Новини    15 вересня 2022 16:44

Близько 30 потенційних виробників біометану мають намір під’єднатися до газової мережі

В умовах енергетичної газової кризи біометан може конкурувати з викопним газом

Держенергоефективності разом із найбільшою енергетичною спільнотою Energy Club об’єднали фахівців України та різних країн ЄС на міжнародній дискусії щодо найбільш ефективних шляхів впровадження ринку біометану.

Розвиток виробництва біометану набуває все більшої пріоритетності як для України, так і для ЄС в умовах глобальної енергетичної кризи, спричиненої енергетичним терором росії, повідомляє пресслужба Уряду.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

“В Україні вже зроблено певні кроки для створення ринку біометану. Близько року тому Парламент прийняв Закон України, який фактично заклав законодавчу основу для виробництва біометану в Україні. Уряд затвердив Порядок функціонування реєстру біометану, відповідно до якого на Агентство покладено завдання — створити механізм гарантій походження”, – повідомив Голова Держенергоефективності Валерій Безус.

Безус зазначив, що наразі розробляється Єдина платформа реєстрів гарантій походження, зокрема реєстр біометану. Процес відбувається у тісній співпраці з європейськими партнерами, зокрема з ERGaR.

Водночас реальний запуск ринку біометану залежить від багатьох інших факторів. З огляду на кон’юнктуру ціни на газ та ресурсний потенціал доцільно вже сьогодні готувати інвестиційні проекти з виробництва біометану.

“В умовах енергетичної газової кризи біометан може конкурувати з викопним газом. Зараз близько 30 потенційних виробників біометану вже звернулися до оператора газотранспортної системи для отримання технічних умов на підключення до газової мережі”, – розповіла директор Департаменту розвитку відновлюваної енергетики Держенергоефективності Олена Ленська.

Розвиток ринку біометану в Україні дозволить не лише зменшити залежність від імпорту викопних енергоресурсів, а й відкрити експорт біометану до ЄС.

План дій для приєднання виробників до мережі вже підготовлено Оператором ГТС України. Також досліджуються сценарії торгівлі біометаном та його експорту.

Читайте також: В Україні вироблятимуть унікальне органічне добриво із біомулу

“Перспективи для біометану, дійсно, значні. В ЄС очікується декада біометану. Його виробництво має збільшитися в 10 разів до 2030 року. Розвиток цього напряму визначено у різних стратегічних документах, зокрема: EU Green Deal, Fit for 55. У плані REPowerEU Євросоюз, серед іншого, звернув увагу на необхідність налагодження партнерства з Україною та підкреслив її роль у розвиток європейського ринку біометану”, – пояснила старша експертка з питань газу Секретаріату Енергетичного Співтовариства Кароліна Сегір.

На сьогодні в ЄС виробляється лише 3 млрд м3 біометану. Ціль – збільшити цей обсяг до 35 млрд м3 біометану у 2030 році. Для цього важливо забезпечити сталий доступ до сировини. Також потрібні додаткові інвестиції в обсязі 83 млрд євро.

Для стимулювання виробництва біометану в різних країнах застосовуються різні інструменти: податкові пільги для інвесторів, прискорення надання дозволів, стимули для підприємств агросектору, підтримка виробників біометану для транспорту, програми міжнародних фінансових організацій, фондів тощо.

ДовідкаПотенціал виробництва біометану в Україні становить 8 млрд кубм на рікщо відповідає 25%
внутрішнього споживання газуВисоко оцінює перспективи країни Біоенергетична асоціаціяЗа їх повідомленнями,
біометан має суттєву перевагу стосовно біогазуТакож він може використовуватися як повний аналог
природного газуПодібний відновлювальний ресурс може врятувати планету.

Довідка. Через російське вторгнення в Україну Європейська комісія створила пропозицію REPowerEU, котра передбачає план припинення залежності від російського палива до 2030 року. Досягнення цілей потребують інвестицій у розмірі 210 млрд євро до 2027 року, але в результаті дозволить зберегти 100 млрд в рік. План містить в собі наступні пункти: збільшення цільового показника енергоефективності ЄС на 4%; об’єднання закупівель трубопровідного газу, водороду та СПГ; прискорення використання відновлювальних джерел енергії; обов’язкова установка сонячних панелей на дахах нових комерційних та громадських будівель.

Нагадаємо, “Чернігівгаз” видав технічні умови на підключення першого в Україні біометанового заводу агрохолдингу “Галс Агро”. Підключення підприємства до газорозподільних мереж очікується до кінця 2022 року.

2 серпня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) прийняла постанову “Про внесення змін до Кодексу газотранспортної системи та Кодексу газорозподільних систем”. Це дозволило постачати біометан в мережі.

Раніше президент Володимир Зеленський підписав закон Про альтернативні види палива щодо
розвитку виробництва біометану”. Це має покласти початок виробництва та розвитку біометану в нашій країні
з подальшим його експортом в країни ЄвропиЗокрема закон встановлює термінологію та фізикохімічні характеристики.

МХП планує будівництво другої черги біогазової електростанції потужністю 12 МВт в Ладижині як заводу з виробництва біометану для потреб компанії.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...