зниженням індексу цін на цукор та незначним зниженням індексів цін на зернові, молочну продукцію та м’ясо,— пояснили експерти.

Світові ціни на пальмову олію також помітно зросли на тлі прогнозованого уповільнення збільшення виробництва в провідних країнах-виробниках. Що стосується соєвої та ріпакової олії, то глобальні ціни на них зросли під впливом стурбованості щодо врожаю сої в США і ріпаку в Канаді. Підвищенню цін на олію також сприяло підвищення світових котирувань сирої нафти.

Середнє значення індексу цін на зернові в липні становило 125,9 пункту, що на 0,7 пункту (на 0,5%) нижче за червневий показник. Невелике зниження пояснюється зниженням світових цін на фуражні зернові, які, порівняно з червнем, знизилися на 4,8%. Світові ціни на пшеницю, навпаки, зросли на 1,6% (вперше за останні 9 місяців), зокрема, через невизначеність з експортними поставками з України, спричинену рішенням Росії про вихід із зернової ініціативи та заподіянням шкоди портовій інфраструктурі України на Чорному морі та р. Дунай,— мовиться в повідомленні.

Нагадаємо, ціни на олії оновили максимум за минулі шість місяців.

У новому сезоні урожай основних олійних культур в Україні може збільшитися на 7,7%, до 19,5 млн тонн проти 18,1 млн тонн у 2022/23 МР. Такий прогноз озвучили в асоціації Укроліяпром.

В асоціації “Укроліяпром” заявили, що не перешкоджають експорту насіння соняшнику, але пропонують запровадити механізм додаткового збору, зокрема, квотування експорту.

Як відомо, представники олійно-жирової галузі України просять Міністерство економіки України про збільшення мита на експорт насіння соняшнику до 10% з 3,5%, це дозволить переробляти його усередині країни в більш прибуткову олію, особливо в умовах скорочення врожаю олійних у 2022 році через агресію рф.

Стало відомо, що в Україні розробили план зростання виробництва олійних та зернових культур до 150 млн т за 10 років.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також