З серпня послугу гуманітарного розмінування можна буде придбати через аукціон.
Про це в інтерв’ю Укрінформу, присвяченому гуманітарному розмінуванню, розповіла перший віцепрем’єр — міністр економіки України Юлія Свириденко.
Перший аукціон буде з розмінування лісової ділянки.
“Зацікавленість у такому підході мають усі сторони. Тобто є і приватні оператори з розмінування, і приватні замовники такої послуги. Завдання держави — створити умови для їхньої максимально прозорої співпраці”, — зазначила Свириденко.
Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter
Процес сертифікації має бути швидшим і тривати не більше трьох тижнів. Щоб це стало можливим, фахівці Мінекономіки та інших зацікавлених відомств нині аналізують нормативні акти, щоб визначити, які з них потребують оновлення, які треба скасувати, а що варто диджиталізувати.
“Нам потрібні інновації, нові підходи та нові стандарти в частині розмінування сільгоспземель, щоб якнайшвидше повертати їх у використання. Тому перебуваємо у постійному діалозі з українськими та міжнародними операторами і шукаємо ці підходи”, — каже Свириденко.
За її словами, зараз в Україні працюють 14 сертифікованих операторів протимінної діяльності. Загалом в Україні виконують роботи 333 групи з гуманітарного розмінування (3000 саперів). До кінця року фахівців буде удвічі більше.
Читайте також: В Україні необхідно терміново розмінувати близько 800 тисяч гектарів полів
Влада також підтримує ініціативу деяких агровиробників, які після відповідної сертифікації готові самотужки виконувати роботи з обстеження територій та з розмінування.
Нагадаємо, серед ключових завдань для країни під час війни та упродовж доволі тривалого часу після її завершення будуть розмінування й повернення у використання потенційно забруднених вибухонебезпечними предметами земель. За 10 років потрібно повернути у використання 80% таких земель.
В Україні для того, щоб розмінувати 1 га землі сільськогосподарського призначення потрібно витратити до 1 500 дол.
Мінекономіки прозвітувало про те, що в Україні розмінували понад сто тисяч гектарів полів. Наразі з 470 тис. га земель сільгосппризначення, визначених для пріоритетного очищення, понад 100 тис. га вже готові до здійснення на них господарської діяльності.
Україна працює над створенням ефективної організаційної структури з розмінування та залучить до координаційної платформи міжнародних партнерів.
Через російське вторгнення Україна опинилася в лідерах із забруднення територій вибухонебезпечними предметами.
Деякі експерти вважають, що на розмінування полів доведеться витрати вдвічі більше грошей, ніж це заявлено офіційно, тобто 4 мільярди євро.
Кабінет Міністрів України підтримав рішення про відкриття спеціального рахунку Міністерства економіки на потреби гуманітарного розмінування.
Валерія Пепеля
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!