Новини    24 вересня 2023 16:49

На Хмельниччині вирощують горіхи замість картоплі

Окрім самих плодів, на продаж потроху вирощують також саджанці

На Хмельниччині подружжя пенсіонерів Микола та Любов Гуминюки замість звичної для українців картоплі вирощують на городі горіхи – волоські та фундук.

Плантації горіхів, за якою доглядають спільно з родичами та сусідами, загалом займають понад чотири гектари. Кажуть, що горіхи вирішили вирощувати, бо роботи біля них менше, ніж на городі, інформує  Суспільне.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Саджанці горіхів подружжя висадило у полі (на чотирьох гектарах там зростає 400 молодих дерев) та біля свого дому (ще пів гектара). Сад закладали гуртом, з родичами та сусідами. Стежить за садом чоловік, Микола.

Моя робота – охороняти. І я сам збираю перший врожай. Перевірку роблю. Я все знаю. На цьому горіхові, то є 15 горішків, а там є такий горіх, що вже є 20, – розповідає чоловік.

Горіхи подружжя планує продавати. Збувати врожай, кажуть, можна у Сатанові або Хмельницькому. Щоправда, не всі горіхи підуть на продаж.

Заготувачі хочуть з білою серединою, великі та з м’якою шкаралупою. За якою ціною цієї осені купуватимуть, поки не знаємо, горіхи ще достигають, – розповідаєГуминюк.

Окрім самих плодів, на продаж потроху вирощують також саджанці. Свій сад розширювати подружжя Гуминюків не планує. А великого врожаю родина очікує за рік-два, коли волоські горіхи та фундук почнуть активно плодоносити.

Нагадаємо, волоський горіх і ліщину у шкаралупі українським виробникам найперспективніше експортувати до Німеччини, Італії, Іспанії.

Фундук вимагає більше затрат на першому етапі: до перших промислових урожаїв, а це близько 5 років, доведеться лише вкладати в сад. Проте, ліщина — рослина, яка спрямована на перспективу і дає прибуток до 80 років.

Закладання в Україні горіхових садів невипробуваними на місцевості саджанцями французької та молдовської селекції призвело до їх масового вимерзання.

ФГ “Сади Черкащини” планує зменшити на 50% горіховий сад. Натомість мають висадити сливу, абрикос і нішеву культуру — бузину, розповів керівник підприємства Олег Коновалюк.

За минулі три-чотири роки домінантною культурою в закладених горіхових садах є фундук. Частка промислових горіхових садів становить 42,1% від площі всіх садів України, закладених за підтримки, передбаченої в державному бюджеті для розвитку виноградарства, садівництва та хмелярства.

Зауважимо, біля села Новоозерне розташувався єдиний в Україні горіховий сад, який закладений за стандартами промислового. При його вирощуванні не потрібна ручна праця.

Згідно з прогнозами 20% горіхових садів України будуть органічними до 2030 року.

За даними Міністерства сільського господарства США (USDA), у сезоні 2022/23 років, експорт волоських горіхів з України експорт зросте майже на 60% до 95 тис. тонн. Одночасно прогнозується, що виробництво гоюріхів в Україні впаде на 17% до 96 тис. тонн через різке скорочення площ в окремих районах Донецької, Запорізької, Луганської, Миколаївської, Харківської та Херсонської областей після російського вторгнення в лютому 2022 року.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...