Новини / Політика     03 березня 2023 13:06

Скандал із ввезенням добрив: інформація про реальну вартість імпортних товарів надходитиме на митницю щотижня


Митниця вимагає від імпортерів розмитнювати добрива за старими індикативними цінами, попри те, що світові ціни на мінеральні добрива істотно знизилися — подекуди в 1,5 раза.

Про це йшлося в ході наради в Міністерстві економіки України між керівниками бізнесу та представниками влади.

Імпортери наголосили на необхідності оперативного оновлення світових індикативних цін, які використовуються на митниці.

Зазначається, що з наближенням весни сільгоспвиробникам необхідно вчасно вносити добрива у ґрунт, інакше урожай буде значно менше запланованого. Наразі забезпечення аграріїв добривами оцінюється на рівні 10-25% від необхідного рівня.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

“Задля забезпечення вчасного проведення сільськогосподарських робіт ми маємо оперативно оновлювати інформацію для митниці по світових цінах на добрива та інші товари, які мають суттєве коливання цін. Слід у найближчі два дні провести аналіз світових цін, а потім кожного тижня надсилати на митницю оновлені дані Держзовнішінформу, щоб митний збір сплачувався з реальної вартості товарів, що надходять в Україну”, — наголосила перший віцепрем’єр-міністр — міністр економіки України Юлія Свириденко.

Виконувач обов’язків голови Державної митної служби України Сергій Звягінцев визнав, що митниця не завжди встигає оперативно реагувати на зміни світових цін, але пообіцяв доносити актуальну інформацію від Міністерства економіки до кожного інспектора. Однак він також підкреслив зміни в географії постачань добрив, де зростають обсяги імпорту з азійських країн, які межують з росією, що викликає підозру, що російські добрива, які зараз перебувають під санкціями, можуть надходити на ринок.

Заступник міністра економіки — торговий представник України Тарас Качка запевнив учасників, що Україна готує заходи реагування на такі ситуації. Уряд розглядає як варіант збільшення митних зборів на товари з країн, що не входять до СОТ, або на продукти невідомого походження. Цей крок зробить невигідним імпорт підозрілих товарів, які можуть походити з росії.

Нагадаємо, минулого тижня постачальники мінеральних добрив почали масово звертатися зі скаргами на дії представників Державної митної служби (ДМС). Митники масово затримують оформлення декларацій на імпорт мінеральних добрив, відмовляють у визначенні митної вартості товару за ціною договору (контракту). Натомість необґрунтовано проводять визначення за другорядними методами, зокрема резервним, з метою завищення митної вартості мінеральних добрив, вибірково беручи для коригування митну вартість неспівставних товарів за попередні періоди.

Таким чином митниця масово завищує вартість імпортних добрив на 100 доларів за тонну і більше та затримує їх постачання під посівну.

Тим часом Верховна Рада ухвалила в другому читанні законопроєкт № 8274, який передбачає встановлення тимчасових особливостей визначення митної вартості товарів, що вивозяться за межі України. Експерти зазначають, що за цим законопроєктом вивозити сировину з України, штучно занижуючи розмір мита, стане значно складніше.

Європейська комісія запропонувала продовжити ще на рік так звані автономні торговельні заходи  — припинення дії імпортних мит, квот та заходів торговельного захисту щодо українського експорту до країн-членів ЄС.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також