Новини / Політика     07 травня 2022 11:13

Президент підписав Закон про ОВК та розвиток гідротехнічної меліорації земель

За даними міністерства аграрної політики та продовольства постійного зрошення в Україні потребує 18,7 млн га орних земель, періодичного зрошення - 4,8 млн га

Президент України підписав Закон «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель», який було ухвалено парламентом 22 лютого 2022 року. Загалом, процес розробки, обговорення та прийняття документу тривав більше двох років.

Документ має на меті збільшити площі землі, на якій застосовується гідротехнічна меліорація, та зменшити собівартість поливу земельних ділянок.

Головні завдання, на вирішення яких спрямований цей Закон, є:

  • створення правової бази для створення та діяльності організацій водокористувачів (ОВК), як окремої організаційно-правової форми об’єднання аграріїв, що використовують воду для меліорації;
  • передача ОВК функцій управління частиною об’єктів меліоративної інфраструктури (інфраструктурою нижчого рівня);
  • створення правових механізмів для внесення інвестицій в існуючу меліоративну інфраструктуру та будівництва нової меліоративної інфраструктури.

Насамперед, на затвердження Закону чекали аграрії півдня та сходу України – територій де наразі точаться активні бойові дії або регіони, що перебувають у тимчасовій окупації.

Як наголосили у Всеукраїнській аграрній раді, яка була одним з ініціаторів Закону, «Ми віримо, що завдяки нашим незламним ЗСУ на землях, які найбільше потребують зрошення і які наразі – під окупацією, скоро замайорить український стяг. І ми всі разом відновимо Україну, відновимо зрошення і наш експортний потенціал».

Читайте такожУЗ обмежує перевезення зерна до Угорщини, Молдови та Румунії

У ВАР наголосили, що Закон забезпечує усім водокористувачам, незалежно від площі їх зрошувальних земель, можливість приймати активну участь в утриманні та розвитку меліоративних систем, визначені розміру плати за доставку води для цілей зрошення, на відміну від поточного регулювання, коли думка реальних водокористувачів не враховується державними установами та організаціями, які утримують меліоративні об’єкти, при визначенні розміру відповідного тарифу.

«Закон про ні в якому разі не позбавить малих агровиробників доступу до води. Магістральні канали є каналами державного значення та залишаються у державній власності. Це ж стосується і міжгосподарської інфраструктури, яку передадуть у власність не агровиробникам, а ОВК, членами яких можуть бути усі зацікавлені землевласники/ землекористувачі, незалежно від розмірів ділянок. Також ОВК не може розпоряджатися отриманими об’єктами, а лише їх експлуатує, та у разі її припинення, зобов’язана їх повернути у державну власність», – підкреслив експерт аналітичного центру ВАР «Розумна країна»  Руслан Кальницький.

Нагадаємо, що на весняну посівну кампанію аграрії залучили майже 20 млрд грн кредитів.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також