Новини / Садівництво     22 серпня 2023 11:08

В Україні масово вимерзли горіхові саджанці молдавської та французької селекцій


Закладання в Україні горіхових садів невипробуваними на місцевості саджанцями французької та молдовської селекції призвело до їх масового вимерзання.

Про це для журналу “Садівництво по-українськи” розповів професор з Національного університету біоресурсів і природокористування України Володимир Меженський, пише AgroTimes.

За словами дослідника, у 2010-ті роки різко зріс попит на сортовий садивний матеріал, дефіцит якого не перекривало розмноження вітчизняних сортів на невідповідній промисловій базі.

Зокрема, виробники садили сорти французької селекції Меланез (Meylannaise), П’єраль (Pieral), Ронд де Монтиньяк (Ronde de Montignac), Фержан (Ferjean), Фернет (Fernette), Фернор (Fernor), Франкет (Frankette) та молдовської Костюженский (Costiujenschi), Калараський (Calaraşschi), Кишинівський (Chişiniovschi), Кодрене (Codrene), Коржеуцький (Corjeuţchi), Лунгуеце (Lunguieţe), Скіноський (Schinoschi).

Читайте також: Як правильно сушити та зберігати горіхи взимку: поради

“Коли ажіотажний попит на сортовий садивний матеріал сягнув максимуму, саджанцями зареєстрованих сортів, насамперед молдовської й французької селекції, закладали промислові сади там, де ці сорти не випробовували, унаслідок цього траплялося масове вимерзання насаджень”, — резюмував Меженський.

Нагадаємо, ФГ “Сади Черкащини” планує зменшити на 50% горіховий сад. Натомість мають висадити сливу, абрикос і нішеву культуру — бузину, розповів керівник підприємства Олег Коновалюк.

За минулі три-чотири роки домінантною культурою в закладених горіхових садах є фундук. Частка промислових горіхових садів становить 42,1% від площі всіх садів України, закладених за підтримки, передбаченої в державному бюджеті для розвитку виноградарства, садівництва та хмелярства.

Зауважимо, біля села Новоозерне розташувався єдиний в Україні горіховий сад, який закладений за стандартами промислового. При його вирощуванні не потрібна ручна праця.

Згідно з прогнозами 20% горіхових садів України будуть органічними до 2030 року.

За даними Міністерства сільського господарства США (USDA), у сезоні 2022/23 років, експорт волоських горіхів з України експорт зросте майже на 60% до 95 тис. тонн. Одночасно прогнозується, що виробництво гоюріхів в Україні впаде на 17% до 96 тис. тонн через різке скорочення площ в окремих районах Донецької, Запорізької, Луганської, Миколаївської, Харківської та Херсонської областей після російського вторгнення в лютому 2022 року.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Матеріали по темі