Новини / Аналітика     12 листопада 2023 18:33

Соя та соняшник: аналітики назвали найприбутковіші культури у 2023 році

Зокрема прибуток очікується від вирощування сої, хоча вона займає наразі лише 11% від загальних посівних площ

Зниження збитків українських аграріїв від вирощування зернових та олійних культур очікується за підсумками 2023 року. Зазначається, що прибутковими залишаться соняшник та соя.

Про це свідчать дані дослідження “УКРАЇНА: Вплив війни на прибутковість сільськогосподарського виробництва”, проведеного Мінагрополітики України за підтримки Глобального фонду зі зменшення ризиків катастроф і відновлення (GFDRR) у співпраці з “Українським клубом аграрного бізнесу” (УКАБ), передає agroportal.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Прибуток очікується від вирощування сої, хоча вона займає наразі лише 11% від загальних посівних площ. Також прогнозується незначний прибуток від виробництва насіння соняшнику, — зауважується у повідомленні.

До такої ситуації призвело зростання витрат на паливо, ЗЗР та добрива, а також значне подорожчання логістики.

Аналітики пояснили, що у 2022 році вирощування усіх видів зернових та олійних культур було збитковим.

Нагадаємо, українські порти Дунаю сьогодні торгують переважно соєю як самою маржинальною сільгоспкультурою. Попри постійне зниження цін з боку експортерів та локальних переробників, соя приносить прибуток трейду та аграріям.

Цьогоріч найбільш прибутковими культурами є соя та цукрові буряки, оскільки вони мають стабільний попит і високу ціну.

Глобальне виробництво сої у 2023/24 МР зросте до майже 403 млн т.

У 2022 році в Україні під сою, яка є критично важливою культурою для європейських поставок протеїну, було засіяно понад 1,5 млн га та зібрано 3,7 млн тонн врожаю. Це на 7% більше, ніж торік, повідомляє пресслужба Мінагрополітики.

Асоціація “Дунайська Соя” спільно з Мінагрополітики планує заходи, спрямовані на розбудову ланцюгів постачання української сої до ЄС.

Від  початку вересня 2022 року в Україні спостерігається поступове зростання закупівельних цін на соєві боби.  Більшість переробників в порівнянні з показниками на кінець серпня підвищили закупівельні ціни на ГМ соєві боби на 1000-1500 грн/т і станом на 5 жовтня фіксували їх переважно в діапазоні 12000-14500 грн/т СРТ.

Українські аграрії мають намір у 2023 засіяти соєю щонайменше 1,2 млн га. Площі під соєю залишаються незмінно великими через те, що вона відносно легка у вирощуванні, чудова попередниця та наступниця для більшості популярних зернових в Україні, вимагає менших затрат на сушіння, легко зберігається й транспортується. Крім цього соя експортоорієнтована культура.

У 2024 р. українським експортерам сої може знадобитись сертифікат прослідковуваності для постачання до Європейського Союзу.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також