Новини    16 травня 2023 20:59

На Львівщині збільшать плантацію органічної лохини на 3 га

З 2016 року господарство співпрацює з відомим польським розсадником, 95% усіх насаджень — їхнє виробництво

Підприємство “Органічний сад”, яке під брендом Stynava organic garden вирощує органічну лохину, до вже існуючих 12 га цьогоріч додає 3 га нових насаджень, основа яких була підготовлена ще два роки тому, але через повномасштабну війну довелось відкласти посадку, розповів засновник господарства Богдан Боднар, передає AgroPortal.

Ягідник висаджували в кілька етапів: близько 9 га — восени 2018 року, наступні 3 га — протягом 2019-2020 років.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Під час вибору сортів на початку діяльності за основу брали підхід, щоб закрити увесь сезон — від ранніх до пізніх ягід. Це загальновідомі та перевірені Дюк, Спартан, Блюкроп, Нельсон, Чандлер, Елліот. На дослідній ділянці маємо ще близько 10 сортів — від нових ліцензійних до вже відомих. На даний момент перевагу надаємо середньопізнім та пізнім сортам, таким як Ліберті, Елліот та Чандлер. Адже розуміємо, що позмагатись за хорошу ціну із Закарпаттям чи півднем України ми не в змозі, а через гірський клімат у нас сезон, як показала практика, затримується приблизно на два тижні, – зазначив Боднар.

З 2016 року господарство співпрацює з відомим польським розсадником, 95% усіх насаджень — їхнє виробництво. Боднар зауважив, що зупинились саме на них, оскільки вже мають хороший досвід співпраці як щодо якості посадкового матеріалу, так і в плані післяпосадкової підтримки. Матеріал вони закуповують та імпортують офіційно з митним оформленням усіх відповідних сертифікатів.

Відносно збільшення площ насаджень та конкуренції компанія керується своїм підходом та баченням ведення бізнесу. Зауважують, що без конкуренції не було б узагалі ніякого розвитку, незалежно від сфери діяльності. Щоб бізнес, як ідея, успішно працював, необхідно до початку його запуску правильно вибудувати всі механізми. У такому напрямі, як садівництво, це вкрай важливо, оскільки земля готова від вас прийняти стільки капіталу, скільки ви спроможні в неї закопати. А отримати назад свій капітал, та ще й з бонусом — це вже справжній виклик, особливо в Україні, навіть не беручи до уваги війну, пояснює фахівець.

Нагадаємо, раніше лохина викликала справжній фурор серед ягідників України. Нині ж цікавість до ягоди помітно знизилася, і на те є низка причин, розповів президент Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Тарас Баштанник.

Міністерство аграрної політики і продовольства ухвалило довгоочікуване рішення щодо упорядкування назви таксону однієї з основних ягідних культур — Vaccinium corymbosum L., сорти якої реєструвалися в Україні під трьома різними назвами: “чорниця”, “лохина високоросла” та “лохина щиткова”.

Вже кілька років поспіль лохина стабільно займає одну з лідерських позицій серед ягідних культур щодо площ нових насаджень. Цей рік не став винятком.

У 2022 році компанія Family Garden на Київщині зібрала близько 500 т лохини, 80% з якої відправили на експорт. Основні ринки — країни ЄС (Данія, Нідерланди, Німеччина, Іспанія). Про це розповів генеральний директор компанії Family Garden Іван Гречківський.

Нині лохина — найпопулярніша серед фермерів ягідна культура. Однак виробники змінюють пріоритети діяльності через те, що внутрішній ринок уже досить насичений.

18 гектарів землі для вирощення городини та ягід цьогоріч виділили 10 лісових господарств Хмельницької області. Ця площа – більша в 5 разів у порівнянні з минулим роком. Посіви ягід та овочів збільшили через війну. Частину зібраної городини використають під час виробництва сухих супів для українських воїнів, решту врожаю продадуть.

З початку повномасштабної війни в Україні деякі кооперативи перепрофілювалися: з вирощування ягід перейшли на овочі. Саме так вони хочуть допомогти країні вистояти та забезпечити населення продовольством.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...