Новини / Політика     15 листопада 2022 10:10

Зеленський виступив на G20 з новою програмою продовольчої безпеки GrainfromUkraine: що вона передбачає


Україна запропонувала світу нову програму продовольчої безпеки задля уникнення голоду в світі через військову агресію РФ.

Про це у своєму телеграм-каналі розповів глава Офісу президента України Андрій Єрмак.

“Продовольча безпека – це основа стабільності світового порядку. Україна готова залишатися її гарантом. Через бойові дії та руйнування традиційних ланцюжків постачання росіяни наблизили до голодної смерті щонайменше 70 мільйонів людей по всьому світу. 90 років тому рф вже влаштувала Голодомор, зараз вони хочуть повторити це у світовому масштабі”, – заявив Володимир Зеленський.

Глава держави підкреслив, що українську продукцію неможливо буде замінити через постачання з інших країн навіть у перспективі 4-5 років. Тому для запобігання голоду в багатьох країнах Африки та Азії критично важливо не допустити зниження обсягів експорту України та надати можливість стабілізувати ситуацію. Для цього Україна запропонувала світу  гуманітарну програму #GrainfromUkraine.

Програма #GrainfromUkraine передбачає, що:

  • Україна вирішила спрямувати частину зібраної пшениці, що йшла на експорт, на закупівлю для тих африканських країн, де вже зараз існують проблеми голоду.
  • Частину експортного зерна можуть викупити держави-учасники проекту. Україна постачатиме його до бідних африканських країн.
  • Міжнародні партнери зможуть одночасно підтримати українську економіку у складній ситуації та допомогти бідним країнам Африки.
  • За ініціативи України створюється міжнародна Координаційна група з попередження голоду та під егідою Президента Володимира Зеленського, починає роботу гуманітарна Програма “Grain from Ukraine”. Ця Програма буде реалізована в партнерстві з World Food Program. Її суть – пряма закупівля країнами-учасниками проєкту агропродукції в українських виробників та передача її країнам, що перебувають на межі голоду.

Спільно з німецьким Урядом та за підтримки Всесвітньої продовольчої програми до Ефіопії вирушило перше судно Nord Vind. На борту судна – 27 тисяч тонн пшениці. Це обсяг продовольства для майже 100 тисяч людей на рік.

  •  До міжнародної Координаційної групи з попередження голоду входять представники Урядів країн, корпорацій, меценати, які можуть прямо впливати на забезпечення продовольчих потреб мільйонів людей у світі.
  • Програма передбачає забезпечення зерном щонайменше 5 мільйонів людей до кінця весни 2023.

Переможемо голод разом. Не дамо жодного шансу росіянам створити Голодомор 2.0, – резюмував у своєму дописі Андрій Єрмак.

Довідка. 22 липня РФ підписалася під угодою про розблокування експорту українського зерна з портів “Одеса”, “Південний” та “Чорноморськ”.  7 вересня Володимир Путін під час економічного форуму у Владивостоці заявив, що рф “нахабно обдурили”, бо українське зерно вивозиться не лише до Африки. В Організації Об’єднаних Націй розкритикували нападки президента рф на “зернову угоду”.

Нагадаємо, 16 жовтня стало відомо, що рф передала до Організації Об’єднаних Націй перелік вимог, при невиконанні яких Москва вийде з зернової угоди, дія якої завершується в листопаді. Про це заявив постійний представник рф при ООН у Женеві Геннадій Гатілов. Відповідний документ російська сторона направила генсеку ООН Антоніу Гутеррешу. У ньому прописаний перелік претензій рф, які потрібно обговорити.

Головний представник ООН з питань допомоги Мартін Гріффітс заявив 26 жовтня, що він “відносно оптимістично налаштований” щодо того, що укладена за посередництва ООН угода, яка дозволила відновити український чорноморський експорт зерна, буде продовжена у листопаді.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш констатував, що за три місяці роботи “зернового коридору” через нього з українських портів по всьому світу доставлено 10 млн тонн продукції АПК, закликав докласти зусиль до продовження операції.

30 жовтня РФ заявила про вихід із зернової угоди нібито через те, що Україна обстріляла кораблі Чорноморського флоту країни-агресорки. Попри це, Україна, Туреччина та ООН продовжили рух суден у межах зернового коридору.

2 листопада Росія повернулася до зернової угоди.

Водночас Чорноморська зернова ініціатива працює не на повну потужність через російських інспекторів, котрі перевіряють зерновози у “коридорі”. У жовтні представники рф у Спільному координаційному центрі (СКЦ) працювали так, що кількість інспекцій на добу скоротилася до семи-дев’яти, зрештою виникла черга з 210 суден. Половина з них була завантажена й очікувала інспекції на вихід, ще половина – на вхід.

За 14-ий тиждень роботи зернового коридору з 31 жовтня по 6 листопада 2022 року через морські порти Одеської області було експортовано 545,5 тис. т агропромислової продукції, що на 48% менше відвантаження цим же каналом тиждень тому.  При цьому кількість кораблів, що були завантажені за цей тиждень, становила 16, що на 22 одиниці менше попереднього тижня.

Україна запропонувала Туреччині та ООН продовжити угоду щонайменше на рік, а також розширити ініціативу на порти півдня Миколаївської області, які забезпечували 35% українського експорту продовольства до повномасштабного нападу Росії.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також