Новини / Аналітика     16 травня 2023 20:03

Аграрний ринок праці в Україні відновився на 80% від початку повномасштабного вторгнення – деталі дослідження

Експерти констатують, що ринок праці України відновлюється за оптимістичним сценарієм. Кількість вакансій перевищує 80% довоєнного періоду, що є фантастичним показником в умовах повномасштабної війни

Піл час повномасштабної війни агрогалузь виявилась стійкішою, ніж ринок праці загалом. Так, якщо у лютому 2022 року на Work.ua було розміщено 2 745 вакансій від агрокомпаній, то у березні кількість пропозицій роботи впала в 6 разів до 445 вакансій. Загалом же у момент вторгнення ринок праці обвалився більш ніж у 10 разів, мовиться у спільному дослідженні Agrohub і Work.ua, передає Економічна правда.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Після відбиття атак ворога, починаючи з квітня 2022 року, почалось поступове відновлення ринку праці. Активне відновлення галузі агро спостерігалось влітку, з червня 2022 (1 159 вакансій) і продовжилось до вересня, коли був зафіксований перший рекорд – 1 641 пропозиція роботи. Ймовірно, що ракетні обстріли та вимкнення електроенергії, які почались з жовтня, вплинули на подальший розвиток ринку.
Агрогалузь активізувалась у перший місяць 2023 року, що, ймовірно, пов’язано із наближенням початку посівних робіт. У березні 2023 року кількість пропозицій роботи в галузі агро сягнула 2 264 вакансії, що становить понад 80% до лютого 2022 року. Найбільше пропозицій роботи знаходиться в Київській (515 вакансій), Дніпропетровській (209), Львівській (170) Одеській (143) та Вінницькій (133) + Черкаській (129) областях, – мовиться у повідомленні.

Опитування Agrohub, в якому взяли участь 14 найбільших агрохолдингів України із загальним земельним банком близько 2 млн гектарів, показало наявність досить великого дефіциту кадрів, як і до війни, у категоріях механізаторів, робітничих спеціальностей, водіїв та лінійного персоналу.

Низький рівень дефіциту кадрів спостерігається на елеваторах.

Більші компанії відчувають менший дефіцит кадрів, особливо це стосується механізаторів та водіїв. Частково це відбувається через те, що великим компаніям легше отримати бронювання своїх працівників або релокувати їх за потреби в інший регіон. Однак, що стосується виробничих спеціальностей та лінійного персоналу на місцях, то проблеми з дефіцитом кадрів приблизно однакові у різних за розміром компаній.

Відносно конкуренції шукачів у галузі агро, то під час повномасштабного вторгнення вона зросла в п’ять разів.

Натомість найбільша конкуренція спостерігається за посадами: офіс-менеджер, фінансовий аналітик, юрист, менеджер з персоналу, начальник виробництва.

Найменша конкуренція за посадами: ветеринарний лікар, слюсар, ремонтник, електрик, технолог, зоотехнік — менш як 5 відгуків на вакансію на місяць.

У розрізі областей у березні 2023 року найбільша конкуренція шукачів була у Київській, Харківській, Волинській, Одеській та Вінницькій областях — там роботодавцям закривати вакансії вдавалося швидше.

Читайте також: Уряд змінив умови надання грантів для аграріїв за програмою єРобота

Найменша конкуренція шукачів у Чернівецькій, Закарпатській та Кіровоградській областях — там пошук кандидатів може тривати довше.

Опитування найбільших роботодавців в агро свідчать про те, що більшість не збираються змінювати чисельність персоналу в 2023 році. Майже 30% респондентів планують оптимізацію персоналу на 5-10%.

Лише дві з опитаних великих агрокомпаній планують найм співробітників до 5%.

Експерти констатують, що ринок праці України відновлюється за оптимістичним сценарієм. Кількість вакансій перевищує 80% довоєнного періоду, що є фантастичним показником в умовах повномасштабної війни. Проте у цій ситуації є зворотний бік. Конкуренція шукачів за роботу майже досягла рівня лютого 2022 року і продовжує знижуватись.

Ринок праці повертається до шукача і перед роботодавцями з’являється новий виклик — дефіцит кваліфікованих кадрів.

Нагадаємо, попри повномасштабні бойові дії та блекаути, бізнес в Україні продовжує розвиватися. За даними на початок квітня 2023 року кількість зареєстрованих фопів складає майже 2 мільйони, а компаній — понад 1,2 мільйона.

З 8 по 14 травня вартість акцій українських агрохолдингів на фондових біржах незначно зросла. Найбільший ріст на минулому тижні показали акції “Овостар Юніон”.

До повномасштабного вторгнення “Нібулон” був лідером річкових перевезень аграрної продукції в Україні. Компанія системно нарощувала власний флот та будувала річкові термінали на Дніпрі та Південному Бузі. Велика війна заблокувала роботу на внутрішніх водних шляхах. Та навіть за таких умов компанія знайшла можливості поновити роботу свого флоту і терміналів.

Українським аграріям терміново потрібен доступ до інфраструктури зберігання та переробки зернових, яку можуть забезпечити об’єкти державних підприємств – комбінати хлібопродуктів та спиртзаводи. Бізнес готовий інвестувати в запуск виробництва, переобладнання підприємств та випуск продукції з високою часткою доданої вартості. Для цього потенційні інвестори повинні отримати активи у приватну власність.

Міністерство економіки підписало меморандум з Western NIS Enterprise Fund підписали, що передбачає надання 100 тис. доларів для фінансування урядової програми “Власна справа” в межах проєкту єРобота.

Уряд залучить ще майже 1,3 млрд грн від Державного центру зайнятості для видачі безповоротних грантів для бізнесу в межах програми єРобота.

Уряд розраховує, що реалізація всіх грантових програм в рамках проєкту “єРобота” дасть можливість створити понад 300 тисяч нових робочих місць.

У межах цього проєкту ініціатива “Сади Перемоги” запускає грантовий конкурс для українських громад на реалізацію ідей з розвитку сільського господарства та самозабезпечення харчовими продуктами. Переможці конкурсу отримають до 250 тис. грн на втілення свого проєкту.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також