Зниження збитків українських аграріїв від вирощування зернових та олійних культур очікується за підсумками 2023 року. Зазначається, що прибутковими залишаться соняшник та соя.
Про це свідчать дані дослідження “УКРАЇНА: Вплив війни на прибутковість сільськогосподарського виробництва”, проведеного Мінагрополітики України за підтримки Глобального фонду зі зменшення ризиків катастроф і відновлення (GFDRR) у співпраці з “Українським клубом аграрного бізнесу” (УКАБ), передає agroportal.
Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter
Прибуток очікується від вирощування сої, хоча вона займає наразі лише 11% від загальних посівних площ. Також прогнозується незначний прибуток від виробництва насіння соняшнику, — зауважується у повідомленні.
До такої ситуації призвело зростання витрат на паливо, ЗЗР та добрива, а також значне подорожчання логістики.
Аналітики пояснили, що у 2022 році вирощування усіх видів зернових та олійних культур було збитковим.
Нагадаємо, українські порти Дунаю сьогодні торгують переважно соєю як самою маржинальною сільгоспкультурою. Попри постійне зниження цін з боку експортерів та локальних переробників, соя приносить прибуток трейду та аграріям.
Цьогоріч найбільш прибутковими культурами є соя та цукрові буряки, оскільки вони мають стабільний попит і високу ціну.
Глобальне виробництво сої у 2023/24 МР зросте до майже 403 млн т.
У 2022 році в Україні під сою, яка є критично важливою культурою для європейських поставок протеїну, було засіяно понад 1,5 млн га та зібрано 3,7 млн тонн врожаю. Це на 7% більше, ніж торік, повідомляє пресслужба Мінагрополітики.
Асоціація “Дунайська Соя” спільно з Мінагрополітики планує заходи, спрямовані на розбудову ланцюгів постачання української сої до ЄС.
Від початку вересня 2022 року в Україні спостерігається поступове зростання закупівельних цін на соєві боби. Більшість переробників в порівнянні з показниками на кінець серпня підвищили закупівельні ціни на ГМ соєві боби на 1000-1500 грн/т і станом на 5 жовтня фіксували їх переважно в діапазоні 12000-14500 грн/т СРТ.
Українські аграрії мають намір у 2023 засіяти соєю щонайменше 1,2 млн га. Площі під соєю залишаються незмінно великими через те, що вона відносно легка у вирощуванні, чудова попередниця та наступниця для більшості популярних зернових в Україні, вимагає менших затрат на сушіння, легко зберігається й транспортується. Крім цього соя експортоорієнтована культура.
У 2024 р. українським експортерам сої може знадобитись сертифікат прослідковуваності для постачання до Європейського Союзу.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!