Новини    09 січня 2023 19:23

Логістичні витрати зменшують експортну виручку українських аграріїв до 80%

Агробізнес також працює на тлі проблем з енергоносіями

Наразі підготовка до посівної триває в умовах низького забезпечення аграріями фінансовими ресурсами. Ціни на агропродукцію в середині країни не є ринковими, в той час, як інші послуги здорожчали, зокрема логістика забирає інколи до 80% від вартості експортованої продукції. Агробізнес також працює на тлі проблем з енергоносіями. В таких умовах зростає роль кооперування між фермерами. Аграрії внесуть не більше 40-50% добрив від потреби, оскільки агрохімікати є занадто дорогими. Про це розповів заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук, пише SEEDS.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

Ще одним фактором, що гальмуватиме весняну посівну у 2023 році, є значне замінування с/г земель.

“В Україні створена громадська спілка “Агровиробникиокупованих територій”, одним із головних завдань якої є прискорення робіт щодо розмінування с/г земель. На сьогодні 130 тис. кв. км заміновані або пошкоджені і ми втратили частину виробничих площ в агросекторі. Наразі потрібно знайти фінансування для розмінування територій, які перебували в окупації. Це Харківщина, Миколаївщина, Херсонщина, Запоріжжя, Київщина тощо. Важливо залучити іноземних експертів. Але, попри активну роботу, швидко розмінувати всі поля не вдасться. На Донеччині не розміновані площі ще з 2014 року. Вартість розмінування 1 га с/г угідь становить близько  40-50 тис. грн, і це є питанням номер один сьогодні”, – зазначив Марчук.

Зауважимо, у 2021 році вартість логістики до портів України складала $30-35, після початку війни вартість логістики до портів ЄС зросла до поточних $180-200 станом на початок серпня 2022 року. Тобто, зернова логістика в Україні здорожчала мінімум у 5 разів. Така ситуація вкрай негативно впливає на внутрішні зернові ціни, що своєю чергою нищить рентабельність виробництва зернових.

Нагадаємо, серед основних потреб агровиробників в умовах воєнного стану – забезпечення генераторами, насіннєвим матеріалом, доступ до фінансування та безперебійний експорт.

Попри всі заходи з покращення зернової логістики, весь об’єм зернових та олійних вивезти у бажані терміни не вдасться. Експорт буде розтягнений у часі, тому потрібно працювати над можливостями довгострокового зберігання продукції. По це заявив перший заступник міністра агрополітики Тарас Висоцький.

Водночас розрахунок краш-маржі показав, що перероблення соняшнику на цей час дуже вигідне порівняно навіть із довоєнним періодом.

У листопаді основні події на ринках сої та ріпаку відбувалися на американському континенті. Пізній посів сої в Аргентині створив ризики зменшення її врожайності, що буде мати певну підтримку для ціни на боби. Залишки соєвої олії перебували на піку за останні 29 місяців через зменшення попиту. Водночас у США збільшення потреби в соєвій олії на біопаливо спричинило дефіцит олії на ринку, що буде мати певну підтримку для цін олійного комплексу.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...