Новини / Аналітика     31 серпня 2023 17:28

Соя та буряки: експерти ринку визначили найприбутковіші культури цьогоріч

Зокрема соя експортується на глобальний ринок, що забезпечує високу ціну на культуру

Цьогоріч найбільш прибутковими культурами є соя та цукрові буряки, оскільки вони мають стабільний попит і високу ціну, яка перекриває собівартість виробництва, розповів директор ПП “Західний Буг” Василь Коцупир, передає AgroTimes.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Сою експортуємо. Світові ціни на сою нині дуже привабливі. Цукровий буряк — наша основна культура, яку ми постачаємо на заводи “Радехівського цукру”. Взагалі нині буряківництво – на підйомі: заводи, що простоювали останні роки, відновлюють роботу. “Радехівський цукор” у сезоні-2023 матиме п’ять заводів. Торік було чотири, – зазначив Коцупир.

Водночас буряк — це культура, що потребує постійної уваги. Тут немає дрібниць на кожному етапі технології. Якщо все виконано чітко, то буде і врожайність, і цукристість.

Ми буряки вирощуємо давно. Я працюю в “Західному Бузі” 18 років — і весь час тут вирощували буряк. Найбільше сіємо гібридів KWS, торік отримали середню врожайність 73 т/га на 15 тис. га. Цього року планова врожайність — 67 т/га, імовірно, так і буде”, — зауважив фахівець.

Нагадаємо, глобальне виробництво сої у 2023/24 МР зросте до майже 403 млн т.

У 2022 році в Україні під сою, яка є критично важливою культурою для європейських поставок протеїну, було засіяно понад 1,5 млн га та зібрано 3,7 млн тонн врожаю. Це на 7% більше, ніж торік, повідомляє пресслужба Мінагрополітики.

Асоціація “Дунайська Соя” спільно з Мінагрополітики планує заходи, спрямовані на розбудову ланцюгів постачання української сої до ЄС.

Від  початку вересня 2022 року в Україні спостерігається поступове зростання закупівельних цін на соєві боби.  Більшість переробників в порівнянні з показниками на кінець серпня підвищили закупівельні ціни на ГМ соєві боби на 1000-1500 грн/т і станом на 5 жовтня фіксували їх переважно в діапазоні 12000-14500 грн/т СРТ.

Українські аграрії мають намір у 2023 засіяти соєю щонайменше 1,2 млн га. Площі під соєю залишаються незмінно великими через те, що вона відносно легка у вирощуванні, чудова попередниця та наступниця для більшості популярних зернових в Україні, вимагає менших затрат на сушіння, легко зберігається й транспортується. Крім цього соя експортоорієнтована культура.

У 2024 р. українським експортерам сої може знадобитись сертифікат прослідковуваності для постачання до Європейського Союзу.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також