АналітикаНовини

Ціни на соняшник почали підвищуватися наприкінці сезону

У цьому сезоні ціни на соняшник в Україні були дуже нестабільними та залежали від низки чинників, насамперед – від обсягів експорту шроту та олії через чорноморські порти. Наприкінці сезону 2022/23 очікувалося зменшення обсягів переробки та попиту на соняшник, особливо з огляду на появу незабаром на ринку ріпаку нового урожаю. Одначе, темпи переробки залишаються високими, а попит на соняшник зростає, що призводить до підвищення закупівельних цін, повідомляє “Аграрії Разом”.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

За даними АПК-Інформ, за 11 місяців 2022/23 МР Україна збільшила обсяг переробки соняшника у порівнянні з відповідним періодом 2021/22 МР на 13% до 11,5 млн т, що перевищило прогнози експертів, хоча й стало другим найнижчим показником для цього періоду, починаючи з 2016/17 МР. У червні переробка соняшника скоротилася у порівнянні з травнем на 21% до 888 тис т, що є найменшим місячним обсягом сезону 2022/23.

Ціни на соняшникову олію виросли з 750 до 900 $/т з доставкою покупцям, після чого переробники протягом місяця підвищили закупівельні ціни на соняшник з 14000-14500 до 15500-16000 грн/т з доставкою на завод, хоча обсяг пропозицій досить низький, оскільки виробники вже розпродали запаси.

В новому сезоні виробництво соняшника буде нижчим, ніж очікувалося, оскільки через низькі та нестабільні ціни виробники збільшили площі сівби не соняшника, а сої, яка дорожчала протягом всього сезону.

Експерти Укроліяпрому переконані, що у 2023 р Україна збільшить виробництво соняшника у порівнянні з 2022 р на 6,5% до 11,8 млн т.

Тоді як експерти Міжнародної ради по зерну (IGC) підвищили прогноз світового виробництва соняшника у 2023/24 МР на 1,6 млн т до 56,9 млн т, що на 5% перевищить показник минулого року, а також рекордні 56,2 млн т сезону 2021/22 МР. Причиною коригування стало покращення перспектив урожаю соняшника в ЄС та Україні завдяки сприятливим опадам червня та липня. За оцінками IGC, на тлі сприятливої погоди ЄС збільшить виробництво соняшника у порівнянні з 2022 р на 15% до 10,5 млн т, рф – на 1 млн т до рекордних 16,4 млн т, а Україна – на 9% до 15,3 млн т, хоча площі сівби соняшника зменшилися у порівнянні з 2022 р до 5,3 млн га. Але фінальний показник може змінитися через воєнні дії.

Нагадаємо, Висоцький обговорив перспективу відкриття експорту олійних культур, зокрема соняшнику до ЄС.

Стало відомо, що в Україні розробили план зростання виробництва олійних та зернових культур до 150 млн т за 10 років.

Нагадаємо, Україна ставить за мету за десять років збільшити валовий внутрішній продукт (ВВП) до $1 трлн, заявила перша віцепрем’єр – міністерка економіки Юлія Свириденко на Конференції з відновлення України в Лондоні 21 червня.

Віце-прем’єр-міністр з відновлення України Олександр Кубраков провів зустріч з президенткою ЄБРР Оділь Рено-Бассо щодо спільної реалізації проєктів розвитку Дунайських портів, повідомляє пресслужба Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України в Facebook.

Представники Європейського банку запевнили, що продовжуватимуть підтримувати українських аграріїв та висловили готовність забезпечити фінансування в об’ємі не менше минулорічного.

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) оголошує про початок конкурсу AgVenture і розглядатиме заявки від інноваційних компаній на ранніх етапах розвитку в секторі агробізнесу з усіх країн, в яких ЄБРР інвестує. Мета ініціативи — пошук шляхів подолання викликів у продовольчій системі.

В асоціації “Укроліяпром” заявили, що не перешкоджають експорту насіння соняшнику, але пропонують запровадити механізм додаткового збору, зокрема, квотування експорту.

Як відомо, представники олійно-жирової галузі України просять Міністерство економіки України про збільшення мита на експорт насіння соняшнику до 10% з 3,5%, це дозволить переробляти його усередині країни в більш прибуткову олію, особливо в умовах скорочення врожаю олійних у 2022 році через агресію рф.

Анна Лиса

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку