Новини / Аналітика / Рослинництво     09 березня 2023 15:28

Учені НААН оприлюднили рекомендації щодо проведення посівної у 2023 році


Фахівці академії аграрних наук України виклали своє бачення проблем і перспектив посівної кампанії 2023 року.

Про це йдеться у повідомленні на сайті НААН.

“Розвиток аграрного виробництва значною мірою залежить від ефективності використання головного засобу виробництва – землі. Це можливо за умови використання досягнень сучасної аграрної науки, зокрема, від впровадження науково обґрунтованої екологічно збалансованої системи землеробства, яка забезпечить стабільне одержання високоякісної продукції і розширене відтворення родючості чорноземів”, – зазначають агрономи.

Але внаслідок повномасштабної агресії росії умови проведення посівної компанії 2023 року значно відрізняються від тих, що спостерігались в останні роки. Станом на грудень 2022 року з 28,4 млн га всіх посівних площ, що були в обробітку у 2021 році по всій території нашої країни, на підконтрольній території України знаходиться 24,6 млн га (86% всієї території), з яких ще на 3,9 млн га неможливо провести сівбу через близькість до лінії фронту, необхідність проведення розмінування тощо.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

“Військові дії, посушливий кінець літа, та цінова ситуація на ринку зернових обумовили те, що озимих зернових на підконтрольних територіях було посіяно на площі 3,8 млн га, що на 26% нижче порівняно з осінніми показниками 2021 року на нині контрольованих територіях та на 43% нижче від посівів на всій території України. За таких умов майбутній урожай пшениці складе приблизно 15-18 млн тонн”, – вважають у НААН.

За попередніми оцінками, в 2023 році в Україні буде на 45% скорочено посівні площі під зерновими культурами та на 50-60% менше буде отримано врожаю зернових в порівнянні з 2021 роком. Причинами такого скорочення також є: зменшення всіх посівних площ, зміна структури посівів та зниження врожайності зернових культур. Крім того, нестача фінансування та необхідність суттєвої економії спричинили зниження кількості внесених добрив на 50-60%. Значні площі посівів кукурудзи залишились в полях не зібраними. Внаслідок чого, очікуваний рівень урожайність може знизитись (залежно від регіону і культури) на 15-30 % порівняно з середньою урожайністю минулих років.

Читайте також: Посівна на межі зриву: аграрії закликають уряд продовжити програму пільгового кредитування

У підсумку, прогнозований валовий збір зерна у 2023 році може скласти 34 млн т, що на 37% менше показника 2022 р. та на 60% менше показника 2021 року. Щодо олійних культур, то очікується валовий збір 19,3 млн т, що на 13% більше показника 2022 року та на 15% менше показника 2021 року.

Зменшення площі посівів озимих культур в Україні можливо частково компенсувати шляхом нарощування площ під ярими культурами під час посівної кампанії 2023 року. Але це значною мірою буде залежати від успіхів ЗСУ на фронті і стану звільнених земель.

Читайте також: Як відбуватиметься посівна та що буде з експортом продукції: прогноз Мінагрополітики на 2023 рік

Науково-практичні рекомендації фахівців НААН щодо особливості вирощування сільськогосподарських культур та проведення комплексу весняно-польових робіт за обмеженого ресурсного забезпечення в 2023 році можна завантажити за посиланням.

Нагадаємо, Мінагрополітики ініціювали спільно зі Світовим Банком та IFC програми кредитування українських фермерів, які дозволять забезпечити необхідні ресурси для посівних та збиральних кампаній 2023 року. Про це заявив міністр АПК України Микола Сольський під час виступу на спільному заході з ФАО, країнами Групи Семи, Польщі, Молдови, Румунії та Нової Зеландії.

МХП безплатно роздасть громадам насіння овочів і квітів для посівної-2023.

Програма USAID з аграрного і сільського розвитку оголосила запит про надання цінових пропозицій на закупівлю насіння соняшнику та добрив. Закупівля проводиться у межах субгрантової програми АГРО “Постачання ММСП  добрив та посівного матеріалу для забезпечення продовольчої безпеки України”.

Українські аграрії зможуть також безкоштовно отримати насіння основних сільгоспкультур через Державний аграрний реєстр.

Валерія Пепеля

 

 

 

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також