Новини / Технології     06 вересня 2019 13:28

Вибір ЗЗР: як фермеру оптимізувати виробництво за допомогою інновацій

Кожен фермер має балансувати між витратами та врожайністю. Який продукт для захисту рослин використовувати – оригінальний чи генеричний, кожен вирішує сам. Але при цьому слід пам’ятати: щоб бути успішним і мати хоча б середні по регіону врожаї – без інновацій вже не обійтися.

У 2018 році експорт зернових культур Україною, за даними Мінагрополітики, становив 50 млн тонн. За 20 років рівень урожайності збільшився у понад 8 разів. Але добра врожайність – це не лише заслуга сприятливих ґрунтів.

Тенденцією останніх років є оптимізація витрат та отримання не максимально можливого прибутку, а максимальної віддачі на вкладені кошти. Що це означає на практиці? Більшість випускників агрономічних факультетів здатні визначити необхідну кількість добрив для отримання максимальної врожайності для певного регіону, підібрати найкращі засоби захисту, найбільш продуктивну та прогресивну техніку. Але чи буде таке господарство рентабельним? Навряд чи, адже такий підхід дорогий, а сільське господарство має дуже багато чинників, на які людина не може впливати. Тому кожен власник має балансувати між помірними витратами та прийнятною врожайністю.

Читайте: Як учитель побудував Україну: неймовірна історія Олега Крижовачука

Чи завжди використання дешевого рішення є виправданим? На жаль, і тут немає однозначної відповіді. Для прикладу, на ринку є велика кількість вживаної техніки, яка відносно нова та повністю відповідає вимогам часу. Але до затрат на купівлю цієї техніки слід додати затрати на її обслуговування, недоотриманий прибуток від простоїв тощо.

Ще одним прикладом може стати використання генеричних продуктів. Вони підкуповують своєю доступністю та дешевизною, але в цієї медалі також є зворотний бік.

Оригінальний чи генеричний ЗЗР – що обирати?

Кожна новинка, яку компанія-оригінатор випускає на ринок, це насправді вже випробуваний та перевірений продукт. Перед початком продажів кожен препарат роками тестується фахівцями на дію, результати та вплив. Тому, випускаючи продукт, компанія BASF впевнено говорить про те, яких результатів із ним досягнуть аграрії.

Генеричні компанії просто копіюють продукти, патентний захист яких закінчився. При цьому використовують інгредієнти сумнівної якості, що можуть мати високий вміст токсичних речовин для нецільових організмів (корисної фауни, мешканців рік та озер тощо). Але готовий продукт – це не лише суміш діючих речовин, це цілий набір допоміжних речовин – коформулянтів, що роблять продукт більш ефективним, стабільним, зручним, більш стійким до змивання.

Інновації BASF

Як приклад можна привести продукти компанії BASF. Цьогоріч концерн запропонував препарат для захисту сої та гороху від бур’янів. Він поєднує в собі дві давно відомі діючі речовини бентазон та імазамокс. То в чому ж тут інновація? Відповідь проста: звичайне змішування часто призводить до несумісності компонентів, у результаті якої частина активних речовин втрачається, що призводить до втрати ефективності. Особливо це стосується поєднання продуктів від різних виробників. Бентазон та імазамокс мають значне поширення на ринку, але спектр їх активності відрізняється: бентазон діє на бур’яни контактно, імазамокс – системно. Тож виникло бажання поєднати два препарати для отримання більш універсального рішення.

За ефективністю суміш двох препаратів чи нового універсального з однаковими діючими речовинами – майже ідентична. Але готовий продукт навіть у мінімальній нормі показує ті ж результати, що й стандартне застосування бакової суміші. У результаті: використання меншої кількості діючих речовин з тією самою ефективністю. Це і є інновація.

Що це дає? Менше навантаження на оброблювану культуру – препарат має дуже високу селективність до сої та гороху, навіть подвійні норми на перекриттях не спричиняють непоправної шкоди і не призводять до зниження врожайності.

Запорука успіху

Рішення завжди приймає агроном, виходячи з реальної ситуації конкретного поля. Яку норму продукту використовувати, яке поле першим обробити чи зібрати? Щодня агрономам приходиться шукати відповіді на подібні питання. Віднедавна розумні технології прийшли на допомогу і в село. І якщо раніше під час прийняття рішень агроном керувався власним розумом та порадами сусідів, то нині для цього є спеціальні платформи. Вони містять інформацію по цілому полю чи по його окремих ділянках. Це допомагає швидко знайти потрібні дані, відсортувати їх за необхідними параметрами та вибрати лише ту інформацію, яка потрібна на даний момент. Також вони можуть відстежувати погодні умови, прогнозувати появу шкідників чи виникнення хвороби.

Чи вимушені аграрії впроваджувати інновації в сільське господарство? Факти на лице: щоб бути успішним і мати хоча б середні по регіону врожаї – без інновацій вже не обійтися. Нові розробки та рішення відкривають не тільки нові можливості в оптимізації виробництва. Часом, вони страхують від втрати всього врожаю, як от в цьому році – дощі, що не давали зайти в соєві поля; вітри, що спричинили вилягання незахищеного соняшнику та кукурудзи; наслідки градобою, які обумовили необхідність позапланового фунгіцидного захисту.

Landlord раніше повідомляв про те, що BASF збирається відкрити виробництво ЗЗР в Україні.

 

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також