Новини / Політика     10 листопада 2022 10:10

Україна хоче продовжити зернову угоду ще на рік та розширити її


Термін дії “зернової угоди” спливає 19 листопада, українська сторона сподівається, що не пізніше наступного тижня буде ухвалено рішення про продовження ініціативи. Україна хоче також  внести більше портів до “зернової угоди”.

Про це в інтерв’ю Reuters, опублікованому 8 листопада, повідомив заступник міністра інфраструктури Юрій Васьков.

За його словами, Україна запропонувала Туреччині та ООН продовжити угоду щонайменше на рік, а також розширити ініціативу на порти півдня Миколаївської області, які забезпечували 35% українського експорту продовольства до повномасштабного нападу Росії.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

“Ми вже довго даємо чіткі сигнали ринку про продовження угоди. Ми сподіваємося, що не пізніше наступного тижня з боку наших партнерів Туреччини та ООН у нас буде розуміння, і весь ринок також отримає чіткий сигнал про подальше функціонування та продовження ініціативи”, – сказав Васьков.

Васьков додав, що Україна також висунула вимогу “упорядкувати” обов’язковий огляд суден, які перевозять продовольство, оскільки РФ навмисне гальмує перевірки, щоб знизити швидкість експорту.

На його думку, необхідно робити 25-30 перевірок на день, а не 12, як зараз, після повернення в угоду Росії, проводять інспектори Спільного центру.

Довідка. 22 липня РФ підписалася під угодою про розблокування експорту українського зерна з портів “Одеса”, “Південний” та “Чорноморськ”.  7 вересня Володимир Путін під час економічного форуму у Владивостоці заявив, що рф “нахабно обдурили”, бо українське зерно вивозиться не лише до Африки. В Організації Об’єднаних Націй розкритикували нападки президента рф на “зернову угоду”.

Нагадаємо, 16 жовтня стало відомо, що рф передала до Організації Об’єднаних Націй перелік вимог, при невиконанні яких Москва вийде з зернової угоди, дія якої завершується в листопаді. Про це заявив постійний представник рф при ООН у Женеві Геннадій Гатілов. Відповідний документ російська сторона направила генсеку ООН Антоніу Гутеррешу. У ньому прописаний перелік претензій рф, які потрібно обговорити.

Головний представник ООН з питань допомоги Мартін Гріффітс заявив 26 жовтня, що він “відносно оптимістично налаштований” щодо того, що укладена за посередництва ООН угода, яка дозволила відновити український чорноморський експорт зерна, буде продовжена у листопаді.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш констатував, що за три місяці роботи “зернового коридору” через нього з українських портів по всьому світу доставлено 10 млн тонн продукції АПК, закликав докласти зусиль до продовження операції.

30 жовтня РФ заявила про вихід із зернової угоди нібито через те, що Україна обстріляла кораблі Чорноморського флоту країни-агресорки. Попри це, Україна, Туреччина та ООН продовжили рух суден у межах зернового коридору.

2 листопада Росія повернулася до зернової угоди.

Водночас Чорноморська зернова ініціатива працює не на повну потужність через російських інспекторів, котрі перевіряють зерновози у “коридорі”. У жовтні представники рф у Спільному координаційному центрі (СКЦ) працювали так, що кількість інспекцій на добу скоротилася до семи-дев’яти, зрештою виникла черга з 210 суден. Половина з них була завантажена й очікувала інспекції на вихід, ще половина – на вхід.

За 14-ий тиждень роботи зернового коридору з 31 жовтня по 6 листопада 2022 року через морські порти Одеської області було експортовано 545,5 тис. т агропромислової продукції, що на 48% менше відвантаження цим же каналом тиждень тому.  При цьому кількість кораблів, що були завантажені за цей тиждень, становила 16, що на 22 одиниці менше попереднього тижня.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також