За результатами 10 місяців 2023 року частка експорту продукції АПК до Європи становить 59%, тоді як у довоєнний 2021 рік вона складала 32%, інформують в УКАБ.
Однак таке зростання вимушене, оскільки суттєво скоротилися постачання в інші регіони.
Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter
Частка експорту до країн Африки скоротилася з 14 до 7%, Азії — з 19 до 12%, південно-східної Азії — з 13 до 4%.
Основна причина таких змін — блокування морських портів України російськими військами. Розвиток альтернативних маршрутів, які були можливі лише через територію країн ЄС, призвів до змін. Українські аграрії були змушені шукати покупців своєї продукції в країнах Європи.
Постачання до країн Африки та Азії під час війни стали можливими лише завдяки роботі зернового коридору в співпраці з ООН та Туреччиною, а також тимчасовому зерновому коридору, який здійснює відвантаження зараз.
Єдиний варіант відновити експорт на традиційні для України ринки — це забезпечити безпеку морських шляхів експорту та збільшити обсяги відвантаження цим каналом.
Нагадаємо, з серпня 2023 року, коли Україна відкрила новий морський маршрут з портів Одещини, вже експортувала вже 4 млн тонн вантажів.
За даними уряду, з липня рф пошкодила або знищила щонайменше 26 цивільних портових споруд, складів, силосів і зернових елеваторів, скоротивши експортні можливості України на третину. Знищеного зерна достатньо, щоб годувати 1 млн людей цілий рік.
На думку Мінагрополітики Україна зможе продовжувати експорт зерна через Чорне море в межах плану Б без участі росії.
Уряд схвалив постанову “Про реалізацію експериментального проєкту з верифікації суб’єктів агропромислового комплексу в умовах воєнного стану”. Згідно з документом, буде сформований перелік верифікованих суб’єктів агропромислового комплексу, які здійснюють експорт товарів. Зокрема, зернових, олійних і продуктів переробки. Підприємець для включення в перелік експортерів повинен відповідати певним критеріям.
Кабмін ухвалив нові правила для експорту аграрної продукції в умовах воєнного стану.
З початку роботи Чорноморського гуманітарного коридору, Україна вже експортувала понад 1 млн т зерна, а також овочів, заліза та інших цінних вантажів.
Кабінет Міністрів України розширив перелік агротоварів, які підлягають ліцензуванню для експорту до пʼяти країн ЄС. Зміни було внесено до постанови №1466 “Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2023 рік”.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!