Новини / Політика     16 лютого 2023 09:09

Україна закликала ООН і Туреччину не допустити закриття зернового коридору


Україна закликала міжнародну спільноту, зокрема ООН та Туреччину, зупинити спроби Росії блокувати роботу “зернового коридору”.

Про це йдеться у спільній заяві міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби та віцепрем’єр-міністра з відновлення України Олександра Кубракова, опублікованій на сайті МЗС.

“Україна глибоко стурбована деструктивними діями РФ, які призводять до затримки роботи “зернового коридору” Чорним морем та підривають Чорноморську зернову ініціативу загалом, перешкоджають судноплавству в Чорному морі та вільному доступу продовольства на світові ринки”, – йдеться у заяві.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

Міністри зазначили, що представники РФ в складі інспекційних груп при Координаційному центрі в Стамбулі вже кілька місяців системно затримують огляд суден, які прямують через протоку Босфор до/з українських портів.

“Зокрема, російські інспектори свідомо уповільнюють терміни інспекцій, регулярно вимагають нерегламентовану документацію, відмовляються працювати в робочий час та шукають інші необґрунтовані приводи для зупинки інспектування. Щодня із запланованих 10 інспекцій, зазвичай, відбувається менше половини”, – йдеться у заяві.

Підкреслюється, що деструктивна політика РФ призвела до системного зниження вантажообігу в рамках “зернової угоди”, через що за останні три місяці світ недоотримав 10 млн тонн українського зерна і ця тенденція набирає обертів.

При цьому зазначається, що в Босфорі нині утворилась черга із понад 140 суден, переважна більшість яких очікує там понад місяць. Через такі дії Кремля продовольство недоотримують країни Африки та Азії.

“Руйнуючи портову інфраструктуру України, Москва користується можливістю безперешкодного торговельного судноплавства з російських чорноморських портів. Об’єм перевезень через морські порти РФ в Азово-Чорноморському басейні у 2022 році склав понад 250 млн тонн, що перевищило показники 2021 року”, – йдеться у заяві.

Міністри зазначили, що росіяни не проводять інспекції своїх суден в Босфорі, через що робить можливим використання торговельних суден для отримання вантажів військового призначення задля продовження війни проти України.

“Закликаємо міжнародну спільноту, зокрема ООН та Туреччину як гарантів Чорноморської зернової ініціативи, вимагати від РФ негайного припинення штучних затримок в роботі “зернового коридору” Чорним морем, зупинки спроб РФ використовувати продовольство як зброю та розблокування торговельного судноплавства до українських портів Чорного моря”, – йдеться у заяві.

Довідка. 22 липня РФ підписалася під угодою про розблокування експорту українського зерна з портів “Одеса”, “Південний” та “Чорноморськ”.  7 вересня Володимир Путін під час економічного форуму у Владивостоці заявив, що рф “нахабно обдурили”, бо українське зерно вивозиться не лише до Африки. В Організації Об’єднаних Націй розкритикували нападки президента рф на “зернову угоду”.

Читайте також: Україна розпочала роботу з пролонгації зернової угоди

30 жовтня РФ заявила про вихід із зернової угоди нібито через те, що Україна обстріляла кораблі Чорноморського флоту країни-агресорки. Попри це, Україна, Туреччина та ООН продовжили рух суден у межах зернового коридору.

2 листопада Росія повернулася до зернової угоди.

Водночас Чорноморська зернова ініціатива працює не на повну потужність через російських інспекторів, котрі перевіряють зерновози у “коридорі”.

19 листопада 2022 року угоду, яка дозволила відновити експорт продовольства з портів України, продовжили на 120 днів.

З метою збільшення обсягів експорту “великим” суднам, які доставляють агропродукцію з портів Великої Одеси в рамках “зернового коридору”, продовжили пріоритетність при проходженні Босфору.

Під час перевірки кораблів із українським продовольством у Туреччині відбувається звичайний саботаж з боку російської делегації. Перевірка одного судна триває до двох годин, на свою чергу кораблі чекають по 2-3 тижні.

Днями заступник глави МЗС РФ Сергій Вершинін заявив, що на Росії вважають “недоцільним” продовження “зернової угоди”, якщо з Москви не буде знято санкції, що впливають на сільськогосподарський експорт.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також