Вартість сушіння зерна в 2022 році зросли на 50% у порівнянні з 2021-м. У 21/22 МР елеватори поступово підвищували ціни з 90 до 180 грн за тонно-відсоток, але цього року вартість восени одразу збільшилась до 200-250 грн, повідомив аналітик ринку логістики “УкрАгроКонсалт” Максим Харченко.
Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter
Так, якщо літом ціна на природний газ була у межах 25-30 тис. грн, то вже восени піднялась фактично до 50 тис. грн за кубічний метр. За розрахунками фахівців елеваторної галузі, в структурі тарифу на сушіння зерна ціна газу сягає 50-60%, тому ціни в цьому сезоні значно коливались.
І якщо для соняшнику зняття 2-5% вологи некритично позначилось на кінцевій ціні, то для кукурудзи все було набагато дорожче, оскільки через дощі аграріям доводилось знімати до 10% вологи кукурудзи. Наприклад, за сушіння кукурудзи з надлишковою вологістю в 10% потрібно було заплатити 2500 грн за тонну, або $54 по курсу НБУ. В той же час сушіння на своєму елеваторі коштувало дешевше — приблизно $35/т, — зазначив експерт.
Компанія HarvEast перевела сушарку на тверде паливо. Так агрохолдинг здешевив вартість сушіння кукурудзи у 2,5 раза порівняно до того, якби цей процес відбувався з використанням газу.
У цьому сезоні доведення вологої кукурудзи до базових показників може коштувати близько $50 за тонну.
У липні 2022 року Україна експортувала 2,66 млн т зернових, зернобобових, олійних і продуктів їх перероблення, що на 492,7 тис. т, або 22,7% більше, ніж у попередньому місяці.
Враховуючи середньостатистичні ціни на світовому продовольчому ринку, Україна очікує отримати мінімум $20 млрд за експорт зернових. Про це розповів перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький. Зокрема, він зауважив, що зерновий коридор, який вже фактично запрацював у двосторонньому напрямку безпосередньо цьому сприятиме.
Використання дизельного генератора для роботи елеватора — зерносушарки та транспортного обладнання — коштує вдвічі дорожче. Для роботи сушарки з транспортним обладнанням необхідно 200 кВт на годину. Генератор за такої потужності витрачає 40 літрів дизпального.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!