Новини / Логістика     15 травня 2023 15:47

НІБУЛОН знайшов можливість частково поновити роботу своєї річкової інфраструктури

Коли українські морські порти були заблоковані, у компанії звернули увагу на Дунай як альтернативний морський шлях постачань на зовнішні ринки

До повномасштабного вторгнення “Нібулон” був лідером річкових перевезень аграрної продукції в Україні. Компанія системно нарощувала власний флот та будувала річкові термінали на Дніпрі та Південному Бузі. Велика війна заблокувала роботу на внутрішніх водних шляхах. Та навіть за таких умов компанія знайшла можливості поновити роботу свого флоту і терміналів, розповів в інтерв’ю “Портам України” розповів директор з логістики Сергій Калкутін.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Через блокування річки Дніпро 90% зернових компанія транспортує залізницею. Водночас продовжує дотримуватися стратегії, яка спрямована на зменшення навантаження на українські дороги. Автотранспорт здебільшого працює з водних підприємств до елеваторів, що здійснюють відвантаження на залізницю. В деяких випадках також компанія доставляє вантажі й у напрямку портів.

Що стосується ситуації на залізниці, Калкутін зауважив, що не можна сказати, що є велике навантаження на інфраструктуру в напрямку портів, оскільки робота зернового коридору нестабільна через відомі обставини. В результаті доволі розвинена інфраструктура зернових терміналів портів Великої Одеси фактично завантажена на 40%. Інша ситуація спостерігається у напрямку Ізмаїла — це фактично єдиний український порт, який потужно працює з усіма видами вантажів, не тільки зерновими, а пропускна спроможність на ділянці Білгород-Дністровський-Ізмаїл вже недостатня для сьогоднішнього вантажопотоку. До того ж ситуацію ускладнює специфіка роботи з зерновими у цьому регіоні — більшість операторів працює “з колес”, що за відсутності флоту, несприятливих погодних умов або поганого планування призводить до неритмічного вивантаження.

Читайте також: Попри війну “Нібулон” будує новий термінал на Дунаї

За нових умов, коли українські морські порти були заблоковані, у компанії звернули увагу на Дунай як альтернативний морський шлях постачань на зовнішні ринки.

З кінця березня минулого року група спеціалістів виїздила ознайомитися з можливостями будівництва нового терміналу на Дунаї, вивчали цей регіон з урахуванням досвіду на річках Дніпро та Південний Буг і ухвалили рішення розвивати цей проєкт.

За словами Калкутіна, на той час інфраструктура українського Дунаю була не досить розвинена і точно не готова до приймання таких великих обсягів зерна: до масштабного вторгнення там щороку перевантажували 200 тис. тонн зернових, а зараз — до 2 млн тонн щомісяця. І навіть при таких обсягах практично відсутні складські потужності, тому важко вибудовувати логістику, працюючи за прямим варіантом.

Будівництво філії “Бессарабська” було непростим, в умовах війни, але наша компанія має значний досвід у реалізації проєктів будівництва елеваторів, тому ми успішно впоралися із завданням. Велику роль на етапі будівництва відіграли працівники нашого суднобудівного заводу, які, фактично перепрофілювавшись, стали одним з найважливіших підрозділів на будівництві. В результаті було створено доволі потужний перевантажувальний термінал, який зараз дозволяє нам виконувати близько 70% наших експортних контрактів.

Читайте також: UGTC TRADE розповіла як втратила 700 тисяч доларів через простої у зерновому коридорі

Привозять зерно до Ізмаїлу, перевантажують на судна і транспортують до румунського порту Констанца, частково використовуючи власний флот. Там його перевантажують вже на морські судна. Буксир “Нібулона”, один з небагатьох буксирів в Україні, що здійснює міжнародні переходи з вантажем до Констанци через гирло Бистре по Чорному морю. Крім того, декілька інших буксирів працюють в акваторії порту біля термінала в Ізмаілі на маневрових роботах.

Через блокування Дніпра та Південного Бугу наші річкові термінали вже не могли працювати в звичному режимі. Це стало для нас додатковим викликом. Донині під окупацією у нас перебувають Голопристанська та Кам’янсько-Дніпровська філії. Вознесенська та Новоодеська філії обмежені у відвантаженні на воду. А підприємство в Козацькому фактично зруйноване, – розповів Калкутін.

Але з осені компанія відновила роботу на всіх річкових підприємствах, що знаходяться на підконтрольних Україні територіях. Навіть підприємства на лівому березі Дніпра нині вже приймають зерно з Харківської, Запорізької областей. А це суттєва підтримка для аграріїв цих регіонів.

Ми шукали нові логістичні шляхи та використовуємо найближчі до наших терміналів залізничні станції. І хоча річкові філії не мають завантаження на 100%, деякі з них показують достойні результати. Єдиний наш річковий термінал, який здійснює відвантаження і на водні шляхи, і на залізницю, це Кременчуцька філія. Наразі це своєрідний центральний перевалочний хаб нашої компанії, який здійснює приймання зерна з водного транспорту — ми відновили перевезення на Середньому Дніпрі, де його перевантажують у вагони.

Читайте також: У компанії “Нібулон” вважають, що поставки українського зерна не є загрозою для європейських ринків

Більша частина флоту “Нібулон”, 60 одиниць, разом із 29 іноземними суднами під міжнародними прапорами перебуває у Миколаївському порту. Ще вісім — в інших місцях. Компанія має потужний логістичний ресурс, великий річковий флот, здатний суттєво покращити ситуацію щодо перевезень на Дунаї та створити логістичний маршрут, незалежний від зовнішнього впливу, але поки ця частина флоту і ця можливість заблоковані. Фахівець зауважив, що зусиллями міжнародної спільноти можливо досягти домовленостей про виведення флоту, наприклад, шляхом включення цієї умови до зернової угоди.

Загалом відновлення шлюзів, забезпечення безпеки судноплавства потребуватиме часу — можливо, років. Калкутін запевнив, що зі свого боку компанія робить все, щоб зберегти свій колектив, флот, інфраструктуру, аби бути готовими працювати і здійснювати перевезення внутрішніми водними шляхами, повернувши свої позиції. До війни була мета — вийти на 6 млн тонн перевезень річковим транспортом щороку. У компанії мають надію, що в майбутньому зможуть досягти цього результату.

Нагадаємо, принцип справедливого та рівного розподілення доступу до терміналів зернового коридору не працює на практиці, повідомляє пресслужба компанії “НІБУЛОН”.

З метою збільшення обсягів експорту “великим” суднам, які доставляють агропродукцію з портів Великої Одеси в межах “зернового коридору”, продовжили пріоритетність при проходженні Босфору.

У НІБУЛОН заявили, що розглядають план побудови на локації філії “Бесарабської” повноцінного елеватора. Планується, що елеватор буде розрахований на одночасне зберігання 118,5 тисяч тонн зернових, і високотехнологічного сучасного млина потужністю 750 тонн на день.

Компанія “НІБУЛОН” оптимізує роботу Ізмаїльського терміналу. Об’єкт реалізували як перевантажувальний комплекс, нині ж розглядаються варіанти, як перетворити його на повноцінний елеватор з можливістю накопичення. Про це заявив директор з торгівлі компанії Володимир Славінський в інтерв’ю The Page.

ТОВ СП “НІБУЛОН” розпочинає посівну кампанію ярих культур.

У ТОВ СП “НІБУЛОН” призначили міжнародну консультативну раду для формування стратегії наступного етапу розвитку компанії. Команда із трьох міжнародних експертів має десятки років досвіду роботи на товарних ринках, у банківській, фінансовій сферах та у менеджменті в Україні та за кордоном.
На елеваторах ТОВ СП “НІБУЛОН” для сушіння зерна використовується виключно газ. У компанії зазначили, що на сьогодні ринкова ціна на газ на 55-65% вища ніж влітку, та на 35-45% вища ніж у жовтні минулого року.
Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також