Новини    28 лютого 2023 16:41

В Україні перейшли до другого етапу реформи зрошення


Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики представлено законопроєкт, який стосується вдосконалення системи управління об’єктами інженерної інфраструктури меліоративних систем державної власності (реєстр. номер 7577 від 21.07.2022).

Про це повідомила пресслужба Мінагрополітики України.

Ухвалення законопроєкту є другим етапом реформи в сфері гідротехнічної меліорації, яка реалізується відповідно до Стратегії зрошення та дренажу в Україні, план дій за яким розроблено до 2030 року.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Цей законопроєкт відкриває можливості для залучення інвестицій в проєкти з модернізації державних меліоративних систем, що призведе до скорочення втрат води та зниження експлуатаційних витрат на обслуговування інженерної інфраструктури; запроваджує ефективний механізм тарифоутворення та ринкові стимули раціонального водокористування.

Законопроєкт передбачає:

  • створення операторів об’єктів меліоративних систем державної власності – державних некомерційних підприємств;
  • залучення до управління оператором усіх зацікавлених сторін, що користуються послугами меліоративної системи, через включення їх представників до складу наглядових рад операторів;
  • забезпечення фінансової прозорості та унеможливлення крос-субсидування однієї системи коштом іншої;
  • побудову ефективної політики тарифоутворення на послуги оператора з подачі або відведення води.

Читайте також: Україна мусить подвоїти площі під зрошення – Сольський

Реалізація законопроєкту дозволить збільшити площі земель, на яких застосовується зрошення та відновити осушення, де воно економічно та екологічно ефективне. Собівартість поливу та осушення земельних ділянок шляхом скорочення втрат води та споживання електроенергії зменшиться, а ризики припинення подачі/відведення води під час вегетаційного сезону будуть мінімізовані. При цьому також повинні зменшитися і витрати держави на адміністрування системи гідротехнічної меліорації.

Нагадаємо, перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький заявив, що 200 млн грн виділено на відновлення системи зрошення на контрольованій території України.

28 вересня 2022 року за ініціативи Програми USAID з аграрного та сільського розвитку – АГРО відбувся Меліоративний форум “Комплексна реформа в секторі гідротехнічної меліорації України” спільно з Комітетом ВРУ з питань аграрної та земельної політики та Міністерством аграрної політики та продовольства України, який відвідало понад 500 учасників онлайн, серед яких агровиробники, представники громад та водокористувачі.

Кабінет міністрів визначив механізм надання дотацій агровиробникам для відновлення роботи помпових станцій, які використовуються для зрошення земель.

Президент України підписав Закон “Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель”, який було ухвалено парламентом 22 лютого 2022 року. Загалом, процес розробки, обговорення та прийняття документа тривав понад два роки.

Відновлення зрошення забезпечить сталий розвиток сільськогосподарської галузі у Південному регіоні та реалізацію аграрного потенціалу всієї країни.

Раніше Landlord повідомляв, що Мінагрополітики пропонує зменшити вартість складової електроенергії у тарифі на воду для потреб аграріїв під зрошення сільськогосподарських земель. Для цього пропонується внести зміни до чинної системи тарифів на електроенергію для промисловості та вартість послуг з розподілу електричної енергії.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!
Ще немає новин у цій стрічці ...