Новини    09 серпня 2023 14:13

В Україні за 10 років планують повернути у використання 80% розмінованих сільгоспземель


Серед ключових завдань для країни під час війни та упродовж доволі тривалого часу після її завершення будуть розмінування й повернення у використання потенційно забруднених вибухонебезпечними предметами земель. За 10 років потрібно повернути у використання 80% таких земель.

Про це розповіла перший віцепрем’єр-міністр — міністр економіки України Юлія Свириденко, повідомляє “Укрінформ”.

Для земель сільськогосподарського призначення маємо окремий план, який уряд затвердив у березні. Згідно з ним, за 4 роки потрібно обстежити та повернути у використання 470 тис. га, тобто 4700 км². Це землі у Дніпропетровській, Запорізькій, Київській, Миколаївській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях. Ми вже виконали чверть плану з обстеження і повернення цих територій у використання. Плануємо оновити його, адже суттєво випереджаємо прогнозовані темпи.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

За її словами, серед ключових напрямів для обстеження та розмінування — критична інфраструктура та перевірка домівок українців. Далі — сільськогосподарські угіддя. Опісля — ліси й підводне розмінування.

«На нещодавно деокупованих територіях, об’єктах критичної інфраструктури провідною має бути роль урядових організацій. А там, де, наприклад, аграрії мають ресурс та бажання почати обстеження й розмінування власним коштом, можуть долучатися приватні оператори. Для цього будуємо ринок з можливістю закупівлі таких послуг через прозорі аукціони. Ми вже втілюємо цей намір. У серпні проведемо перший аукціон з розмінування лісової ділянки», — зазначає Юлія Свириденко.

Вона додала, що зацікавленість у такому підході мають усі сторони. Тобто є і приватні оператори з розмінування, і приватні замовники такої послуги. Завдання держави — створити умови для їхньої максимально прозорої співпраці.

Читайте також: В Україні необхідно терміново розмінувати близько 800 тисяч гектарів полів

За словами Свириденко, в Україні зараз працюють 14 сертифікованих операторів, частина з яких має великий досвід роботи за кордоном. Наразі в державному бюджеті немає окремої програми на гуманітарне розмінування. Тому активно залучаються на це партнерські ресурси.

“Як зазначається у звіті Світового банку, для потреб гуманітарного розмінування Україні знадобиться понад $37,5 млрд. Ми вже маємо підтвердження від партнерів, що до кінця року отримаємо майже $244 млн на потреби гуманітарного розмінування. Окремо у США нині узгоджують надання до $84 млн на підтримку приватного оператора, який працюватиме в Україні”, — зазначає Свириденко.

Нагадаємо, в Україні для того, щоб розмінувати 1 га землі сільськогосподарського призначення потрібно витратити до 1 500 дол.

Мінекономіки прозвітувало про те, що в Україні розмінували понад сто тисяч гектарів полів. Наразі з 470 тис. га земель сільгосппризначення, визначених для пріоритетного очищення, понад 100 тис. га вже готові до здійснення на них господарської діяльності.

Україна працює над створенням ефективної організаційної структури з розмінування та залучить до координаційної платформи міжнародних партнерів.

Через російське вторгнення Україна опинилася в лідерах із забруднення територій вибухонебезпечними предметами.

Деякі експерти вважають, що на розмінування полів доведеться витрати вдвічі більше грошей, ніж це заявлено офіційно, тобто 4 мільярди євро.

Кабінет Міністрів України підтримав рішення про відкриття спеціального рахунку Міністерства економіки на потреби гуманітарного розмінування.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...