Новини / Аналітика     03 вересня 2023 14:34

Вартість соєвої макухи сягнула рекорду

Зважаючи на суттєве скорочення кількості пропозиції макухи на ринку на тлі дефіциту соєвих бобів влітку, зростання цін пришвидшилося в липні – першій половині серпня

На кінець серпня ціни пропозиції на соєву макуху на внутрішньому ринку України досягли історичного максимуму, становивши 22600-24500 грн/т EXW, свідчать результати моніторингу ІА “АПК-Інформ”.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Підвищувальний ціновий тренд у даному сегменті переважає протягом останнього року, що зумовлено підвищенням вартості сої та високим попитом на соєву макуху комбікормових заводів і тваринницьких підприємств. Зважаючи на суттєве скорочення кількості пропозиції макухи на ринку на тлі дефіциту соєвих бобів влітку, зростання цін пришвидшилося в липні – першій половині серпня.

Більшість покупців, враховуючи наближення нового сезону, почали проявляти меншу зацікавленість до продукції зі старого врожаю, що помітно сповільнило зміцнення цін у кінці серпня.

Минулого сезону в аналогічний період відпускні ціни на вказану продукцію становили 11800-14500 грн/т EXW.

Нагадаємо, цьогоріч найбільш прибутковими культурами є соя та цукрові буряки, оскільки вони мають стабільний попит і високу ціну, яка перекриває собівартість виробництва.

Зауважимо, глобальне виробництво сої у 2023/24 МР зросте до майже 403 млн т.

У 2022 році в Україні під сою, яка є критично важливою культурою для європейських поставок протеїну, було засіяно понад 1,5 млн га та зібрано 3,7 млн тонн врожаю. Це на 7% більше, ніж торік, повідомляє пресслужба Мінагрополітики.

Асоціація “Дунайська Соя” спільно з Мінагрополітики планує заходи, спрямовані на розбудову ланцюгів постачання української сої до ЄС.

Від  початку вересня 2022 року в Україні спостерігається поступове зростання закупівельних цін на соєві боби.  Більшість переробників в порівнянні з показниками на кінець серпня підвищили закупівельні ціни на ГМ соєві боби на 1000-1500 грн/т і станом на 5 жовтня фіксували їх переважно в діапазоні 12000-14500 грн/т СРТ.

Українські аграрії мають намір у 2023 засіяти соєю щонайменше 1,2 млн га. Площі під соєю залишаються незмінно великими через те, що вона відносно легка у вирощуванні, чудова попередниця та наступниця для більшості популярних зернових в Україні, вимагає менших затрат на сушіння, легко зберігається й транспортується. Крім цього соя експортоорієнтована культура.

У 2024 р. українським експортерам сої може знадобитись сертифікат прослідковуваності для постачання до Європейського Союзу.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також