Новини    09 листопада 2022 15:18

Результати невтішні: за тиждень обсяги експорту зерновим коридором скоротилися вдвічі


За 14-ий тиждень роботи зернового коридору з 31 жовтня по 6 листопада 2022 року через морські порти Одеської області було експортовано 545,5 тис. т агропромислової продукції, що на 48% менше відвантаження цим же каналом тиждень тому.  При цьому кількість кораблів, що були завантажені за цей тиждень, становила 16, що на 22 одиниці менше попереднього тижня.

Такі дані аналізу роботи зернового коридору оприлюднив президент Ukrainian Agribusiness Club Алекс Ліссітса у Facebook.

“Таке значне падіння обсягів експорту даним каналом було обумовлено тимчасовою зупинкою його роботи через спроби росії відмовитися від виконання взятих на себе зобов’язань. Однак це питання було влагоджене і робота відновилася”, – зазначив експерт.

Найбільші обсяги експорту протягом 14-го тижня роботи становили:

  • кукурудза (44% експорту за цей період),
  • пшениця (23%)
  • макуха соняшникова (9%).

Українська продукція попрямувала в країни Азії (Китай, Туреччина), Європи (Іспанія, Німеччина, Нідерланди та інші) та Африки (Лівія, Оман, Марокко).

Всього ж з початку роботи зернового коридору з 1 серпня по 6 листопада 2022 року вдалося експортувати 10,1 млн т продукції АПК нашим іноземним партнерам.

Довідка. 22 липня РФ підписалася під угодою про розблокування експорту українського зерна з портів “Одеса”, “Південний” та “Чорноморськ”.  7 вересня Володимир Путін під час економічного форуму у Владивостоці заявив, що рф “нахабно обдурили”, бо українське зерно вивозиться не лише до Африки. В Організації Об’єднаних Націй розкритикували нападки президента рф на “зернову угоду”.

Нагадаємо, 16 жовтня стало відомо, що рф передала до Організації Об’єднаних Націй перелік вимог, при невиконанні яких Москва вийде з зернової угоди, дія якої завершується в листопаді. Про це заявив постійний представник рф при ООН у Женеві Геннадій Гатілов. Відповідний документ російська сторона направила генсеку ООН Антоніу Гутеррешу. У ньому прописаний перелік претензій рф, які потрібно обговорити.

Головний представник ООН з питань допомоги Мартін Гріффітс заявив 26 жовтня, що він “відносно оптимістично налаштований” щодо того, що укладена за посередництва ООН угода, яка дозволила відновити український чорноморський експорт зерна, буде продовжена у листопаді.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш констатував, що за три місяці роботи “зернового коридору” через нього з українських портів по всьому світу доставлено 10 млн тонн продукції АПК, закликав докласти зусиль до продовження операції.

30 жовтня РФ заявила про вихід із зернової угоди нібито через те, що Україна обстріляла кораблі Чорноморського флоту країни-агресорки. Попри це, Україна, Туреччина та ООН продовжили рух суден у межах зернового коридору.

2 листопада Росія повернулася до зернової угоди.

Водночас Чорноморська зернова ініціатива працює не на повну потужність через російських інспекторів, котрі перевіряють зерновози у “коридорі”. У жовтні представники рф у Спільному координаційному центрі (СКЦ) працювали так, що кількість інспекцій на добу скоротилася до семи-дев’яти, зрештою виникла черга з 210 суден. Половина з них була завантажена й очікувала інспекції на вихід, ще половина – на вхід.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...