Новини / Аналітика     15 листопада 2023 17:37

Ціна та попит на українську пшеницю почали стрімке відновлення

Станом на 13 листопада вивезено 622 тис. т пшениці із законтрактованих 1,4 млн т.

Ціни на пшеницю після влучання у корабель на Одещині почали відновлюватися, повідомили аналітики ВАР.

Минулого тижня ринок української пшениці зростав, але влучання в корабель поблизу Одещини призвело до хаосу, трейдери відразу понизили ціни. Падіння тривало два дні, і вже до кінця тижня ціни на пшеницю повернулися на попередні рівні, а з початку поточного тижня почали зростати. При цьому пропозиції на СРТ-ринках дуже мало, оскільки експорт перемістився з одеських портів до Констанци, — зазначають аналітики.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Станом на 13 листопада вивезено 622 тис. т пшениці із законтрактованих 1,4 млн т.

Зернова має попит. Пшеницю починають все частіше відправляти кораблями до Азії на виконання раніше укладених контрактів. Світовий ринок активізувався, глобальні ціни зростають, зараз спостерігаємо чергову хвилю попиту з боку азійських країн на українську пшеницю з постачанням у грудні-січні, — пояснили фахівці.

Ціни на пшеницю на базисі СРТ Одеса становлять $170-175 за тонну за 3-й клас, цього тижня можна очікувати зростання до $180 за тонну. Фуражна пшениця, яка торгується по $130-135, може сягнути $142 за тонну. В дунайських портах ціни знаходяться приблизно на такому ж рівні.

Високий попит на фуражну пшеницю відзначається з боку Італії, ціни на умовах DAP Італія з постачанням у грудні перебувають на рівні $200 за тонну.

Нагадаємо, раніше глава британського уряду Ріші Сунак зауважив, що за два місяці масованих атак по елеваторах і портах України, росіяни на третину зменшили її спроможність експортувати аграрну продукцію.

За даними уряду, з липня рф пошкодила або знищила щонайменше 26 цивільних портових споруд, складів, силосів і зернових елеваторів, скоротивши експортні можливості України на третину. Знищеного зерна достатньо, щоб годувати 1 млн людей цілий рік.

На думку Мінагрополітики Україна зможе продовжувати експорт зерна через Чорне море в межах плану Б без участі росії, якщо москва розірве поточну зернову угоду.

Реалізація сценарію з припиненням роботи “зернового коридору” матиме негативні наслідки для українського експорту; в Нацбанку не виключають можливого посилення тиску на гривню.

Наразі в Україні розробили альтернативний план для продовження експорту аграрної продукції у випадку, якщо через саботаж російської сторони робота зернового коридору припиниться.

22 серпня під час зустрічі президента Володимира Зеленського та прем’єр-міністра Хорватії Андрея Пленковича на саміті Україна – Балкани, що проходить в Афінах, сторони прийняли рішення стосовно полегшення експорту українського зерна. Зазначалося, Хорватія готова надавати Україні порти в Адріатичному морі та на Дунаї для транспортування зерна.

Україна розширює міжнародну гуманітарну ініціативу Grain from Ukraine, в межах якої продовольство відправляють до країн Африки та Азії, на дунайські порти.

Прорвавши російську морську блокаду пробним торговим рейсом, Україна запустила на повну силу новий коридор для постачання зерна та інших товарів через турецькі протоки на світовий ринок.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Матеріали по темі