Новини / Логістика / Рослинництво     27 лютого 2023 11:30

У березні закінчується термін “Зернової угоди”, Україна запропонувала зробити її безстроковою

Україна закликає міжнародну спільноту втрутитися і відновити вільний доступ українських кораблів до моря

Україна та її міжнародні партнери (ООН та Туреччина) проводять переговори щодо продовження дії «‎зернової угоди», аби збільшити її дію на понад 120 днів. Про це розповів заступник міністра інфраструктури України Юрій Васьков у ефірі телеканалу Aljazeera.

18 березня закінчується термін “Зернової угоди” і вже запущено процес перемовин з партнерами по ініціативі, ООН та Туреччиною, щодо її строків та умов пролонгації.

“Ми очікуємо на відповідь наших партнерів, як вони бачать вирішення поточних проблем, за яких умов буде продовжено. Наші очікування — продовження мінімум на рік. Агроринок має розуміти і планувати обсяги на довгий період, а не на 120 днів”, – сказав заступник міністра.

‎За його словами, збільшення терміну дії угоди потрібно, бо світовому ринку потрібен пролонгований горизонт планування. За словами Васькова, блокуючи українські порти, Росія порушує міжнародні конвенції щодо судноплавства, тому Україна закликає міжнародну спільноту втрутитися і відновити вільний доступ українських кораблів до моря.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

З жовтня ефективність “Зернової ініціативи” не перевищує третину від наявних експортних потужностей. Перш за все, це призводить до дефіциту продовольства та зростання його вартості на світових продовольчих ринках, адже саме Україна є ключовим постачальником соняшникової олії та лідером за експортом пшениці, кукурудзи та ячменю.

Довідка. 22 липня РФ підписалася під угодою про розблокування експорту українського зерна з портів “Одеса”, “Південний” та “Чорноморськ”.  7 вересня Володимир Путін під час економічного форуму у Владивостоці заявив, що рф “нахабно обдурили”, бо українське зерно вивозиться не лише до Африки. В Організації Об’єднаних Націй розкритикували нападки президента рф на “зернову угоду”.

Нагадаємо, переговори про продовження угоди щодо Чорноморського зернового коридору розпочнуться за тиждень. У Мінінфраструктури сподіваються, що угоди буде досягнуто.

30 жовтня РФ заявила про вихід із зернової угоди нібито через те, що Україна обстріляла кораблі Чорноморського флоту країни-агресорки. Попри це, Україна, Туреччина та ООН продовжили рух суден у межах зернового коридору.

2 листопада Росія повернулася до зернової угоди.

Водночас Чорноморська зернова ініціатива працює не на повну потужність через російських інспекторів, котрі перевіряють зерновози у “коридорі”.

19 листопада 2022 року угоду, яка дозволила відновити експорт продовольства з портів України, продовжили на 120 днів.

З метою збільшення обсягів експорту “великим” суднам, які доставляють агропродукцію з портів Великої Одеси в рамках “зернового коридору”, продовжили пріоритетність при проходженні Босфору.

Під час перевірки кораблів з українським продовольством у Туреччині відбувається звичайний саботаж з боку російської делегації. Перевірка одного судна триває до двох годин, на свою чергу кораблі чекають по 2-3 тижні.

Заступник глави МЗС РФ Сергій Вершинін заявив, що на Росії вважають “недоцільним” продовження “зернової угоди”, якщо з Москви не буде знято санкції, що впливають на сільськогосподарський експорт.

Наталія Марченко

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також