Новини / Логістика     21 січня 2023 09:22

Великотоннажним суднам, що прямують в рамках “зернового коридору”, продовжили пріоритетність


З метою збільшення обсягів експорту “великим” суднам, які доставляють агропродукцію з портів Великої Одеси в рамках “зернового коридору”, продовжили пріоритетність при проходженні Босфору.

Таке рішення було прийняте 18 січня під час засідання Координаційної ради з питань логістики в сільському господарстві під головуванням Міністра аграрної політики та продовольства України Миколи Сольського, інформує пресслужба Мінагрополітики.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

Питання було порушено через сповільнення інспекції JCC у Босфорі, в якій беруть участь і представники росії. З початку року середня кількість інспекцій становить 2,5 судна за добу, проти 3,5 у грудні. Відповідно, у Босфорі сформувалася велика черга суден, за січень спостерігається зменшення експорту. Станом на 18 січня в Босфорі на інспекцію очікує 121 судно (28 – з агропродукцією на борту, 93 – судна, які йдуть до портів під завантаження). Середній час очікування – від 2 до 5 тижнів, що також призводить до мільйонних збитків вантажовласників.

Щоб покращити ситуацію та спланувати роботу портів, учасники Координаційної ради підтримали продовження строку дії рішення від 23 листопада 2022 року щодо продовження надання пріоритету суднам, при проходженні Босфору в рамках “зернового Коридору”, чиє корисне навантаження відповідає встановленим вимогам. Згідно з цим рішенням в першу чергу продовжать пропускатися судна з корисним навантаженням від 15 тис. тонн для всіх типів продовольчої продукції за виключенням олійних та від 6 тис. тонн – для олійних.

Як зазначили учасники наради, це рішення дозволило зберегти обсяги експорту в грудні 2022 року на попередньому рівні, попри скорочення кількості суден, які пройшли інспекцію та були допущені до завантаження аграрною продукцією.

Щодо покриття воєнного ризику страховими компаніями, що страхують морські перевезення зерна – учасники ринку зазначили, що попри відмову страхувальників Клубу IG покривати ризики, пов’язані з війною, інші страхувальники продовжують укладати договори. Загалом ситуація не загрожує роботі “зернового коридору” та продовольчій безпеці.

Читайте також: Від 20 тисяч доларів на добу: Сольський озвучив суми збитки українських аграріїв від простоїв у Босфорі

Під час засідання Координаційної ради Міністр Микола Сольський підкреслив недопустимість затримки отримання дозволів на вивезення власної продукції з деокупованих територій Харківської області та закликав спростити бюрократичні процедури для ефективного вивезення зерна.

Також учасники Координаційної ради обговорили питання забезпечення електроенергією елеваторів та запровадження окремої електронної черги для вантажів з коротким терміном придатності.

Нагадаємо, Україна розглядала можливість надати пріоритет більшим суднам для проходження зерновим коридором з метою збільшення обсягів експорту, оскільки інспекції сповільнюють темпи.

За 23-ий тиждень роботи зернового коридору з 2 по 8 січня 2023 року через морські порти Одеської області було експортовано 611 тис. т агропромислової продукції, що на 35% менше відвантажень даним каналом тиждень тому. При цьому кількість кораблів, що були завантажені за цей тиждень, становила 16, що на 9 одиниць менше попереднього тижня.

За 24-ий тиждень роботи зернового коридору (9-15 січня) відправили з морських портів 491 тис. т агропромислової продукції, що на 20% менше відвантажень тижнем раніше. таким чином, обсяги експорту зерновим коридором скорочуються вже чотири тижні підряд.

Як відомо, 30 жовтня РФ заявила про вихід із зернової угоди нібито через те, що Україна обстріляла кораблі Чорноморського флоту країни-агресорки. Попри це, Україна, Туреччина та ООН продовжили рух суден у межах зернового коридору.

2 листопада Росія повернулася до зернової угоди.

Водночас Чорноморська зернова ініціатива працює не на повну потужність через російських інспекторів, котрі перевіряють зерновози у “коридорі”.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також