Новини / Аналітика     03 червня 2023 15:07

У травні зерновий коридор спрацював найгірше за 9 місяців роботи


Експорт української агропромислової продукції продовжує зменшуватися. В травні 2023 року Україні вдалося експортувати 5,1 млн т продукції АПК, що на 3% менше аналогічного показника попереднього місяця. Це найгірший показник за останні 9 місяців. Обов’язково потрібно врахувати, що не вся продукція встигла фізично перетнути кордон і значна кількість транспорту ще стоїть в чергах на виїзд.

Про це повідомляє пресслужба УКАБ.

Основним проблематичним каналом експорту став зерновий коридор. В травні 2023 року російська сторона припиняла роботу морського експорту, не пропускала нові судна та й після відновлення роботи зернового коридору суттєво ускладнювала його роботу. Саме тому в травні 2023 року через зерновий коридор було експортовано лише 1,3 млн т агропромислової продукції, що становить 26% всього місячного експорту. Для порівняння: в березні 2023 року цим каналом було експортовано майже 4 млн т продукції.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Щодо структури експорту продукції в травні 2023 року, то вона виглядала наступним чином:

  • зернові культури: 3,5 млн т (кукурудза – 63%, пшениця – 32%, ячмінь – 5%). Падіння до показника минулого місяця: -11%;
  • олійні культури – 320,2 тис. т (соя – 78%, насіння соняшнику – 14% та ріпаку – 7%). Зростання: +48%;
  • рослинні олії – 484,1 тис. т (соняшникова олія – 94%, соєва – 6%). Падіння: -14%;
  • макухи після вилучення рослинних олій – 445,0 тис. т (соняшникова – 89%, соєва – 11%). Зростання: +70%.

В травні 2023 року були різноспрямовані динаміки по групах товарів. Спостерігалося зниження обсягів експорту зернових культур та рослинних олій з одночасним зростанням експорту олійних культур та макухи після вилучення рослинних олій.

“Вже скоро Україна розпочне збір врожаю нового року. І лише наявність повноцінно працюючого зернового коридору, а ще краще – відновлення вільного судноплавства як до початку війни, зможе дозволити українським аграріям безперешкодно експортувати вирощену продукцію, яку так потребує світова спільнота”, – зазначили в УКАБ.

Нагадаємо, збитки, які зазнала Україна через простої кораблів у чергах зернового коридору, склали понад $1 млрд.

З метою збільшення обсягів експорту “великим” суднам, які доставляють агропродукцію з портів Великої Одеси в рамках “зернового коридору”, продовжили пріоритетність при проходженні Босфору.

Під час перевірки кораблів з українським продовольством у Туреччині відбувається звичайний саботаж з боку російської делегації. Перевірка одного судна триває до двох годин, на свою чергу кораблі чекають по 2-3 тижні.

30 травня в російському МЗС заявили, що Чорноморська зернова ініціатива припинить своє існування, якщо не будуть враховані всі вимоги рф.

Країни G7 міркують над майже повною забороною експорту до росії. У рф такий крок викликав незадоволення, тож заступник голови ради безпеки рф Дмитро Медведєв заявив, що спекулюватиме продовженням “зернової угоди”.

ООН хоче провести переговори щодо розширення зернової угоди, щоб включити до неї більше українських портів та інших вантажів.

Від 1 червня виконання зернової угоди знову повністю заблоковане російською стороною.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також