Новини    01 червня 2023 17:33

На Рівненщині фермери засівають свої землі кавунами

Аграрії запевняють, що дефіциту кавунів цьогоріч не буде

Цьогоріч сільгоспвиробники Рівненщини змінили структуру посівів, зауважив голова Рівненської обласної Асоціації фермерів та приватних землевласників Андрій Кузьмич виданню “Рівне вечірнє”.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Багато людей, зокрема і я, насадили цибулі та моркви — навіть ті, хто раніше цього не робив. Адже нині на ці овочі, навіть старого врожаю, тримається висока ціна. Очікуємо на новий врожай, але багато залежатиме від погодних умов, а вони поки залишаються складними, — пояснив він.

Чимало цибулі довелось пересівати, – через весняні приморозки вона стресує. Дехто сіяв цибулю під час дощів, а потім різко стало сухо, і на ґрунті утворилася кірка — міцна, як броня. Кукурудза чи картопля таку легко проб’є і вилізе нагору, а от цибуля — ні, оскільки має низьку початкову енергію росту. Без наступного поливу чи дощу рослина просто гине.

Тож цього року кавунами здивує Рівненщина. Це нетипово для регіону, але з’явилася ніша на цей продукт, і тому цього року їх висадили чимало. Наприклад, всього за 20 км від Рівного нині садять аж 12 га кавунів. Крихкість і солодкість дуже залежать від погодних умов, херсонські баштанні дозрівають під південним сонцем. Повітря, сонце і вода — це те, що формує смак. На Рівненщині клімат, звісно, відрізняється. Водночас фермери запевняють, що рівненські кавуни, які будуть на ринку, виявляться не гіршими за херсонські.

Також з’явився попит на броколі, шпинат, руколу, спаржу. А от споживання картоплі, навпаки, починає падати. Багато господарств категорично відмовилося садити картоплю, адже зараз її закупівельна ціна всього 3,5-4 грн/кг.

З екзотичного, але не масового, у нас взялися вирощувати нут. Також фермери цікавляться фундуком та обліпихою, це нішеві культури. Все ж з технічних культур у нас переважають соя, соняшник, ріпак, кукурудза, пшениця. Багато цього року посіяли гречки, врожай обіцяє бути хорошим. Перше місце традиційно тримають малина-полуниця і городина. А от квасолі на Рівненщині чомусь вирощують мало, — зазначив експерт.

Читайте також: Як відбуватиметься посівна та що буде з експортом продукції: прогноз Мінагрополітики на 2023 рік

Нагадаємо, фахівці академії аграрних наук України виклали своє бачення проблем і перспектив посівної кампанії 2023 року.

Відсутність атмосферних опадів та поява теплих погожих днів створили сприятливі умови для проведення весняного посіву на Рівненщині.

На Вінниччині підприємства переглянули технологічні процеси вирощування культур щодо оптимізації та раціонального використання матеріально-технічних ресурсів. Нині очікується, що структура посівних площ у 2023 році зазнає певної трансформації.

У холдингу A.G.R. Group відмовились від кукурудзи. Цьогоріч поля вже засіяли нішевими культурами — білою та чорною гірчицею, коріандром та горохом, повідомляє пресслужба компанії.

Компанія “Росток Холдинг” завершила весняну посівну кампанію. Як повідомляє пресслужба компанії, загалом засіяно понад 10 тис. га площ. З них понад 5,2 тис. га кукурудзи, 1,77 тис. га — озимої пшениці, 1,73 тис. га соняшнику та 600 га — інші культури.

Сівба кукурудзи в Україні розпочалася вже в першій декаді квітня, першою стартувала Сумщина. Водночас, продовжилися жнива культури, що додало аграріям сумнівів у доцільності включення зернової в цьогорічну сівозміну. Через проблеми з логістикою та низку інших проблем, в Україні почали зменшувати площі під кукурудзою, це стосується навіть агрохолдингів.

Нині у посівах “ТАС Агро” найбільшу частку займають кукурудза — 24,1 тис. га, соняшник — 15,9 тис. га, під сою відведено 11,5 тис. га. Порівняно з минулим роком зменшилися площі під олійними культурами та збільшено під зернову групу.

Завершити посівну кампанію Україна планує 5-10 червня, нині план на 13 млн га виконано на майже 90%.

На деокупованій Херсонщині поля цьогоріч не засіватимуть, тож замість херсонських кавунів українці споживатимуть кавуни, вирощені на полях Одеської та частини Кіровоградської областей, зауважив член парламентського комітету з питань аграрної та земельної політики Дмитро Соломчук.

18 гектарів землі для вирощення городини та ягід цьогоріч виділили 10 лісових господарств Хмельницької області. Ця площа – більша в 5 разів у порівнянні з минулим роком. Посіви ягід та овочів збільшили через війну. Частину зібраної городини використають під час виробництва сухих супів для українських воїнів, решту врожаю продадуть.

Через російську військову агресію та тимчасову окупацію частини областей жителі України цього сезону залишилися без звичних південних кавунів. Щоб компенсувати нестачу кавунів, вирощуванням культури зайнялися в інших регіонах. Так, на 30 га у селі Двірець Житомирської області фермер Леонід Райський зібрав 1,5 тис. тонн кавунів у 2022 році.

Херсонські кавуни цього року в Україні будуть. Фермери Херсонської області збираються засіяти баштан.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...