Новини / Аналітика     21 вересня 2023 14:53

Соя визнана аграріями найліквіднішою культурою, однак ціни продовжать знижуватись

Навіть при низьких цінах соя приносить прибуток виробникам при будь-яких каналах збуту: продажі на місцеві переробні заводи, експорті до ЄС, постачаннях до малих портів

Українські порти Дунаю сьогодні торгують переважно соєю як самою маржинальною сільгоспкультурою. Попри постійне зниження цін з боку експортерів та локальних переробників, соя приносить прибуток трейду та аграріям.

На жовтень соя активно контрактується. Існує величезна різниця між цінами на українську сою та боби походженням з Аргентини, США та Бразилії: вітчизняна соя дешевша на  80-100$/т. Цим користуються експортери, зокрема турецькі та єгипетські. Проте українські трейдери готові фіксувати і надалі нижчий рівень цін, тобто самі собі “обвалюють” ринок. Для трейдерів це супермаржинальна культура, на якій  вони сьогодні заробляють, – зазначили в аналітичному департаменті “ПУСК”, передає Agroreview.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Та навіть при низьких цінах соя приносить прибуток виробникам при будь-яких каналах збуту: продажі на місцеві переробні заводи, експорті до ЄС, постачаннях до малих портів.

На думку аналітиків, ціни на сою і далі будуть знижуватися. Зауважується, що у найближчі два тижні закупівельні ціни переробних заводів можуть знизитися до діапазону  12500- 13000 грн/т, на дунайських портах – до умовного рівня 340$/т. Однак, експерти відзначають, що пропозиція сої знижуватися не буде.

Нагадаємо, цьогоріч найбільш прибутковими культурами є соя та цукрові буряки, оскільки вони мають стабільний попит і високу ціну.

Глобальне виробництво сої у 2023/24 МР зросте до майже 403 млн т.

У 2022 році в Україні під сою, яка є критично важливою культурою для європейських поставок протеїну, було засіяно понад 1,5 млн га та зібрано 3,7 млн тонн врожаю. Це на 7% більше, ніж торік, повідомляє пресслужба Мінагрополітики.

Асоціація “Дунайська Соя” спільно з Мінагрополітики планує заходи, спрямовані на розбудову ланцюгів постачання української сої до ЄС.

Від  початку вересня 2022 року в Україні спостерігається поступове зростання закупівельних цін на соєві боби.  Більшість переробників в порівнянні з показниками на кінець серпня підвищили закупівельні ціни на ГМ соєві боби на 1000-1500 грн/т і станом на 5 жовтня фіксували їх переважно в діапазоні 12000-14500 грн/т СРТ.

Українські аграрії мають намір у 2023 засіяти соєю щонайменше 1,2 млн га. Площі під соєю залишаються незмінно великими через те, що вона відносно легка у вирощуванні, чудова попередниця та наступниця для більшості популярних зернових в Україні, вимагає менших затрат на сушіння, легко зберігається й транспортується. Крім цього соя експортоорієнтована культура.

У 2024 р. українським експортерам сої може знадобитись сертифікат прослідковуваності для постачання до Європейського Союзу.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також