АналітикаНовини

Українські фермери вже відвантажують лохину дешевше, ніж торік

В Україні ціни на лохину продовжують стрімко знижуватися, нині ця ягода вже коштує дешевше, ніж у другій половині липня 2022 року, інформують аналітики проєкту EastFruit. Основні гравці ринку зазначають, що падіння цін на лохину в середині липня – явище не нове: як правило, саме в цей час починається активне збирання ягоди, що супроводжується зростанням пропозиції на ринку.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Згідно з даними щоденного моніторингу проєкту, тільки з кінця минулого робочого тижня лохина в українських господарствах подешевшала в середньому на 20%. Сьогодні основні продажі цієї ягоди садівники ведуть по 80-150 грн/кг ($2,19-4,10 /кг), тоді як ще тижнем раніше вони не згодні були вести відвантаження лохини дешевше 100 грн/кг ($2,73 /кг).

Зниження цін у цьому сегменті провокує одразу низка факторів. Так, пропозиція на ринку порівняно з минулим тижнем збільшилася, оскільки більшість фермерів приступили до масових зборів врожаю. Водночас виробництво лохини в Україні в нинішньому році помітно зросло, оскільки нові плантації, закладені раніше, в цьому сезоні вступають у плодоношення. Крім того, тиск на ціни чинить присутність на ринку великих обсягів відносно недорогих сезонних фруктів і ягід.

Сьогодні лохина в Україні вже коштує в середньому на 10% дешевше, ніж в аналогічний торішній період. Водночас українські ягідники не виключають, що змушені будуть і надалі поступатися в ціні, якщо попит у даному сегменті залишиться колишнім.

Нагадаємо, 21 червня ТОВ “Блу Беррі”, котре має ягідні насадження на Закарпатті, офіційно розпочало сезон збору лохини.

18 гектарів землі для вирощення городини та ягід виділили 10 лісових господарств Хмельницької області. Ця площа – більша в 5 разів у порівнянні з минулим роком. Посіви ягід та овочів збільшили через війну. Частину зібраної городини використають під час виробництва сухих супів для українських воїнів, решту врожаю продадуть.

З початку повномасштабної війни в Україні деякі кооперативи перепрофілювалися: з вирощування ягід перейшли на овочі. Саме так вони хочуть допомогти країні вистояти та забезпечити населення продовольством.

Підприємство “Органічний сад”, яке під брендом Stynava organic garden вирощує органічну лохину, до вже існуючих 12 га цьогоріч додає 3 га нових насаджень, основа яких була підготовлена ще два роки тому, але через повномасштабну війну довелось відкласти посадку, розповів засновник господарства Богдан Боднар.

Раніше лохина викликала справжній фурор серед ягідників України. Нині ж цікавість до ягоди помітно знизилася, і на те є низка причин, розповів президент Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Тарас Баштанник.

Міністерство аграрної політики і продовольства ухвалило довгоочікуване рішення щодо упорядкування назви таксону однієї з основних ягідних культур — Vaccinium corymbosum L., сорти якої реєструвалися в Україні під трьома різними назвами: “чорниця”, “лохина високоросла” та “лохина щиткова”.

Вже кілька років поспіль лохина стабільно займає одну з лідерських позицій серед ягідних культур щодо площ нових насаджень. Цей рік не став винятком.

У 2022 році компанія Family Garden на Київщині зібрала близько 500 т лохини, 80% з якої відправили на експорт. Основні ринки — країни ЄС (Данія, Нідерланди, Німеччина, Іспанія). Про це розповів генеральний директор компанії Family Garden Іван Гречківський.

Нині лохина — найпопулярніша серед фермерів ягідна культура. Однак виробники змінюють пріоритети діяльності через те, що внутрішній ринок уже досить насичений.

Анна Лиса

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку