Чорноморська зернова ініціатива працює не на повну потужність через російських інспекторів, котрі перевіряють зерновози у “коридорі”. Про це розповів заступник міністра інфраструктури Юрій Васьков в інтерв’ю LIGA.net.
Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter.
У жовтні представники рф у Спільному координаційному центрі (СКЦ) працювали так, що кількість інспекцій на добу скоротилася до семи-дев’яти, зрештою виникла черга з 210 суден. Половина з них була завантажена й очікувала інспекції на вихід, ще половина – на вхід.
Водночас коли рф призупинила свою участь в роботі інспекцій, Туреччина та ООН почали перевіряти зерновози самі. Їхня робота виявилась дуже продуктивною: 30 жовтня інспектори пропустили 46 суден, а 31 жовтня – ще 39.
“Сьогодні ми повернулися до тих самих проблем. Спільні інспекції поновились. Всі чотири сторони беруть участь в інспекції. Але їх заплановано зараз в середньому тільки 12 на день, з яких фактично завершується 8-9. Водночас необхідність – 25-30 на добу”, – зазначив заступник міністра.
Станом на 7 листопада черга на захід в українські порти становила 88 суден, ще 18 завантажених суден чекали інспекцію “на вихід” в турецьких територіальних водах.
Довідка. 22 липня РФ підписалася під угодою про розблокування експорту українського зерна з портів “Одеса”, “Південний” та “Чорноморськ”. 7 вересня Володимир Путін під час економічного форуму у Владивостоці заявив, що рф “нахабно обдурили”, бо українське зерно вивозиться не лише до Африки. В Організації Об’єднаних Націй розкритикували нападки президента рф на “зернову угоду”.
Нагадаємо, 16 жовтня стало відомо, що рф передала до Організації Об’єднаних Націй перелік вимог, при невиконанні яких Москва вийде з зернової угоди, дія якої завершується в листопаді. Про це заявив постійний представник рф при ООН у Женеві Геннадій Гатілов. Відповідний документ російська сторона направила генсеку ООН Антоніу Гутеррешу. У ньому прописаний перелік претензій рф, які потрібно обговорити.
Головний представник ООН з питань допомоги Мартін Гріффітс заявив 26 жовтня, що він “відносно оптимістично налаштований” щодо того, що укладена за посередництва ООН угода, яка дозволила відновити український чорноморський експорт зерна, буде продовжена у листопаді.
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш констатував, що за три місяці роботи “зернового коридору” через нього з українських портів по всьому світу доставлено 10 млн тонн продукції АПК, закликав докласти зусиль до продовження операції.
30 жовтня РФ заявила про вихід із зернової угоди нібито через те, що Україна обстріляла кораблі Чорноморського флоту країни-агресорки. Попри це, Україна, Туреччина та ООН продовжили рух суден у межах зернового коридору.
2 листопада Росія повернулася до зернової угоди.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!