Новини    29 вересня 2022 18:54

В Україні мають намір відновити зрошення на загальній площі в 1 млн гектарів

Наразі реформа меліорації є основним пріоритетом для сільського господарства України

28 вересня 2022 року за ініціативи Програми USAID з аграрного та сільського розвитку – АГРО відбувся Меліоративний форум “Комплексна реформа в секторі гідротехнічної меліорації України” спільно з Комітетом ВРУ з питань аграрної та земельної політики та Міністерством аграрної політики та продовольства України, який відвідало понад 500 учасників онлайн, серед яких агровиробники, представники громад та водокористувачі.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

У межах Форуму відбувся круглий стіл парламентського Комітету з питань аграрної та земельної політики, який був присвячений законодавчим та урядовим ініціативам у сфері гідротехнічної меліорації та реалізації її реформування.

У результаті круглого столу учасники ухвалили Резолюцію, якою підтримують ухвалення законопроекту про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення системи управління об’єктами інженерної інфраструктури меліоративних систем державної власності. Крім того, учасники звернулися до парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики з пропозицією розглянути та рекомендувати ухвалити законопроєкт про внесення змін до статті 133 Податкового кодексу України щодо особливостей неприбуткового статусу організацій водокористувачів. У резолюції також міститься пропозиція до Кабінету Міністрів України прискорити передачу всіх меліоративних систем, включаючи канали державного значення, із сфери управління Державного агентства водних ресурсів до сфери управління Державного агентства меліорації та рибного господарства та завершити її у 2022 році.

“Із 2015 року уряд України у співпраці зі Світовим банком та за підтримки USAID спільно підготували Стратегію зрошення та дренажу в Україні, яка була схвалена постановою Кабінету Міністрів України в 2019 році та наразі успішно впроваджується. Військова агресія росії проти України не вплинула на наше прагнення розвивати гідротехнічну меліорацію та розвивати країну. Адже аграрна галузь разом із військово-промисловим комплексом є ключовими для української економіки”, – акцентував Микола Сольський, міністр аграрної політики та продовольства України.

Відновлення меліоративних систем йде першим номером серед загальнонаціональних проєктів Плану відновлення України за напрямом “Нова аграрна політика”, який було представлено на Міжнародній конференції з питань відновлення України в Лугано. У межах цього Плану заплановано відновити зрошення на площі 1 млн гектарів, і осушення на 500 тис. гектарів. Загальна сума проекту – $ 4 млрд.

Усі спікери Форуму акцентували гостру потребу реформи гідротехнічної меліорації для забезпечення продовольчої безпеки України в умовах зміни клімату та військової агресії росії.

“Попри війну на території України, ми активно продовжуємо підтримку реформ в секторі меліорації. Україна має значний потенціал до відновлення зрошення в Україні, і ми спостерігаємо за зростанням щорічного попиту на нього. Наша держава володіє найпотужнішим меліоративним комплексом у Європі – меліорації потребують понад 5 млн га. Маємо надію, що спільними зусиллями надамо нашій системі меліорації друге дихання”, – зазначив Олександр Гайду, Голова Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики.

Реформа меліорації є основним пріоритетом для сільського господарства України через зміну клімату, проблеми в сільськогосподарському виробництві, спричинені повномасштабним вторгненням рф, та стрімке падіння використання зрошувальних площ з 2 мільйонів гектарів до лише півмільйона гектарів через застаріле та зношене обладнання.

“Хочу запевнити, що світ із великою увагою ставиться до того, що наразі відбувається в Україні. Дуже важливо, що ухвалюється законодавча база для інституційної реформи, адже це створює платформу для майбутнього. Її метою є побудова спроможної інституції, що опікується меліоративною інфраструктурою. У партнерстві зі Світовим банком, USAID, FAO, ЄС, IFC ми допомогли Уряду України розробити всеосяжну стратегію розвитку іригації та осушення. Ці документи та принципи лягли в основу для п’яти реформ: управління державою водними ресурсами, покращення системи водопостачання, передачі управління на місця і водокористувачам, розвитку страхування та стимулювання інвестицій і залучення коштів приватного сектору”, – розповів Вінстон Ю, менеджер відділу водних ресурсів, регіон Європа та Центральна Азія, Світовий банк.

Читайте також: В Миколаївській області продається елеваторний комплекс об’ємом зберігання 84 700 м 3

Учасники мали змогу прослухати практичний вебінар про створення організацій водокористувачів та поставити свої запитання до спікерів. Меліоративний Форум ще раз підтвердив важливість проведення комплексної реформи у секторі гідротехнічної меліорації для українського сільського господарства через зміни клімату, виклики сільськогосподарського виробництва через війну та падіння використання зрошувальних площ.

Нагадаємо, Кабінет міністрів визначив механізм надання дотацій агровиробникам для відновлення роботи помпових станцій, які використовуються для зрошення земель.

Президент України підписав Закон “Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель”, який було ухвалено парламентом 22 лютого 2022 року. Загалом, процес розробки, обговорення та прийняття документа тривав понад два роки.

Відновлення зрошення забезпечить сталий розвиток сільськогосподарської галузі у Південному регіоні та реалізацію аграрного потенціалу всієї країни.

Раніше Landlord повідомляв, що Мінагрополітики пропонує зменшити вартість складової електроенергії у тарифі на воду для потреб аграріїв під зрошення сільськогосподарських земель. Для цього пропонується внести зміни в діючу систему тарифів на електроенергію для промисловості та вартість послуг з розподілу електричної енергії.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...