Новини    31 січня 2023 16:53

Названо фактори, що гальмують експорт біоетанолу з України

Військова агресія зруйнувала відпрацьовані логістичні маршрути експорту біоетанолу через порти країн Балтії

Стримуючими факторами залишаються внутрішні регулятивні правила в країнах ЄС які мають технічно-протекціоніський характер, відмінність розмірності колій (українська залізнична колія ширша європейської). Про це мовиться в матеріалі “Біоетанол. Стан та оцінка галузі в Україні”, пише Latifundist.com.

Загальна безмитна квота на експорт біоетанолу до ЄС була 100 тис. т. Це чи не єдина “аграрна” квота, яка ніколи не використовувалася повністю, — розповів експерт ринку біопального ГО “Укрбіоетанол” Тарас Миколаєнко.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

Проте, динаміка 2022 року давала обнадійливі цифри, що експорт зросте до 60 тис. т, оскільки лише в січні було експортовано майже 5 тис. т — більше, ніж за весь 2018-й рік. Наразі квоту тимчасово скасували.

Військова агресія зруйнувала відпрацьовані логістичні маршрути експорту біоетанолу через порти країн Балтії. Експортери шукають можливості відновлення експорту через колаборації з імпортерами пального, заповнюючи пусті місткості бензовозів при поверненні їх до країн ЄС.

Читайте також: В Україні скасували дотації за придбання обладнання для виробництва біоетанолу

Нагадаємо, наприкінці 2023 року розпочнеться будівництво першого сучасного біоетанольного заводу в Одеській області. Його будуватимуть для енергетичної компанії “Газтранзит”. Орієнтовна сума інвестицій у проєкт становить 30-35 млн євро. Згодом планується будівництво ще трьох у різних регіонах України, зокрема на Львівщині.

Аби галузь перероблення розвивалася, потрібно впровадити певні законодавчі ініціативи. Зокрема, дозволити додавання біоетанолу до моторних палив. Відповідний законопроект готується до другого читання у Верховній Раді України.

В умовах війни аграрний сектор став основою українського експорту та, відповідно, гарантом валютних надходжень від торгівлі. Чотири з першої п’ятірки позицій товарів, що Україна минулоріч продавала, посіли продовольчі та с/г товари. Також спостерігається зростання експорту біоетанолу в ЄС.

Наразі підготовка до посівної триває в умовах низького забезпечення аграріями фінансовими ресурсами. Ціни на агропродукцію всередині країни не є ринковими, в той час, як інші послуги здорожчали, зокрема логістика забирає інколи до 80% від вартості експортованої продукції. Агробізнес також працює на тлі проблем з енергоносіями. В таких умовах зростає роль кооперування між фермерами. Аграрії внесуть не більше 40-50% добрив від потреби, оскільки агрохімікати є занадто дорогими.

На Гнідавському цукровому заводі перероблятимуть кукурудзу на біоетанол.

Посадовці Кіровоградської ОДА та представники нідерландської компанії “Black Swan Holding LTD” домовились співпрацювати в галузях  альтернативної енергетики та сільського господарства.

Держенергоефективності разом із найбільшою енергетичною спільнотою Energy Club об’єднали фахівців України та різних країн ЄС на міжнародній дискусії щодо найбільш ефективних шляхів впровадження ринку біометану.

МХП планує будівництво другої черги біогазової електростанції потужністю 12 МВт в Ладижині як заводу з виробництва біометану для потреб компанії.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...