Новини    02 березня 2023 11:11

Українська бізнесова спільнота просить ООН та Туреччину продовжити зернову угоду на рік


Українська бізнес-спільнота закликала Організацію об’єднаних націй (ООН) та Туреччину сприяти стабільній роботі зернової угоди, її продовженню і розширенню, а також забезпечити вільне торговельне судноплавство в Чорноморському регіоні.

Про це йдеться у повідомленні Європейської Бізнес Асоціації.

Зокрема, ЄБА, Американська торговельна палата в Україні та Асоціація “Український клуб аграрного бізнесу” висловили занепокоєння затримками роботи зернових коридорів, які спостерігаються в останні місяці. Вони зазначили, що російські інспектори Спільного координаційного центру (СКЦ) систематично затримують перевірку суден, які прямують Босфором до/з українських портів.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

“Міжнародні ланцюги постачання продовольства та глобальна продовольча безпека, включаючи світові ціни на продовольство та рівень голоду, знову опинилися під значною загрозою через штучне скорочення обсягів експорту українських зернових та олійних культур російською стороною”, – сказано у повідомленні.

Представники українського бізнесу зазначають, що якби зернова угода працювала злагоджено та на повну потужність, загальний обсяг експорту зерна міг би бути на 30-40% більшим.

Тож, бізнес-спільнота закликає ООН і Туреччину вжити заходів для забезпечення стабільної та своєчасної роботи інспекторів при СКЦ для прискорення руху суден з українським зерном та ліквідації черг.

Також бізнес просить забезпечити вільне торговельне судноплавство в Чорному морі для всіх сторін або запровадити перевірку всіх російських суден.

Підприємці виступили за продовження “зернової угоди” щонайменше на один рік та включення до неї Миколаївського морського порту, а також інших портів та терміналів, що розташовані в Бузько-Дніпровському каналі, спеціалізованого морського порту “Ольвія”.

Довідка. 22 липня РФ підписалася під угодою про розблокування експорту українського зерна з портів “Одеса”, “Південний” та “Чорноморськ”.  7 вересня Володимир Путін під час економічного форуму у Владивостоці заявив, що рф “нахабно обдурили”, бо українське зерно вивозиться не лише до Африки. В Організації Об’єднаних Націй розкритикували нападки президента рф на “зернову угоду”.

Нагадаємо, переговори про продовження угоди щодо Чорноморського зернового коридору розпочнуться за тиждень. У Мінінфраструктури сподіваються, що угоди буде досягнуто.

30 жовтня РФ заявила про вихід із зернової угоди нібито через те, що Україна обстріляла кораблі Чорноморського флоту країни-агресорки. Попри це, Україна, Туреччина та ООН продовжили рух суден у межах зернового коридору.

2 листопада Росія повернулася до зернової угоди.

Водночас Чорноморська зернова ініціатива працює не на повну потужність через російських інспекторів, котрі перевіряють зерновози у “коридорі”.

19 листопада 2022 року угоду, яка дозволила відновити експорт продовольства з портів України, продовжили на 120 днів.

З метою збільшення обсягів експорту “великим” суднам, які доставляють агропродукцію з портів Великої Одеси в рамках “зернового коридору”, продовжили пріоритетність при проходженні Босфору.

Під час перевірки кораблів з українським продовольством у Туреччині відбувається звичайний саботаж з боку російської делегації. Перевірка одного судна триває до двох годин, на свою чергу кораблі чекають по 2-3 тижні.

Заступник глави МЗС РФ Сергій Вершинін заявив, що на Росії вважають “недоцільним” продовження “зернової угоди”, якщо з Москви не буде знято санкції, що впливають на сільськогосподарський експорт.

Нині Україна та її міжнародні партнери (ООН та Туреччина) проводять переговори щодо продовження дії “зернової угоди”, аби збільшити її дію на понад 120 днів.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...